Medimagazin logo

Hekimlerin tamamına yakını sigortalı oldu

Sağlık Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanı Memet Atasever, ''Bugüne kadar 132.314 tabip, uzman tabip ve diş hekim, mali sorumluluk sigortası yaptırdı'' dedi.
Hekimlerin tamamına yakını sigortalı oldu
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

 

 Atasever, yaptığı açıklamada, kamuoyunda ''Tam Gün'' Yasası olarak bilinen 5947 sayılı Kanun ile hekimler için getirilen mesleki sigorta uygulamasıyla hekimlerin ''tamamına yakınının'' sigorta yaptırdığını söyledi. 
 
     Söz konusu Kanun ile kamu ve özel sağlık kurum ve kuruluşları ile sağlık birimlerinde çalışan tabip, diş tabibi ve tıpta uzmanlık mevzuatına göre uzman olanlar için mesleklerini ifade ederken açılabilecek davalara karşı zorunlu mali sorumluluk sigortası getirildiğini anımsatan Atasever, ''Sağlık Bakanlığınca yapılan düzenleme ile risk gruplarına göre yılda 75 TL ila 375 TL sigorta primi ödeyen tabiplere, her bir tıbbi kötü uygulama için farklı uygulanacak 300.000 TL'ye kadar güvence getiren uygulama için bugüne kadar 132.314 tabip, uzman tabip ve diş hekim, mali sorumluluk sigortası yaptırdı'' diye konuştu. 
 
     Atasever, bu teminatın maddi ve manevi tazminat ile yargılama giderleri için kullanılabileceğini ifade ederek, bu nedenle hekimlerin mesleklerini icra ederken daha öz güvenli davranmalarına imkan sağlanacağını belirtti. 
     
     -''MAĞDUR OLAN KİŞİLER, SİGORTA ŞİRKETLERİNDEN DE TAZMİNAT ALABİLECEK''- 
     
     Sağlık kurum ve kuruluşlarındaki uygulamalar nedeniyle mağdur olan kişilerin, açacakları davalarda lehlerine karar verilmesi durumunda, uğradıkları mağduriyetleri için söz konusu düzenleme kapsamında sigorta şirketlerinden de tazminat alabileceklerini vurgulayan Atasever, şunları kaydetti: 
 
   ''Buna göre sigorta yaptıran hekimlerin risk gruplarına göre dağılımında, 1.Grup'ta 6 bin 601, 2. Grup'ta 60 bin 079, 3.Grup'ta 39 bin 948, 4.Grup'ta 25 bin 756 olmak üzere toplam 132 bin 314 hekim sigorta yaptırdı. 
 
     Aynı şekilde hekimlerin uzmanlık dalı bazında poliçe sayılarının dağılımına bakıldığında; 35 bin 510 adet pratisyen hekim ve aile hekimi, 22 bin 3 adet diş hekimi sigorta yaptırdı. Bunun yanında asistanları ile birlikte 7 bin 626 çocuk hekiminin, 4 bin 952 genel cerrahın, 3 bin 556 göz hekiminin, 5 bin 933 kadın hastalıkları ve doğum uzmanın hekiminin, 5 bin 784 dahiliyecinin, 3 bin 49 KBB hekiminin, 3 bin 962 kardiyolog ve kalp cerrahının, 2 bin 364 adet nöroloji hekiminin ayrıca temel tıp dahil 37 bin 575 diğer hekimin sigortalı olduğu görüldü.''
hekimlerin
tamamına
yakını
sigortalı
oldu
Yorum (10)
süleyman artık
anlamıyorum doktor kendini niye sigortalatıyor.zaten azıcık maaş alıyor. çalıştığı kurum devlet hastanesisse devlet, üniversiteyse üniversite, özelse özel.kendi kendini sigortalatmalı.doktorun ne alakası var sağlık sigortasıyla anlamadım.hata olursa doktorun olmazki artık, ilgili hastanenin olur.biz orada sadece çalışıyoruz.kurumlar kendini sigortalatsın doktorlar değil.doktorlar sigortalatacaksa özel muayenehaneleri olması gerekir....
0
Cevapla
demir demir
haberin anlamı bütün doktorlar sigortalandı..hasta yakınları rahat olun ..ota nota hekime dava açabilirsiniz anlamına geliyor:))
0
Cevapla
İG
Bu haber çarpık. Bütün doktorlar sigortalandı değil, doğrusu 1-Bütün doktorlar sigorta sirketlerine peşkeş çekildi. 2-Bütün sigorta şirketleri doktorlardan nasiplendi (tabiii ki velinnimetleri de). Olmalı. Dayatıyorlar abuk subuk genelgeleri oluyor: "doktorların %90 küsürü gönüllü muayenehane kapattı" Dayatıyorlar histoloğuna kadar cezayı oluyor: "Doktorların tamamına yakını sigortalandı" Demek böyle olabiliyormuş. Biz de oyunun kural(sızlık)larını not ediyoruz.
0
Cevapla
Dr.M.K.
Kötü,doktoru bazı niyeti bozuk hukuk büroları için açık av durumuna düşüren, doktoru potansiyel suçlu durumunda gösteren, bu hükümetin sağlık politikasının notunu - az da olsa bazı artıları varken, birçok kötü yaklaşımla birlikte- iyice eksilere düşüren rahatsız edici bir uygulamadır.ABDde de var gibi saçmalayanlara ise o zaman maaşlar da ABDdeki gibi olsun der, başka da bir şey söylemeden olay yerini terk ederiz!
0
Cevapla
dr
ben 780 tl /yıllık sigorta ödüyorum.bu dava (yani herbir ameliyat) başına 300 bin tl lik tazminatı karşılıyor..peki bu ameliyat nedeni ile aldığım performans katkısı ne kadar ..tahmini olarak 100-150 tl ...bunun anlamı şu ben 100 tl ek katkı alabilmek için 300 katı yüksek bir riski göze alıyorum demek..diğer bir ifade ile haksız yere zenginleşmek isteyen kişilere açılan güzel bir kapı ...
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir