Medimagazin logo

Kalp hastalıklarının ekonomiye olan yükü yılda 170 milyar Euro!

11-17 Nisan Kalp Haftası kapsamında kalp sağlığının önemine dikkat çeken Prof. Dr. Sertaç Çiçek sağlıklı yaşam, erken tanı ve tedaviyle kalp hastalıklarının kontrol altına alınabildiğine, hatta büyük oranda önlenebildiğine dikkat çekiyor.
Kalp hastalıklarının ekonomiye olan yükü yılda 170 milyar Euro!
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Hipertansiyon, kolesterol, obezite, şeker hastalığı ve sigara kullanımı kalp sağlığını tehdit eden unsurlar arasında yer alıyor. Kalp ve damar hastalıkları ile mücadele etmenin önemini vurgulamak, kişileri bu hastalıklara karşı uyarmak, kalp sağlığını koruma konusunda bilinçlendirmek, sağlıklı yaşam alışkanlıkları kazandırabilmek ve kalp sağlığına dikkat çekmek amacıyla 11-17 Nisan Kalp Haftası olarak kutlanıyor. Sağlık sektöründe harcanan her 6 doların 1 doları kalp damar hastalıkları için harcandığını söyleyen Anadolu Sağlık Merkezi Kalp Sağlığı Koordinatörü ve Kalp-Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Sertaç Çiçek “Sağlık Bakanlığı’nın Türkiye Kalp ve Damar Hastalıkları Önleme ve Kontrol Programı Eylem Planı’na (2015-2020) göre kalp ve damar hastalıklarına bağlı ölümlerin 2030 yılında tüm dünyada 22,2 milyon olacağı tahmin ediliyor” dedi.

2020 yılında kalp ve damar hastalıklarına bağlı ölümler %36 ile en sık ölüm sebebi olacak
Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) ölüm verileri, toplam ölümlerin içinde kalp hastalıklarının payının gittikçe artma eğiliminde olduğunu gösteriyor. Kalp hastalıkları 1989’da yüzde 40, 1993’te yüzde 45, 2009’da yüzde 40 ve 2013’te yüzde 39,6, 2014 yılında yüzde 40,4 ile tüm ölüm nedenleri arasında ilk sırada yer almıştır. Tüm dünyada devam eden ve özellikle gelişmekte olan ülkelerde daha belirgin olan global geçişle birlikte 2020 yılında kalp ve damar hastalıklara bağlı ölümlerin % 36 ile en sık ölüm nedeni olacağı ve bulaşıcı hastalıklara bağlı ölümlerin % 15’lere gerileyeceği düşünülüyor. Türkiye’de kesin rakamlar olmamakla birlikte, kalp ve damar hastalıklarının Avrupa Birliği ekonomisine yılda 170 milyar Euro dolayında bir yük oluşturduğu tahmin ediliyor. Bu, yılda birey başına ortalama 372 Euro ediyor. Kalp ve damar hastalıklarına bağlı ölümler ve çalışamama nedeniyle üretim kaybı ise AB için 35 milyar Euro olarak hesaplanırken, bunun 24.4 milyar Euro’sunun ölümlere, 10.6 milyar Euro’sunun da çalışamamaya bağlı olduğu düşünülüyor.

Türk Kardiyoloji Derneği’nin verilerine göre dünyada yılda 17 milyon kişi, Avrupa Birliği’nde ise yılda 2 milyon kişinin yaşamını kalp ve damar hastalıklarına bağlı nedenlerden dolayı kaybettiğini söyleyen Prof. Dr. Sertaç Çiçek, “Türkiye’de kesin rakamlar olmamakla birlikte bugün için bu rakamın ülkemizde 200 bin dolayında olduğu tahmin edilmektedir. Türkiye’de genç nüfus yapısına karşın ölümlerin yüksek oranda görülmesi, önümüzdeki yıllarda nüfusun yaşlanması ile birlikte bu anlamda korkunç boyutlara ulaşabilecek bir patlamanın habercisi olabilir. Şu anda kabaca 65 yaş üzerindeki nüfus yaklaşık % 5 kadarken, önümüzdeki 10-15 yılda bunun iki katına çıkabileceği tahmin edilmektedir. Buna paralel olarak kalp ve damar hastalıklarından ölümlerin, 2020 yılına doğru 400 bin dolayına yükseleceği olasılığı vardır” dedi.

Sağlıklı yaşamı benimseyerek kalp sağlığı korunabilir
Kalp hastalıklarının giderek artış göstermesi ile birlikte koruyucu sağlık önlemlerinin değeri daha iyi anlaşılmaya başlandığını aktaran Anadolu Sağlık Merkezi Kalp Sağlığı Koordinatörü ve Kalp-Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Sertaç Çiçek “Sağlıklı beslenme, aşırı tuz kullanımının önüne geçilmesi, düzenli sağlık kontrolleri, spor, kan değerlerine dikkat edilmesi kalp sağlığını koruma tedbirleri arasındadır” dedi.


Kalp Sağlığı için öneriler
Hayvanî gıdalardan ve katı yağlardan uzak durun
Sigara ve tütün ürünlerinden uzak durun
Düzenli bir şekilde her gün en az yarım saat yürüyüş yapın.
Akşam geç saatlerde yemek yemeyi bırakın. Tok bir mideyle yatmak, özellikle bilinmeyen kalp damar hastalıklarını tetikleyerek kalp krizine neden olabilir.
Ekmek tüketiminizi sınırlandırın, lifli gıdalar tüketin
Düzenli sağlık kontrolü yaptırın

kardiyoloji
kalp hastalıkları
maliyet analizi
prof. dr. sertac cicek
Yorum (1)
aydin sinal
bu paranin 2/3 luzumsuz ilac kullanimina harcanmaktadir,insanlar sadece ilac kullanarak iyileseceklerini zannetme bilinci,bilincli olarak beyinlere yerlestirilmistir ,tabiki ilac sanayisi tarafindan.Misal hipertansiyonun %80 ni hic ilac kullanmadan önleyici tedbvirler ve kisinin kendi yasam kosullarini degistirmesiyle tedavi olunur,gecirilmis böbrek hastaligina bagli veya esansiyel olan hipertansiyonlarda ise ilac gerekli buda en fazla %15-20 civarindadir.diger kalp hastaliklarinin olusmasi ve kisisel alinacak tedbirlerde herkesin bildigi ama hic kimsenin uygulamadigi yöntemlerdir,cünki bu yöntemler irade ve inanc ister yorucudur,Al sabah aksam mercimek kadar hap istedigin gibi yasa,hak zail olunca arkada kalanlar2ama merhum ilaclarini hic aksatmazdi"diye hayret etsinler.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir