Medimagazin logo

İşte Türkiye'de havası en kirli olan iller!

Türk Toraks Derneği Hava Kirliliği Görev Grubu adına konuşan Doç. Dr. Haluk Çalışır, hava kirliliğinin ciddi bir "kitlesel imha silahı" olduğunu savundu.
İşte Türkiye'de havası en kirli olan iller!
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Türk Toraks Derneği’nin "19. Yıllık Kongresi", Antalya’da yapılıyor.

Türk Toraks Derneği Hava Kirliliği Görev Grubu Başkanı Doç. Dr. Haluk Çalışır  bilimsel araştırmaların, hava kirliliğinin başta kalp-damar, nörolojik ve solunum sistemini ilgilendiren kanser dahil olmak üzere pek çok ölümcül akut ve kronik hastalıklara yol açtığını ortaya koyduğuna dikkati çeken Çalışır, özellikle çapı 10 mikrondan daha küçük partiküllerin solunum sisteminin sağlığını tehdit eden en büyük sorunlardan biri olduğunu vurguladı.

Çalışır, Dünya Sağlık Örgütünün her yıl yaklaşık 7 milyon insanın iç ve dış ortam hava kirliliğine bağlı gelişen bir hastalık nedeniyle öldüğünü bildirdiğini anımsatarak, "Yaptığımız araştırmaya göre, Türkiye'deki illerin yaklaşık yarısının havası ulusal mevzuat değerlerimizin dahi üzerindedir. Muş, Iğdır, Siirt ve Bolu havası en kirli illerimizdir" dedi.


Türkiye’deki illerin yaklaşık yarısının (%47) havası ulusal mevzuat değerlerimizin dahi üzerindedir. Muş, Iğdır, Siirt ve Bolu havası en kirli illerimizdir. Öte yandan Dünya Sağlık Örgütü’nün bilimsel kirlilik kriterini dikkate alırsak 81 ilimizinden 80’ininde yaşanan insanlarımız ölümcül sorunlara yol açan hava kirliliğine maruz kalmaktadır. Türkiye’de bir milyondan fazla nüfusa sahip illerimizde yaşayan yurttaşlarımızın tamamı yıl boyu izin verilen normal limitlerin çok üzerinde partikül maddeye maruz kalmaktadır. Samsun, Bursa, Manisa, İstanbul (Esenyurt), Adana ve Kayseri’de yaşayan halkımız hemen yıl boyu daima kirli hava solumaktadır. Örneğin Samsun’da yılın 327 günü hava kirliliği mevcuttur.


 

hava kirliliği
turk toraks dernegi
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir