Medimagazin logo

Jinekolojik check-up için en doğru zaman

'Rutin Sağlıklı Kadın Yıllık Tarama Kılavuzu'nu güncelleyen Amerikan Kadın Hastalıkları ve Doğum Cemiyeti, ilk genç kız check-up’ının 13 ila 15 yaşları arasında yapılması gerektiğini bildirdi.
Kaynak: ntvmsnbc
Jinekolojik check-up için en doğru zaman
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

İSTANBUL - Rutin Sağlıklı Kadın Yıllık Tarama Kılavuzu’nda, düzenli jinekolojik muayenenin ortaya çıkabilecek sorunları önlemek açısından önemli olduğu bir kez daha vurgulandı. Kadın hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Teksen Çamlıbel de doğru yaşta yapılan ilk jinekolojik muayenenin ruhsal açından da ergenliğe girişi kolaylaştıracağını ve bir takım sorunları bertaraf edebileceğini söyledi.

Amerikan Kadın Hastalıkları ve Doğum Cemiyeti’nin tarama ve önleyici bakım için ilk jinekolojik muayenenin 13 ila 15 yaşları arasında gerçekleşmesi gerektiğini belirten ve genç kızlarda ilk muayenenin önemine değinen Prof. Dr. Teksen Çamlıbel, geç kız check up’ında muayenenin jinekolog ve çocuk doktoru tarafından gerçekleştirildiğini söyledi. Muayenenin karın bölgesinin dıştan ultrason ile kontrolü sayesinde gerçekleştirdiğini belirten Prof. Dr. Çamlıbel, “Muayenede çocuğun hiçbir şekilde incitilip korkutulmaması sağlanır. Meme muayenesi, kıllanma durumu, boy ve kilo ölçümü, gerekirse hormon tahlilleri yapılır. Ayrıca adet başlangıç yaşının çok erken olup olmadığı tespit edilir” dedi.

Kız çocuklarının ergenliğe girişinin genellikle 8 yaşında başladığını ifade eden Prof. Dr. Teksen Çamlıbel, hafif göğüs gelişimi, koltuk altı ve genital bölge tüylenmesi, boyun uzaması gibi belirtilerin ergenliği giriş belirtileri olduğunu söyledi. Bu sürecin arkasından gelen adet sürecinin hekim tarafından yakından izlenmesi gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Çamlıbel “Bu süreçteki sapma çocuğun ileride hem fiziksel hem ruhsal yönden sarsılmasına yol açabilir. Doğru yaşta yapılacak ilk muayene, adet döneminde yaşanabilecek sorunların önlenmesine katkı sağlayacaktır” diye konuştu.

 

DOĞUŞTAN VAR OLAN SORUNLARIN TESPİTİ İÇİN ÖNEMLİ
Genç kız check up’ının bazı kız çocuklarında doğuştan var olan sorunlar açısından önem taşıdığını sözlerine ekleyen Prof. Dr. Çamlıbel, “kızlık zarı sorunları örneğin zarın tam kapalı olması ve âdeti engellemesi, ileride kısırlığa kadar yol açabilecek ciddi hastalıkların belirtisidir ve bu muayenelerde tespit edilerek önlem alınabilir” dedi.

 

Genç kızın rahim ve yumurtalıklarındaki anormalliklerin tespitinin önemine değinen Prof. Dr. Çamlıbel, muayenenin özellikle iç ve dış cinsel organlarındaki olası anormalliklerin tespiti için faydalı olduğunu söyledi. Bu yaşlarda yapılacak rahim ağzı kanseri aşısı da çocuğu ileriki dönemde ortaya çıkabilecek bulaşıcı HPV enfeksiyonundan ve bu enfeksiyonun neden olabileceği rahim ağzı kanserinden korumada önemli rol oynadığını söyleyen Çamlıbel, “Her aşıda olduğu gibi HPV aşısı da hastalığa yakalanmadan önce yapılması gereken, koruyucu bir aşıdır. HPV enfeksiyonu sonucu oluşan rahim ağzı kanserine karşı, yapılacak aşı ile en etkin koruma bu dönemde sağlanabilir” şeklinde konuştu.

jinekolojik
check-up
için
en
doğru
zaman
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir