Medimagazin logo

İki bakanlığı harekete geçiren yalan hasta beyanı doktoru isyan ettirdi

Acil tıp uzmanı Dr. Ali Yıldız, Beyaz Kod verdiği hastası Ö.F.K.’nın siyasi ilişkilerini kullanarak şikayetçi olması üzerine olaydan hemen sonra İçişleri ve Sağlık Bakanlıkları’nın harekete geçmesine isyan etti. Yıldız, “Bizden taraf olayı araştırmak için gösterilen hassasiyet ve çaba, görevi ya da gücünü kötüye kullanan, kamu kurumunu saatlerce durma noktasına getiren, devlet bürokrasisinin enerjisini yalan yanlış bilgiyle harcayan, iftira atan ve ekmeğimizle oynamaya çalışan şahıs için de gösterilecek mi?” dedi
Kaynak: Diken - Mesude Erşan
İki bakanlığı harekete geçiren yalan hasta beyanı doktoru isyan ettirdi
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

İki buçuk yıllık acil tıp uzmanı Dr. Yıldız’ın anlattığına göre olay Sancaktepe Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çekmeköy Ek Binası’ndaki Acil Kliniği’nde  26 Ağustos Cuma akşamı gerçekleşti. Akşam saat dokuz buçuk sıralarında kusma ve ishal şikayetiyle acile gelen Ö.F.K.’nın şikayetlerini değerlendiren Yıldız, öneriler ve reçetesiyle birlikte hastayı yolladı.

Diken'den Mesude Erşan'ın haberine göre, önce hasta yakını ısrarla Ö.F.K.’ya serum takmasını ve kan tahlilleri yapmasını istedi. Yıldız gerekli görmediğini söyledi. Bunun üzerine hasta diğer görevli acil tıp uzmanına gitti. O da meslektaşının tedavisinin doğru olduğunu söyledi.

Hasta bir kez daha Yıldız’ın odasına dalarak “Kan istemeden nasıl bana reçete veriyorsun?” dedi. Yıldız işinin bu olduğunu söyleyince, hasta “O kanı isteyeceksin lan” diye bağırdı. Yıldız’ın üstüne yürüdü. Güvenlik elemanları Ö.F.K.’yı odadan zorla çıkardı. Ö.F.K. küfür, hakaret ve tehditlerine devam etti. Yıldız, bunun üzerine Beyaz Kod verdi. Ö.F.K. dışarıda, doktoru tutuklatacağını haykırdı.

Hasta, İçişleri Bakanlığı’na ses kaydıyla şikayet etti

Ö.F.K., İçişleri Bakanlığı’ndan tanıdıklarına bir ses kaydı yollayarak Yıldız’dan şikayetçi oldu. Ses kaydında, “Doktorlar burada halka hakaret ve küfür ediyor, tedavi etmiyor” dedi.

Yıldız’ın serum takma ya da kan testi yaptırmayı uygun görmediğinden söz etmedi. Bu ses kaydı hızla Sağlık Bakanlığı’na ulaştırıldı. Olayın üzerinden kısa süre sonra önce başhekim yardımcılarından Dr. Yakup Süleymanoğlu, 02.00-03.00 sırasındaysa İstanbul 2 No’lu Kamu Hastaneleri Başkanı Prof. Dr. Kamil Özdil acile geldi.

Süleymanoğlu ve Özdil hastanın ses kaydını Yıldız’a dinletti. Yıldız, diğer personel ve gönüllü tanıklık eden hastalar ve yakınlarından olayı bir kez daha dinlediler. Olayın, tutanakta Yıldız’ın anlattığı gibi hatta fazlası olduğunu gördüler. Tanıklar Ö.F.K.’nın çok başka sinkaflı küfürler, hakaretler ve tehditler de ettiğini anlattı.

Özdil, Yıldız’ın yanındayken Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’yla konuşarak bilgi verdi. Koca da Özdil vasıtasıyla Yıldız’a geçmiş olsun diledi, haklı olduğunu ve hastanın iftira attığını söyledi.

‘Bakalım adalet işleyecek mi

Bu olay üzerine Yıldız, sosyal medya hesabı üzerinden Bakan Koca ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu etiketleyerek şunu paylaştı: 

Devlet bürokrasisini o saatte yalan ve yanlış yönlendirmenin, doktoru kamu hizmeti vermekten alıkoymanın, alanda çalışan doktorların ekmeğine alenen yalan bilgi ve iftirayla mani olmaya çalışmanın cezası yok mudur? Bizden taraf olayı araştırmak için gösterilen hassasiyet ve çaba, görevini/gücünü kötüye kullanan, kamu kurumunu saatlerce durdurma noktasına getiren, devlet bürokrasisinin enerjisini yalan, yanlış bilgiyle harcayan, iftira atan ve ekmeğimizle oynamaya çalışan şahıs için de gösterilecek mi? Kamera kaydı var, tanık ifadeleri var, Beyaz Kod tutanağı var bakalım yine jet hızıyla savcı bey ‘kovuşturmaya yer yoktur’ kararı verecek mi yoksa bu tümörlere yönelik adalet işleyecek mi bekleyip göreceğiz.”

Suç duyurusunda bulunuyor

Diken’e konuşan Yıldız, hastadan şikayetçi olduğunu ve bugün suç duyurusunda bulunacağını söyledi.

Hiç talep etmediği halde hasta ve yakınlarının lehine tanıklık yaptığını belirten Yıldız, şunları dedi: 

“Araştırma komisyonundakiler beni, tanıkları da dinleyince olayı anladı. Sonra bakan Koca’ya şahsın yalan ve tutanakta yer alan küfürler, hakaretlerinden çok daha fazlasını söylediğini anlattılar. Özdil olayı aktarırken, iddialarla benim ve tanıkların anlattıklarının uyuşmadığını, bunun bir ‘kumpas’ olduğunu bizzat ifade etti.”

Olay ve söz konusu soruşturmadan sonra hasta bakmaya devam ettiğini belirten Yıldız, “24 saatlik nöbetlerde, iki doktor ortalama 500 hasta görüyoruz” dedi.

Siyasi bağlantıları olanlar ayrıcalık istiyor, zorbalık yapıyorlar

Şimdiye kadar yaklaşık beş Beyaz Kod verdiğini anlatan Yıldız, yaşadıklarını şöyle aktardı:

“Esasen her nöbette aşağı yukarı beş Beyaz Kodluk şey başımıza geliyor. Ama çoğunlukla vermiyoruz. Çünkü Beyaz Kod verdiğimizde işler iki-üç saat duruyor. Biz bunlarla uğraşırken ya beklemek zorunda kalan bir kalp krizi hastası kaybedilseydi? Vebali ne olacaktı?” Hekimler toplum önüne bozuk para gibi atıldığı zaman hastanın gözünde de değeri olmuyor. ‘Sen benim dediğimi yapacaksın, sen benim kölemsin’ muamelesi yapıyor. Beyaz Kod verdiklerimin neredeyse hepsi kamu çalışanı. Görevlerini kötüye kullanıyor, hakaret ediyorlar. ‘Sen benim kim olduğumu biliyor musun? Ben şuraya bağlıyım. Ben şu teşkilattanım’ ifadelerini o kadar çok duyar olduk ki…

Özellikle siyasi bağlantıları olanlar yapıyor bunu. Ayrıcalık istiyor, zorbalık yapıyorlar. Herkesle aynı muameleyi görmek istemiyorlar. Google okuduğu, konu komşusundan duyduğu, kafasındaki hastalığı kendine göre şekillendiriyor, bizden ona yönelik tedavi istiyor. Vermeyince de şiddete başvuruyor. Garibanın söylediklerine, ‘işinizi doğru yapın’ dese zaman bile takılmıyoruz. Kendilerini ifade edemiyor olabiliyorlar. Ama bu şekilde, elinde bir gücü olan, kasıtlı yanlış ifade kullanan, tehdit ve hakaret edenleri asla affetmiyorum. Direkt Beyaz Kod veriyor ve sonuna kadar peşine düşüyorum.”

‘Yalanlara karşı saatlerce ifade veriyoruz

Yıldız hastanın kendisine düpedüz kumpas kurduğunu söyledi: “Asıl amacı beni mağdur ve ekmeğimden etmek, açığa aldırmak. Ortada hiçbir kanıt yokken gücünü kullanmaya çalışıyor.”

Yıldız bürokrasiye kırgın: 

“Bakan beye (Koca) soruyorum, beni hemen araştırmak için gösterdiğiniz hassasiyeti, karşı taraf için gösteriyor musunuz? CİMER, SABİM’e hekimlerle ilgili yalanlar atılıyor. Tehdit ediliyoruz. Ama yine biz saatlerce ifade vermek için zaman harcıyoruz. Can güvenliğimiz yok. Kamu kurumundaki hekimler arasında antidepresan almayan kaç kişi var acaba? Toplumda hangi meslek grubunda bu kadar sık travmatik olaylar yaşanıyor? İnsanlar psikolojik şiddete maruz kalıp bununla baş etmek zorunda bırakılıyor. Bu bir suç değil mi? Devlet kendi vatandaşının insani düzeyde hizmet alabilmesi için kurumlarını korumak zorunda değil mi? CİMER (Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi) , SABİM’e (Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi) yalan bile atılsa doktor uğraştırılıyor. Yalan söyleyene yaptırım, ceza yok! Yalanlarla uğraşmak zorunda mıyız?

‘Gitmeyi hiç düşünmemiştim, artık hazırlanacağım

Yakın arkadaşlarının birer birer yurtdışına gittiğini aktaran Yıldız, şöyle konuştu: 

“Hayatta her şey bireysel konforla ilgili değil, ailemiz var, çevremiz var, toplumumuz var. Bu kadar emekten sonra kaç arkadaşım Almanya’ya gittiler. Defalarca, ‘Ali neden gelmiyorsun?’ dediler. Şimdiye kadar gitmeyi hiç düşünmedim. Ancak bu son olaydan sonra artık kalmak istemiyorum. Böyle bir saçmalık olabilir mi? Bunlarla mı uğraşacağız? Ben de Almanyaya gitmek için hazırlanacağım. O kadar yozlaşma var ki… Benim gibi bir insan bile ‘e yeter be’ deyip gitme noktasına gelebiliyor.”

ali yildiz
saglik bakanligi
icisleri bakanligi
burokrasi
Yorum (11)
Misafir
böyledir bu işler. doktor her türlü mağdur olur işler karınca hızıyla yürür. hasta mağduriyeti ihtimalinde bile gecenin ikisinde üçünde bürokrasiyi hastaneye yığarlar. ondan sonra da doktorları çok sevdiğini söylerler. tabi inanırsak
8
Cevapla
serdar b
hayatının en doğru kararını vermişsin..
6
Cevapla
Sunay Eryılman
ne yazık ki sağlık sektörü çalışanları siyasi kimlik takıntısı olanlar yüzünden yorgun, kırgın, işini severek yapan bizleri bıktırdılar. önceden hastalar hekime arkasından söylenir, hekim gelince çıtı çıkmazdı. ama güzelce muayenesini tedavisini olurdu. sayın yıldız haklı
8
Cevapla
Mustafa
yapılanlar asla tasvib edilemez. yurt dışına gitme isteğinin öne çıkarılması olayın boyutunu değiştirmiş.bu insanlar niçin yurt dışında okumazlar.kalifiye insanların yurt dışına gitmesinin propogandası yapılıyor.milletin imkanlarıyla oku.sonrada ilk fırsatta yurt dışına git.kal mücadele et, düzelt..
2
Cevapla
Durmuş Uysal
sevgili doktor kardeşim bu ülkedeki yozlaşma ve adam kayırmacılık olduktan sonra adalet aramanın ve beklemenin bir anlamı yok. en tepeden en alt kademedekine kadar siyasi iktidar yanlılarını öyle bir kibir sarmış ki kendilerini ayrıcalıklı sayıyorlar ve ona göre muamele görmek istiyorlar.
12
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir