Medimagazin logo

İki doktor domuz gribi şüphesiyle tedavi altında

İZMİR'de Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi'nde, görev yapan iki asistan doktor, 'domuz gribi' şüphesiyle, tedavi altına alındı. Asistan Hekim Temsilcisi Dr. İnan Mutlu, "Yoğun çalışmayla, dinlenememe, uyku problemi, iş stresi, aralıksız 33 saat çalışma, özetle bir robot gibi çalıştırılma asistanlarda hastalıklara davetiye çıkarmaktadır. İnsan vücudu böyle bir tempoya daha fazla dayanamamakta, ruhsal ve bedensel çöküntü sonrası 'tükenmişlik' tablosu ortaya çıkmaktadır" dedi.
İki doktor domuz gribi şüphesiyle tedavi altında
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Sağlık Bakanlığı'nın açıkladığı son rakamlara göre, Türkiye'de, gripten 57 kişi hayatını kaybetti. İzmir'de Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi'nde görev yapan iki asistan doktorun üç gündür Domuz gribi şüphesiyle tedavi altına alındıkları öğrenildi. Üç gün önce önce ayrı ayrı olarak dokuz Eylül Üniversitesi acil servisinde görev yapan asistan doktor kendi hastanesine, anı hastanenin kadın doğum servisinde görev yapan asistan doktor ise Ege Üniversitesi Hastanesi'ne yüksek ateş şüphesiyle gitti. Asistan doktorları tedavi eden meslektaşları, domuz gribi şüphesiyle, onları özel servislerde tedavi altına aldı. Halen asistan oldukları ve mesleki yaşamları için olumsuz etkisi olmaması için isimleri açıklanmayan asistan doktorların tedavilerinin devam ettiği öğrenildi.

BU TÜKENMİŞLİK TABLOSU
Konuyla ilgili açıklama ise Asistan Hekim Temsilcisi Dr. İnan Mutlu'dan geldi. Mutlu şunları söyledi:
"Asistan hekimler sağlık hizmeti verdikleri sırada hasta olmaktan artık gına geldi. Yoğun çalışmaya bağlı yeterince dinlenememe, uyku problemi, iş stresi, aralıksız 33 saat çalışma özetle birer robot gibi çalıştırılma asistanlarda hastalıklara davetiye çıkarmaktadır. İnsan vücudu böyle bir tempoya daha fazla dayanamamakta, ruhsal ve bedensel çöküntü sonrası 'tükenmişlik' tablosu ortaya çıkmaktadır. Bu kaotik sağlık sisteminde asistanlar ciddi sıkıntılar yaşamaktadır. Göreve yeni başlayan bir asistan ayda ortalama 350-400 saat çalışmakta; bırakın sosyal hayatı, uyumaya, dinlenmeye ve aileleri ile ilgilenmeye zaman bulamamaktadır. Tüm bunlarla başa çıkmaya çalışırken, bir de hastanelerin olumsuz fiziki koşulları da eklenince, asistan hekimler sağlıklarından olmaktadır. Havalandırması yetersiz odalar, sterilizasyon problemleri ve eksik malzeme ile çalışmak gibi sebepler yoğun iş yükü ve baskılanmış bağışıklık sistemi ile birleşince, viral ve bakteriyel enfeksiyonlara yatkın hale gelmektedirler. İzmir'de 2 asistan hekim arkadaşımız H1N1 (domuz gribi) şüphesiyle hastanede yatmaktadır. Yaşanan son durum, asistan arkadaşlarımızın sıklıkla hasta olmaları çalışma koşullarından, iş yoğunluğu ve çalışan sağlığındaki olumsuzluklardan bağımsız değerlendirilmez. Asistan hekimlerin temel hakları, iş yükü, şiddet, mobing, emek sömürüsü gibi başlıklarda başlattığı '#gınageldi' kampanyasına asistanların sağlık hizmeti verirken hasta olmaktan #gınageldi başlığını da ekleyebiliriz. İşletmeleştirilen hastanelerde sadece çalışanların sağlığı riske edilmiyor aynı zamanda sağlık hizmeti alan vatandaşların sağlığı da tehlikeye atılıyor. Bu duruma en son örnek yine İzmir'de bir üniversite hastanesinde yaşandı. Ameliyathanede görevli bir çalışana domuz gribi ön tanısı konulmuş ve tanıyı kesinleştirecek tetkikler yapılırken sağlık çalışanına rapor verilmemesi, sağlık çalışanlarının sağlığını tehlikeye attığı gibi vatandaşların da sağlığını riske atmaktadır."

i̇ki
doktor
domuz
gribi
şüphesiyle
tedavi
altında
Yorum (6)
Aslıhan
Doktorum. 39 C ateş ciddi kas agrısıyla diare ve bulantı ile 6 gun yattım. Başka bir dr arkadasım şu an grip sonrası zatüreden yatıyor. Hala yıpranma çıkarsak mı diye düşünüyorlar.
0
Cevapla
A.K.
Size eğitim veren hocalarınız aynı tempodan çıkmamış gibi konuşmuşsunuz!
0
Cevapla
uzm.dr.
sevgili A.K. haklı. eskiden kölelik de vardı, neden kalktı ki. kalkmasaydı A.K. belki benim kölem olurdu, vururdum kırbacı :)
0
Cevapla
arzuc
az asistanla sistemi çevirmeye çalışırsan maalesef asistanda tükenir uzmanda tükenir hocada tükenir. A.K çok komiksiniz. eskiden yol su elektrik te yoktu. neyapalım şimdi
0
Cevapla
A.K.
Biri bir espri yapmış,diğeri üstüne aynını kullanarak espriyi güya devam ettirmeye çalışmış.Arkadaşlar yeni şeyler bulun.Neyse. Şu anki sistemde benim gördüğüm yeni asistanların hiçbirşey öğrenmediğidir.Yok şöyle yorulduk,yok bu kadar çalışıyoruz,öldük bittik.E tamam da,yarın hep düzgün vakalar gelmeyecek ki!Ciddi komplikasyonlarla karşılaşınca da hemen hocalarınızı arıyorsunuz.O hocalar ölüp gittiğinde ne olacak?Kimi arayacaksınız?Onu boşverin.Artık asistanlar hocalarla kavga ediyor.Ben bölüm başkanı değilim.Olsaydım verirdim yetersizliklerini.Yada sınavda yada tezde bırakırdım.Hangi taşa başlarını vuruyorsa vursunlar.Tıp demek olumsuzluklara rağmen saygı demektir.Çünkü ekmeğini kazanmanı sağlayan bilgiyi farkında olmadan sana hocan veriyor.Bir radyoloji teknisyeni yıllarca çalışıyor.Ama sen 4 yılda uzman oluyorsun.Nereden alıyorsun bu bilgiyi?Ameliyathane hemşiresi yıllarca çalışıyor.Bir cerrah olabiliyor mu?Şahsen ben saygısız adam görünce tavrımı alıyorum.Herkese de tavsiye ederim.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir