Medimagazin logo

İkizleri ayıran sır ölüme ihmal iddiasıyla soruşturma

Bursa‘da öksürük şikayetiyle gittiği hastaneden taburcu edildikten sonra tekrar rahatsızlanarak hayatını kaybeden 13 yaşındaki tek yumurta ikizi çocuğun sır ölümü üzerine soruşturma başlatıldı.
İkizleri ayıran sır ölüme ihmal iddiasıyla soruşturma
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Aile, doktorların ihmali olduğunu iddia ederken, sorumluların cezalandırılmasını istedi. Hastaneden yapılan açıklamada ise genç kızın yaşına uymayan bir rahatsızlık sebebiyle öldüğü ileri sürüldü.

Edinilen bilgiye göre, 4 gün önce Kestel’de meydana gelen olayda Şükrü ve Havva Özeser çiftinin tek yumurta ikizi olan kızlarından 13 yaşındaki Bilge Özeser rahatsızlandı. Aile, öksürme şikayeti olan çocuklarını Şevket Yılmaz eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin Kestel’deki semt polikliniğine götürdü. İğne yazılarak evine gönderilen Bilge, iki gün sonra artan şikayetleri üzerine bu defa Bursa’daki Şevket Yılmaz Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne götürüldü. Tetkikler yapıldıktan sonra ilaç yazılan Bilge, yine taburcu edilerek evine gönderildi. Gece yarısı istifra ile birlikte öksürük şikayetleri artan Bilge Özeser, olay yerine çağrılan 112 Acil servis ambulansıyla aynı hastaneye sevk edildi. Yolda kalbi duran genç kız kalp mesajıyla hayata döndürüldü. Hemen Tıp Fakültesi Hastanesi’ne sevk edilmek istenen Özeser, kurtarılamadı. Musa Fırat İlköğretim Okulu 8. sınıf öğrencisi Bilge’nin ölümü, başta tek yumurta ikizi olan Simge olmak üzere tüm aileyi yasa boğdu. Aile hiç bir rahatsızlığı olmayan kızlarının ölümünde doktor ihmali olduğunu ileri sürdü.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Savcılık olayla alakalı soruşturma başlattı. Ölümü şüpheli bulunan Bilge Özeser’in cesedi, Adli Tıp Kurumu’nda yapılan otopsinin ardından ailesine teslim edildi. Genç kızın cenazesi, Kestel Merkez Camii’nde kılınan ikindi namazının ardından Kestel’de defnedildi. Acı haber herkesi yasa boğarken, 4 çocuk babası Şükrü Özeser metanetini korumaya çalıştı. Gözyaşlarına boğulan acılı babayı yakınları teselli etmeye çalıştı.

İHMAL İDDİASI

Hayatını kaybeden genç kızın dayısı Kasım Yeler, yeğeninin hiçbir rahatsızlığı olmadığını ifade ederek, “Kızımızın öksürük şikayetleri vardı. Doktora götürdük, iğne verdiler. İğnelerini iki gün kullandı. İyi olmayınca bu kez de Bursa’daki Şevket Yılmaz Hastanesi’ne götürdük. Hastanede tetkiklerini yaptılar. Tahlilleri çıktı. Daha sonra 5 tane ilaç yazıp, evimize gönderdiler. Babası hastanedeki doktorlara, ‘Bu kızın durumu kötü, müşahede altında tutalım lütfen’ diye rica etti. Doktorlar da babasına, ‘Sen bize işimizi mi öğreteceksin? Al bu 5 ilacı alıp eve gidin, iyi gelirse iyileşir, iyi gelmezse tekrar getirirsiniz’ dedi. Ertesi gün gece yarısı tekrar rahatsızlandı. Ambulansa bindirdik ama kurtarılamadı. Kızımın hiçbir rahatsızlığı yoktu. Biz ihmali olanlar hakkında suç duyurusunda da bulunacağız. Yazık 13 yaşındaki kızı öldürdüler. Annesi, babası, ailesi herkes yasta” diye konuştu.

HASTANEDEN AÇIKLAMA

Hastaneden yapılan yazılı açıklamada ise “Hasta Bilge Özeser acil servisimize geldiğinde kardiyolojik şok olduğu ve yapılan tetkik ve muayenesinde, kalbindeki rahatsızlık dışında bir başka hastalığa rastlanmıyor, hastanın acil servisin kırmızı alanı (yoğun bakım) alınıyor, çok ciddi kalp rahatsızlığı nedeniyle Uludağ Üniversitesine sevk işlemleri yapılırken hastanın kalbi duruyor, hastaya canlandırma işlemleri yapılıyor, çocuk yoğun bakıma alınıyor, yapılan tetkiklerde kalp krizi bulguları olan hastanın yoğun bakımda tekrar kalbi duruyor. Burada yapılan müdahalede hasta geri döndürülemiyor. Hastanın yapılan muayene ve tetkiklerde yaşına uymayan rahatsızlık tespit edildiğinden şüpheli ölüm (zehirlenme vesaire) kabul edilerek, hastanemiz tarafından adli mercilere bildirilmiştir. Hasta daha önce rahatsızlık duyup hastanemize başvurmuş olup, yatış ve tetkikleri kabul etmeyip evine ailesi tarafından götürülmüştür. Hastanın önceki şikayet ve başvurusu ile şimdiki arasında bir ilişki yoktur” ifadelerine yer verildi.

soruşturma
bursa
ikizlerin ölümü
hastanede ihmal
Yorum (7)
hekimsel
Çok açık ÜSYE sonrası miyokardit vakası
0
Cevapla
Ahmet Bozdoğan
''Yazık 13 yaşındaki kızı öldürdüler''Dayısı böyle söylüyor.Katili doktorlardır diyor.Keşke herkesi yaşatabilsek ama ne mümkün.
0
Cevapla
postenflamatuar
Görüldüğü gibi hasta yakınları gerçek dışı ifadelerde bulunuyor. Hasta yakınına göre: "‘Bu kızın durumu kötü, müşahede altında tutalım lütfen’ demiş. Hastaneye göre:"Hasta daha önce rahatsızlık duyup hastanemize başvurmuş olup, yatış ve tetkikleri kabul etmeyip evine ailesi tarafından götürülmüştür" . Ben hastanın açıklamasına inanıyorum. Şimdi meslektaşlarıma soruyorum. Herkes acilde çalışabilir mi? 6 yıllık tıp fakültesini bitiren herkes acilde çalışabilir deyip bakanlığın mevcut uygulamasına destek çıkanlar bu vaka için ne diyorlar? 6 yıllık fakülte mezunu bu vakaya zamanında ve doğru tanı koyabilir miydi? İkincisi doktorların baş edemeyeceği bir yoğunluk var acillerde. Bunun tek sebebi de bakanlıktır. Yoğunlukta ne olur? Belgeler yeterli şekilde doldurulamaz. Mesela bu vakada hasta yakınlarının tedaviyi red ettiğine dair belge var mı? Belge olsa bile o belgede hastanın müşahedeye alınmayıp gerekli incelemeler yapılmadığında ölümcül bir hastalığın tanışız kalma ihtimali olduğu da belirtilmiş mi? Mahkeme muhtemelen doktordan bu belgeleri ve benim düşünemeyeceğim belgeleri de isteyebilir. Bakanlık yeterli acil uzmanı olmayan tüm acilleri ya kapatarak yeterli kadroya sahip tek bir acil merkezi açmalıdır. Mesele yozgatta hizmet veren tek acil servis gibi. ya da açık tutacaksa tüm tazminatları üzerine almalı, hekimler meslekten menden ve hapisten muaf olmalı. Hem tüm sorumluluk doktorda olacak hem aciller hem yoğun ve hem de uzmansız olacak. Bu hekimlere yapılan bir zulümdür. Aynı zulüm hastalara da yapılıyor. Sözde hekim derneğimiz TTB somaya ve Taksime gideceğine bu acil sorununa ne zaman el atacak?
0
Cevapla
postenflamatuar
önceki yorumda "Ben hastanın açıklamasına inanıyorum" diye yazılmış yanlışlıkla. "Ben Hastanenin açıklamasına inanıyorum" olacak doğrusu.
0
Cevapla
Mehmet K. Çelenk
Dr. hekimsel’e katılıyorum. Muhtemelen basit bir infeksiyon sonrası gelişmiş septik şok ya da fulminan dilate kardiyomyopati tablosu. Allah’ın rahmeti küçük evladımızın üstüne olsun. Bakan hekimlerin iyi niyetli olduklarına inanıyorum ama inşallah yatış red formu almışlardır.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir