Medimagazin logo

Hekimi tehdit eden kişi ilanla özür diledi: Sağlık hizmeti sunucularını sahipsiz sandığım için özür dilerim

Hasta Erol Koçyiğit, doktoru tehdit etti. Savcılık Uzlaştırma Bürosu 'ilanlı özür' cezası verdi. Koçyiğit ise gazeteye ilan vererek özür diledi
Kaynak: Sabah - Tülay Canbolat
Hekimi tehdit eden kişi ilanla özür diledi: Sağlık hizmeti sunucularını sahipsiz sandığım için özür dilerim
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın geçen haftalarda sinyallerini verdiği sağlıkta şiddetin önlenmesi için yapılan çalışmalar şimdiden çözüm üretmeye başladı.

Sabah'ta yer alan Tülay Canbolat'ın haberine göre; istediği ilacı yazmayan doktoru tehdit eden Erol Koçyiğit'e verilen 'ilanlı özür dileme' cezası ve konunun savcılık uzlaştırma masasında çözüme kavuşturulması bir ilk oldu. Olayın mağduru Doktor Yusuf İzzettin Güven, "Usulsüz ilaç yazmamı istedi, reddedince de tehdit etti, saldırdı. Suç duyurusunda bulundum sonrasında olayın uzlaştırma ile çözülmesini önerdim. Çünkü mahkemeler ile hem kurumlar oyalanıyor hem de sorunu tam olarak çözemiyoruz. Bu kapsamda ilk vaka ile uzlaşma, sorunu anlama, suç ile yüzleşmeyi sağladık. Mahkeme böyle bir ceza verdi çünkü biz benden değil tüm sağlık personelinden özür dilemesi gerektiğini düşündük. Zaten Cumhurbaşkanımıza da bu çalışmanın taslağını iletmiştik" dedi.

Doktor Güven, Türkiye'de bir ilk olan bu olayın benzer diğer vakalar için de uygulanabileceğini söyledi. Bu kapsamda bir çalışma da hazırladıklarını belirten Güven, arasında uzlaştırma ve algının değiştirilmesi gibi eklerin de olduğu çalışmayı Cumhurbaşkanlığı'na ilettiklerini ve yakında yeni uygulama ve çözüm önerilerini açıklayacaklarını söyledi.

Erol Koçyiğit, verdiği ilanla (üstte) Doktor Yusuf İzzettin Güven (sağda) ve sağlık çalışanlarından özür diledi.

sağlıkta şiddet
uzlaşı
yusuf i̇zzettin güven
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir