Medimagazin logo

Kardiyolojide hasta başı tanı maliyeti 36 TL

Tıpta hekimlerin de kabul ettiği en önemli yaklaşımlardan biri, “Hastalık yoktur, hasta vardır.” ifadesidir.
Kaynak: MEDİMAGAZİN
Kardiyolojide hasta başı tanı maliyeti 36 TL
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Dokuz Eylül Üniversitesinin hastane işletmeciliğine yönelik yapmış olduğu “Hasta Bazlı Maliyet” çalışmasına göre, tanı konulmak üzere muayene edilen ve tetkikleri yapılan hastanın maliyeti 36,221 TL, laboratuvar tetkiksiz ayakta tedavi edilen hastaların maliyeti ise ortalama 21,424 TL olarak hesaplandı.

Çalışma ile bir hastanın ortalama maliyeti hesaplandı

Dokuz Eylül Üniversitesinden İbrahimYüksel ve Emine Yasemin Yeğinboy, İzmir’deki üniversite hastanelerinin giderlerini baz alarak, kardiyoloji polikliniğinde muayene olan ve ilgili tetkik birimlerinde tahlilleri yapılan bir hastanın ortalama maliyetini hesapladılar.  Yapılan çalışmada, kardiyoloji polikliniğinde başvurulan her bölüm için (kayıt, muayene, EKG, laboratuvar) maliyetler ortaya çıkarıldı. Bu hesaplamalarda hastanenin bir hasta için harcadığı ortalama giderler hesaplandı ve tanı maliyeti ortaya konuldu.

Hastane maliyet hesaplama çalışmalarında genellikle birimlerin maliyetleri toplanarak toplam maliyet hesaplanıyor. Birimin hesaplanan bu maliyeti hasta sayısına bölünerek de “hasta bazlı hizmet birim maliyeti” ortaya çıkarılıyor. Ancak, aynı polikliniğe başvuran hastaların muayeneleri ve uygulanan tedavileri birbirinden farklı olabiliyor. Bu nedenle, hasta maliyetlerinin oluşturulmasında güçlük çekiliyor ve hastanede oluşan giderler tam anlamıyla hasta maliyetlerine yüklenememiyor.

 

Dokuz Eylül Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi’nin 30 Eylül 2015 tarihli sayısında yayımlanan çalışmada; hastane işletmeciliğinde çok önemli bir yer tutan hasta maliyetleri hesaplaması yapılırken, her hastanenin hastalara sunmuş olduğu hizmete göre kendi maliyet analizlerini yapması öneriliyor.

 

 

 

maliyet hesaplama
hasta bazli maliyet
kardiyoloji
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir