Medimagazin logo

Kan tahlili için aç kalmaya gerek yok

Kan tahlili yaptıracak hastaların yıllardır gereksiz yere aç bırakıldıklarını söyleyen Prof. Tunç, “Bu yanlıştan bir an önce vazgeçilmeli” dedi.
Kan tahlili için aç kalmaya gerek yok
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Romatoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Recep Tunç, yıllardır gereksiz yere insanların tahlil için aç kalmaya zorlandığını belirterek, hiçbir tahlil için aç kalmanın gerekli olmadığını iddia etti. Prof. Dr. Tunç, yaptıkları çalışma ile toplumda sık kullanılan 22 adet hematolojik ve biyokimyasal testi açlık ve tokluk yönünden test ettiklerini dile getirerek, “Toklukta sadece trigliserit ve kan şekeri değerlerinde yükselme olmaktadır. Bazı laboratuvarların talep kağıtlarında ‘açlık kan şekeri’ istek bölümü bulunuyor. Bu yazı kesinlikle yanlıştır. Toplumdaki şeker hastalarının yüzde 90’dan fazlası tip 2 diyabettir. Tip 2 diyabet hastalığında ilk önce tokluk kan şekeri yükselir. Bu sebeple toplumdaki şeker hastalarına erken teşhis koyabilmek için kan şekerine toklukta bakılmalıdır. İnsanlarımızı laboratuvar önlerinde aç ve bitkin bir halde görmek herkesi üzüyor. Bu yanlış bilginin bir an önce düzeltilmesi şart” diye konuştu.

 

 

kan tahlili d vitamini
ne kadar aç kalmaı
prof. dr. recep tunc
Yorum (11)
gölgelice
Üzüldüm! Herkes keşke kendi konusunda konuşsa.
0
Cevapla
AtomAnt
Klinik Biyokimya temel kitaplarında böyle yazmıyor, laboratuvar çalışanları bu kitaplarda yazan temel bilgileri uygulamaktadır. Vatandaşlarımızın yanlış yönlendirilmesine gerek yok. Örneğin yüksek Trigliserid değerleri serumda bulanıklığa ve spektrofotometrik ölçüm temeline dayanan testlerde hatalı sonuçlara neden olur. Ayrıca Amerikan Diyabet Birliği (ADA) önerilerine göre Tokluk Kan Şekeri değerinin tek başına değerlendirilmesi büyük bir hatadır, Tokluk Kan Şekeri değeri, aynı gün yapılan Açlık Kan Şekeri değeri ile birlikte değerlendirilmelidir. Sayın hocamızın bu gibi yanlış bilgilerinin düzeltilmesi şart!
10
Cevapla
gerçek biyokimya
yahu recep paşa sen ne yaptın? yaptığın yorumdan tüm romatoloji bitirdiğin anlaşılıyor. fazla mesayini ulusal uzay mekiği geliştirme projesende harcasan. bu arada yaptığın yorum hatalı ve epey eksik. anlayacağın ciddi miktarda düzzeltme isteniyor.
10
Cevapla
bedrettin alyamaç
İfadeler yalnışlıklarla doludur.Lütfen bilimsel olalım
6
Cevapla
SETTAR KOSOVA
Açlık kan şekeri için en az 8 saat trigliserid için de en az 9 saat açlık gerekir. Bunların dışında: Kalsiyum, Fosfor, Demir, Demir bağlama, Çinko Vitamin B12, Folik asit, Parathormon gibi tahlillerin sabah aç karnına yapılması gerekmektedir.
41
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir