Medimagazin logo

IMF'den sağlık bütçesine tırpan

IMF'nin istediği tasarruf tedbirlerinin 1 milyar YTL'lik kısmı sağlıktan gelecek
IMF'den sağlık bütçesine tırpan
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol
IMF'nin istediği tasarruf tedbirlerinin 1 milyar YTL'lik kısmı sağlıktan gelecek.

Ekonomi yönetimi, 1 milyar YTL'lik tasarruf için, aile hekimliği uygulamasını genişletmeyi planlıyor.
IMF'yle yapılan görüşmelerde sağlıkta alınacak tedbirler de önemli bir yer tutuyor.

Şu ana kadar sağlık bürokrasisinden, 1 milyar YTL'lik tasarrufun nasıl sağlanabileceği noktasında çalışılması istendi. Edinilen bilgilere göre, gelecek yılki tasarruf önlemlerinin en temelini aile hekimliği oluşturacak. Aile hekimliği uygulanan illerde, ciddi bir tasarruf sağlandı.

Halen aile hekimliği uygulanan 4 ilde; 20 günlük bir süreçte hastaneye gidişlerde yüzde 41 düzeyinde azalma oldu. Sevk zincirini de içeren aile hekimliğinin, 20 ilde daha uygulanması durumunda sağlık giderlerinde 1 milyar YTL'lik tasarrufun sağlanmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Ancak Sağlık Bakanlığı'nın 20 ilde uygulamaya girilmesine fiziki imkanların uygun olmadığını bildirmesi nedeniyle, aile hekimliği uygulanan il sayısı 20'in altında olacak. Kaynaklar, aile hekimliği uygulanacak il sayısının kısa süre içinde netleşeceğini belirtiyor.

Başka tedbirler gelebilir
Aile hekimliğinin yanı sıra, özel hastanelerin aldığı fark ücretinin sınırlandırılması ve hastaneye gidişlerde hastalardan alınmaya başlanan katkı payının yeni önleme gerek kalmaksızın sağlıkta önemli tasarruf sağlayacağı görüldü. Ocak ayından itibaren yürürlüğe girecek olan bazı tetkiklere süre sınırı konulmasının da, tasarruf rakamına ulaşılmasında etkili olacağı belirtiliyor. Bu nedenle, söz konusu uygulamaların sağlıkta ne kadarlık tasarruf sağlayıp sağlamayacağına bir süre bakılacak, gerekli görülmesi durumunda da başka tedbirler uygulamaya girecek.

Referans
imf'den
sağlık
bütçesine
tırpan
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir