Medimagazin logo

Hepatit B ve D, diyabet ve kardiyoloji ilaçları aile hekimlerince yazılabilecek

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, raporlu kronik Hepatit B ve D, diyabet ve kardiyoloji ilaçlarının artık aile hekimlerince yazılabileceğini duyurdu.
Kaynak: AA
Hepatit B ve D, diyabet ve kardiyoloji ilaçları aile hekimlerince yazılabilecek
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Işıkhan, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanlığında düzenlenen "Sosyal Güvenlik Haftası Buluşması" programında yaptığı konuşmada, SGK personeli başta olmak üzere sosyal güvenlik alanında emek veren herkesin Sosyal Güvenlik Haftası'nı tebrik etti.

Sosyal güvenlik alanında vatandaşların tamamını kapsayan Genel Sağlık Sigortası sisteminin, dünyada çok az ülkede bulunan gurur verici bir sistem olduğunu belirten Işıkhan, Türkiye'nin, tüm dünyanın "gıptayla izlediği" bir sosyal güvenlik sistemine sahip olduğunu söyledi.

Vatandaşlara en kaliteli sağlık hizmetini sunmayı hedeflediklerini bildiren Işıkhan, bu ay içinde yayımlanan Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) ile vatandaşların tedavileri karşılığında SGK'nin hastanelere ödediği tutarlarda yüzde 50 ila yüzde 75 arasında artış yaptıklarını bildirdi.

Işıkhan, sağlık hizmetinin teknolojik destekle sunulması için uzaktan hasta değerlendirme hizmetlerini de geri ödeme kapsamına aldıklarını belirterek, afetlerde yaralananların fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamalarında 30 seans sonrası tedaviye devam edebilmelerine olanak sağladıklarını belirtti

Genel sağlık sigortalıların ilaca erişimini kolaylaştırmak amacıyla da gerekli düzenlemeleri hayata geçirdiklerini dile getiren Işıkhan, "Son bir yılda geri ödeme listemizi genişleterek 128'i kanser ilacı olmak üzere toplam 570 ilacı geri ödeme kapsamına aldık. Böylece 858'i kanser olmak üzere geri ödeme listelerimizde yer alan ilaç sayımızı 8 bin 457'ye çıkardık." diye konuştu.

"Yıllık 3,2 milyar lira tasarruf sağlayacağız"

Genel sağlık sigortalıların en güncel ve yenilikçi tedavilere erişimini sağlarken kamu kaynaklarının doğru kullanılması amacıyla akılcı ilaç kullanımı kapsamında çalışmalar da yaptıklarını dile getiren Işıkhan, "Göreve geldiğimden itibaren Sağlık Uygulama Tebliği'nde yaptığımız düzenlemeler ve alternatif tedavi seçenekleriyle yıllık 3,2 milyar lira tasarruf sağlamış olacağız." dedi.

Işıkhan, "Sağlık hizmetinin finansmanını üstlenen Bakanlık olarak, bu hizmetlerin tüm vatandaşlarımıza eşit, etkin, kaliteli ve yeterli düzeyde sunulması öncelikli hedefimizdir. Bu anlamda, genel sağlık sigortalılarımızın sağlık hizmetlerine erişimlerini kolaylaştırmak için yaptığımız düzenlemelere önümüzdeki süreçte de devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.

"Aile hekimlerinin reçete edebildiği ilaç sayısını artırıyoruz"

Vatandaşların, raporlu ilaçlarının bir kısmını hastanelere giderek ilgili doktora yazdırmak zorunda olduklarını belirten Işıkhan, şu sözlerle devam etti:

"Hastanelerdeki yoğunluğu azaltmak, raporlu hastalarımızın işini kolaylaştırmak için aile hekimlerinin reçete edebildiği ilaçların sayısını artıran yeni bir düzenleme yapıyoruz. Yaklaşık 2 milyon vatandaşımızın faydalanabileceği kronik Hepatit B ve D tedavisinde, diyabet tedavisinde, kardiyoloji alanında kullanılan ilaçların ilgili sağlık raporlu hastalarımızca hastanelerde sıra beklemeden aile hekimlerine giderek yazdırabilmelerinin önünü açıyoruz. Ayrıca mevcut durumda hekimler tarafından en fazla 3 aylık ilaç reçete edilebiliyorken yeni düzenlemeyle raporu düzenleyen hekim tarafından bir yıla kadar reçete edilebilecek ve hastalarımız tekrar hekime başvurmaya gerek kalmadan ilaçlarını bu süre zarfında 3'er aylık dozda sözleşmeli eczanelerden temin edebilecekler."

Öte yandan, aile hekimlerinin raporlu kronik Hepatit B ve D, diyabet ve kardiyoloji ilaçlarını yazabilmelerine imkan tanıyacak düzenlemenin yayımlanmak üzere Resmi Gazete'ye gönderildiği, sonrasında yürürlüğe gireceği ifade edildi.

aile hekimi
ilac
hepatit b ve d
diyabet
kardiyoloji
Yorum (11)
Mustafa Tamur
konuyla ilgili olarak sizin platformunuzda 2019 da önerimi sunuştum . her zaman dediğimiz gibi keşke bakanlıklardaki birokrasi sahadan gelse ya da sahayı dinlese . "i̇sathed den reçete sistemine dair açıklama " başlıklı 2019 tarihli haberinize bakabilirsiniz.
6
Cevapla
İsmail açık
dermatolojik bazı ilaçlar da yazılsa fena olmazdı. cildiye hiç randevu yok
5
Cevapla
Celalettin Kasım
hastaya ilaç raporubrans doktoru tarafından verilmiş ise rapor süresi bitene kadar bir daha ilaç yazdırmak için aile hekimine gitmesinin hiç bir mantığı yok direk olarak eczaneden alabilmesi lazım çünkü sistemde raporlu ilaçlar görünüyor.birakin doktorlar gerçek hastalara hizmet versin.
39
Cevapla
ONUR SAVAŞ
raporlu ilaçlar sadece aile eczanesinden yada nöbetçi aile eczanesi alabilecek hastalar
5
Cevapla
müslüm subaşı
@celalettin kasım deği,l mi? aksi bi durum, hasta şikayeti olmadıkça niye her tarafa rahatsızlık veir sgk? i̇şbank revirinde çalışmıştım, aynen öyleydi.. umarım sgk da engel çıkarma dışına çıkar.
5
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir