Medimagazin logo

İşte en çok şiddete maruz kalan hekim grubu

Türkiye Psikiyatri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Agah Aydın, hekimler arasında şiddete en çok kadın pratisyen hekimlerin maruz kaldığını söyledi.
İşte en çok şiddete maruz kalan hekim grubu
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

ANTALYA- Türkiye Psikiyatri Derneği 15. Bahar Sempozyumu, Antalya'nın Belek beldesinde başladı.


     Dernek Yönetim Kurulu Üyesi Aydın, sempozyum kapsamında düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada, hekimlerin küfür ve hakaret, aşağılayıcı davranış, sözel veya yazılı tehdit davranışları, darp, yaralama, hatta ölümle sonuçlanan fiziksel şiddet olaylarıyla karşılaştığını belirtti.


     Bu olayların giderek arttığını savunan Aydın, Isparta-Burdur Tabip Odasının yaptığı araştırmaya göre, çalışma yaşamları boyunca en az bir defa şiddet içeren olaya tanık olduğunu söyleyen sağlık çalışanı oranının yüzde 96 olduğunu, bunların yüzde 64'ünün de en az bir defa şiddete maruz kaldığını ifade etti.
    
     -ŞİDDET HASTA YAKINLARINDAN GELİYOR-
    
     Şiddet uygulayanların yüzde 86'sının hasta ve hasta yakını olduğunu belirten Aydın, sadece hastaların uyguladığı şiddetin oranının ise yüzde 6 olduğunu kaydetti. Şiddet uygulayanların yüzde 54'ünün hasta yakını olduğuna dikkati çeken Aydın, idarecilerin uyguladığı şiddetin ise yüzde 14 oranında olduğunu ifade etti.


     Aydın, ''Pratisyen, uzman ya da asistan olsun her grupta şiddete maruz kalma oranı kadınlarda erkeklerden çok daha fazladır. En fazla şiddete maruz kalan grup ise yüzde 81 ile kadın pratisyen hekimlerdir'' dedi.


     İstanbul'da yapılan bir araştırmaya göre de sağlık çalışanlarının tamamının çalışma hayatları boyunca en az bir kez sözlü saldırıya, yüzde 87'sinin ise fiziksel saldırıya uğradıklarını dile getirdiklerini söyledi.


     Bu araştırmada, hemen her gün fiziksel ya da sözel saldırıya uğradığını söyleyenlerin oranının yüzde 29 olarak saptandığını vurgulayan Aydın, ''Bunların polise bildirilme oranı yüzde 40, dava açılma oranı yüzde 33 olarak belirlenmiştir'' dedi.


     Aydın, hekimlerin ''işlerini kaybetme, tekrarlayan saldırılara karşı güvenliklerinin sağlanamayacağı ve kendilerine yönelik husumete yol açmama'' gibi kaygılarla bireysel davacı olmaktan kaçındıklarını dile getirdi.
    
     -ŞİDDETİN EN ÖNEMLİ NEDENİ EKONOMİK SIKINTILAR-
    
     Hekimlerin yüzde 78'inin toplumda şiddetin yaygınlaşmasının en önemli ilk üç sebebi olarak ekonomik sıkıntıları, sosyo-kültürel ve eğitim problemlerini gösterdiklerini ifade eden Aydın, ''Tüm nedenler arasında toplumda şiddetin en fazla yaygınlaşma sebebi olarak yüzde 35 ile ekonomik sıkıntılar dile getirilmiştir'' diye konuştu.


     Dernek Başkanı Doç. Dr. Doğan Yeşilbursa da son 4 ay içinde sadece psikiyatristler arasında bir kişinin kalbine yakın bir yerden bıçaklandığını, bir kişinin de ofisinde silahlı saldırıya uğradığını söyledi.


     Prof. Dr. Selçuk Candansayar da sağlıkta sürekli bir katkı payının gündeme geldiğini belirterek, ''SGK'nın da dayatmalarıyla hekimler istedikleri ilaçları istedikleri gibi yazamıyor. Hekimler Sağlık Bakanlığının ve SGK'nın dayattığı hizmeti o şekilde sununca dayak yiyorlar'' dedi.
    
   
     -''HEKİMLERİN YARARINA HER UYGULAMA HASTANIN DA YARARINA''-
    
     Bu arada toplantıya Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi Başkanı Eriş Bilaloğlu da katıldı. Bilaloğlu, 19-20 Nisan'da hekimleri 'hizmet sunmamaya' çağırdı.


     Hekimlerin yararına olacak her uygulamanın hastanın da yararına olduğunu belirten Bilaloğlu, ''Hekimlerin kalemlerinin, vicdanlarının, akıllarının özgür olması hastaların yararınadır'' dedi.


     Bilaloğlu, ''vatandaşlardan 19-20 Nisan'da acil durumlar dışında hastanelere başvurmamalarını'' istedi.

i̇şte
en
çok
şiddete
maruz
kalan
hekim
grubu
Yorum (4)
drhsn
Son yıllardaki yanlış politikalar ve uygulamalar artık hekim hasta ilişkisndeki saygı, sevgi ve hoşgörüyü yok etti. İnsanlarda tartışmakla ,hakret etmekle en hafifi yüksek perdeden konuşmaya başlamakla haklarının korunabileceği hatta işlerinin daha hızlı yapılabileceği algısı oluştu. Yazık... Hemde çok yazık... hem biz hizmek vermek için uğraşanlara hemde kandırılanlara...
0
Cevapla
ha
Hastalarla fazla yüzgöz olmuyorum, uzaktan bakıp ilacını yazıyorum, sürekli kullandığı (tansiyon, migrem vb) ilaçlarını itiraz etmeden yazıp eline veriyorum; benim uzmanlığım dışı ilaç yazılmışsa zaten eczane vermiyor, hoş ihale eczaneye kesiliyor tartaklanan bu sefer eczacı oluyor. hastalarla fazla ilgilenmediğim içinde fazla tercih edilmiyorum, üç kuruşluk performans içinde değmez, şimdilik hayatımdan memnunum
0
Cevapla
Rabia Kaya
Tıp doktoru olarak hastanın beden dilini çok güzel anlıyoruz biz merak etmeyin. Ne zaman bize saldıracak, ne zaman bıçak çekecek, ne zaman kahveden adam toplayıp yoğun bakımın kapılarını kıracaklar biz beden dilinden hemen anlıyoruz zaten ..
0
Cevapla
E.Y
14 yıllık genel cerrahi uzmanı olarak onlarca defa darp edilip saldırıya uğrayabilirdim ama hangi hastanın ve hasta yakınlarının nasıl bir ruh hali olduğunu ve potansiyel tehlikesini ilk dakikadan itibaren sezerek ve coğu zaman alttan alarak yada gerginlikten kaçarak kurtuluyorum.Yoksa yaptığımız yüksek mortalite ve morbiliteli ve özelliklede acil cerrahi vakalarda tam anlamıyla acilserviste veya ameliyathane çıkışında yada yoğun bakım önünde savunmasız korunmasız tam topun ağzında kelle koltuktayım! Trafik kazasını yapan , bıçaklayan ,kurşunlayan yada iş kazasında önlem almayan unutulur ama hasta ölürse tek suçlu kurtaramayan , gereğini yapmayan sanki katil gibi cerrah olursunuz.En traji komik hakarette '' Hastamız geldiğinde konuşuyordu!! ölüsü çıktı '' laflarıyla saldırılmaktır! en azından genel cerrahide benim çalıştığım perifer hastanesinde durum böyle!! yazıklar olsun şu nankör mesleği bu ülkede yaptığım için!!
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir