Medimagazin logo

İşte üzerinde çalışılan TAM GÜN formülü

Tam Gün Yasası nedeniyle üniversite hastanelerinden ayrılan doktorlara 'geri dönün' çağrısı yapan Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, iki formül üzerinde çalışıyor:
Kaynak: AKŞAM - ÖZKAN TAMİRAK
İşte üzerinde çalışılan TAM GÜN formülü
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

1- Hocalar saat 17.00'ye kadar fakültede çalışacak, hasta muayene edip ameliyatlara girebilecek. Mesai bitiminden sonrası için çalışmalar sürüyor

2- İÜ Rektörü Prof. Dr. Söylet'in Başbakanlığa sunduğu formül: Muayenehaneler sistemin içine alınacak. Bütün işler
döner sermaye üzerinden yapılacak

Eski Sağlık Bakanı Recep Akdağ döneminin en çok tartışılan ve tıp dünyasını sarsan Tam Gün Yasası'nı delme formülü yeni Bakan Mehmet Müezzinoğlu'nun masasında... Bakanlık görevine geldiği günden beri gündem maddelerinin birinci sırasında yer alan Tam Gün Yasası ile üniversite hastanelerinden ayrılan doktorları geri kazanmak isteyen Müezzinoğlu, Türkiye'nin dört bir yanındaki üniversite yöneticileri ile geniş kapsamlı bir çalışma yürütüyor. 

YASAKLAR KALKIYOR  
YAPILAN çalışmalar ve hocaların görüşleri sonunda gelinen noktada Müezzinoğlu'nun önünde iki formül oluştuğu öğrenildi. Buna göre üniversite hastanelerinde Tam Gün Yasası'nda geri adım yok. Ancak bir esneklik sağlanacak. Üstünde en çok durulan formüle göre hocalar üniversite hastanelerinde saat 17.00'ye kadar görevleri başında olacak. Hocalar derslerin yanı sıra eski sistemde olduğu gibi hasta muayene edip ameliyatlara girebilecek. Hocaların mesai bitiminden sonra muayenehanesinde hasta bakma ve özel hastanelerde çalışması için formül arayışları ise sürüyor. 

MUAYENEHANE AYARI
ÜZERİNDE çalışılan formüllerden diğeri de İÜ Rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet'in Başbakanlığa sunduğu ve AKŞAM'ın manşetten duyurduğu 'Muayenehaneler sistemin içine alınsın. Denetleme yetkisi üçüncü tarafta olsun. Bütün işler döner sermaye üzerinden yapılsın' formülü. Bakan Müezzinoğlu ve Rektör Söylet'in haftasonu İstanbul'da bir araya gelerek Tam Gün Yasası üzerinde çalışma yapacağı öğrenildi. 

MÜJDE TIP BAYRAMI'NDA
EDİLİNEN bilgiye göre Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Başbakanlık, Sağlık Bakanlığı ve YÖK'te komisyonlar kurulmasını istedi. Bu komisyonlar bir süredir Tam Gün Yasası ile ilgili çalışma yaptı. Çalışmalar sonunda hazırlanan raporların önümüzdeki günlerde Başbakan Erdoğan'a sunulacağı ifade edildi. Erdoğan'ın raporların olumlu sonuç vermesi halinde 14 Mart Tıp Bayramı'nda Tam Gün Yasası'ndaki yeni düzenlemeyi kamuoyuna açıklayarak tıp dünyasına müjdeyi vermesi bekleniyor. 

SAĞLIKÇILAR UMUTLU 
SAĞLIK Bakanı Müezzinoğlu'nun Tam Gün Yasası ile ilgili olumlu açıklamaları sağlıkçılarda bahar havası yarattı. Tıpçıların 'Tam gün yasasına karşı değiliz. Mağduriyeti giderecek topluma fayda sağlayacak formül olursa fakültelerimize döneriz' mesajı verdiği ifade ediliyor.

'DÖNÜŞ İÇİN BEKLENTİM VAR'
Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu dün Ankara'da Türk Tabipler Birliği yöneticileri ile bir görüşme yaptı. Görüşmede Tam Gün Yasası ile ilgili olarak, "Hâlâ taraflarla görüşüyorum. Bu konuda bir sıkıntı olduğu ortada. Taraflarla görüştükten sonra ne yapacağımıza karar vereceğiz. Hocaların geri gelmesi için beklentim var" dediği öğrenildi.

GÖZLER ÇALIŞMALARA ÇEVRİLDİ
İstanbul Üniversitesi'ne bağlı Cerrahpaşa ve İstanbul Tıp Fakültesi Hastanelerinde Tam Gün Yasası nedeniyle 320 öğretim üyesi ameliyat yapamıyor, hasta bakamıyor... Bu öğretim üyeleri sadece eğitim veriyor. İki yıllık ücretsiz izine çıkan 100 öğretim üyesinin gözü kulağı yeni yapılacak düzenlemede.

İKİ BÖLÜM KAPANMIŞTI
270 hoca da üniversiteyle ilişkisini kesmişti. İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi'nde öğretim üyesi yetersizliği nedeniyle Endokronoloji ve Nefroloji bölümleri kapanmıştı. AKŞAM'a konuşan Rektör Söylet, Tam Gün'e karşı önerilerini aktarmıştı.

i̇şte
üzerinde
çalışılantam
gün
formülü
Yorum (55)
dr
hadi bakalım bir avuç rantiyeye Türkiye teslim oldu.sayın bakan bundan sonra istanbulda AK parti teşkilatı sizi bir avuç prof!!! etiketine teslim olduğunuz tebrik edecektir!!!!!!!!
0
Cevapla
AHMET UYGUN
SAYIN ARKADAŞLAR, BU KONUDA EN DOĞRU YÖNTEM ASKERİ HEKİMLERE YILARDIR UYGULANAN YÖNTEMDİR. YANİ SAAT 5'E KADAR HERKES ADAM GİBİ ÇALIŞACAK BEŞTEN SONRA NE YAPARSAN YAP, İSTER ÇALIŞ İSTER GİT EVİNDE YAT HERKESİN SORUNUNU ÇÖZECEK SİSTEM BUDUR. SEVGİ VE SAYGILARIMLA
0
Cevapla
Op Dr Gokhan Gokce
Görünen o ki sadece hocalar üzerine düzenleme yapacaklar. Tüm hekimleri kapsamayacak. Kisiye veya belli kesime özgü yasal düzenleme olmaz. Aksi takdirde anayasanın eşitlik ilkesi çiğnenmiş olur. Tüm hekimleri kapsamalı . TTB neredesin? Yine ortalıkta yoksun? Bu ülkede sadece Belirli kesimi düşünerek düzenleme yapmayın .
0
Cevapla
MAĞD(u)R
Devlet hastanesinde çalışan uzmanlar ne olacak ?
0
Cevapla
baran ince
uzman olmak suç o zaman ,desene hoca olamadık ama o zaman hacı olalımm
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir