Medimagazin logo

Kadın doğumcular Bakan Akdağ’a sorunlarını aktardı

<p> Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği (TJOD) Genel Sekreteri Prof. Dr. Cansun Demir, Türkiye&#39;de sezaryen doğum oranlarının yüksek olduğunu söyledi. Demir, <b>özel hastanelerde sezaryenle doğumun yüzde 90&#39;lara ulaştığını, üniversite hastanelerinde ise yüzde 50&#39;lerde olduğunu kaydetti</b></p>
Kadın doğumcular Bakan Akdağ&#8217;a sorunlarını aktardı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

ADANA (İHA) - Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği (TJOD) Genel Sekreteri Prof. Dr. Cansun Demir, Türkiye'de sezaryen doğum oranlarının yüksek olduğunu söyledi. Demir, özel hastanelerde sezaryenle doğumun yüzde 90'lara ulaştığını, üniversite hastanelerinde ise yüzde 50'lerde olduğunu kaydetti.

Jinekoloji ve Obstetik Derneği yeni yönetimi Sağlık Bakanı Prof. Dr Recep Akdağ'ı Ankara'da makamında ziyaret etti. Genel Sekreter Prof. Dr. S. Cansun, Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği olarak amaçlarının artan sezaryen oranları nedeniyle Kadın Doğum Uzmanlarının, eğitime gönderilmesinin sıkıntıları ve performans sorunlarını Sağlık Bakanı Recep Akdağ'a ilettiklerini belirtti.

Yaklaşık 2 saat süren görüşmede sorunları aktarma olanağı bulduklarını ifade eden Cansun, şunları söyledi:
"Amacımızın ortak projeler üretmek olduğunu arz ettik. Türkiye'de sezaryen oranlarının yüksek olduğunu özel hastanelerde yüzde 90'lara ulaştığını, üniversite hastanelerinde yüzde 50'lerde olduğunu söyledik. Sayın Bakan da sezaryen oranlarının yüksek olduğunu söyledi. Biz de sorunu bildiğimizi; ama bu sorunun Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanlarının Ankara'ya eğitim hastanelerinde eğitime çağrılması ile çözülemeyeceğini, bunun meslektaşlarımızı rencide edici bir uygulama olduğunu belirttik. Bunun için Sağlık Bakanlığı ile ortak eğitim programlarına başlamak istediğimizi Adana'da İl Sağlık Müdürü Çağlar Çatak ve Dr. Mutlucan Karaman ile birlikte ilk eğitimi yaptığımızı bunun benzerlerini tüm illerde ya da önerilen her ortamda yapacağımızı ifade ettik. Bakanlık ile TJOD'nin ortak amacının Türk kadın sağlığını iyiye götürmek olduğunu vurguladık. Bu şekilde oranlarla sınırlamanın hekimleri bu kez de sezaryen gereken hastalara bu ameliyatı yapmamalarına neden olmasından korktuğumuz ifade edildi. Bakanımız da amaçlarının endikasyonsuz sezaryenin önlenmesi olduğunu söyledi."

Prof. Dr. Cansun Demir, Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın AÇSAP Genel Müdürü Dr. Rıfat Köse'yi telefonla arayarak eğitim için bekleyen hekimler için bu uygulamanın durdurulması talimatını verdiğini ifade ederek, "TJOD olarak Sağlık Bakanlığı ile en kısa zamanda ortak eğitim programına başlayacağız. Tüm Kadın Doğum Uzmanlarının indüksiyonla doğum bilgilerini tazeleyeceğiz" dedi.

Sağlık Bakanlığı'nın performans uygulamasında Kadın Doğum Hekimlerine performans ücretlerinin düşüklüğünü de dile getirdiklerini anlatan Demir, sorunun çözümü için önemli mesafe alındığını sözlerine ekledi.

kadın
doğumcular
bakan
akdağ&#8217
a
sorunlarını
aktardı
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir