Medimagazin logo

Hekim sendikalarından iş bırakma eylemi

Adana ve Sivas'ta Hekim ve Diğer Sağlık Çalışanları Kamu Sağlık ve Sosyal Hizmetler Sendikası (Hekim-Sen) ile Hekim Birliği Sendikası üyesi doktorlar, iki günlüğüne iş bıraktı
Kaynak: DHA - AA
Hekim sendikalarından iş bırakma eylemi
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Hekim-Sen ve Hekim Birliği Sendikası üyesi doktorlar, 17-18 Mayıs tarihlerinde iş bırakma eylemi yapma kararı aldı. Bu kapsamda Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde basın açıklaması yapıldı. Grup adına basın açıklamasını okuyan, sendikaların hastane temsilcisi Uzman Doktor Funda Arıcıoğlu, yaşadıkları sorunların giderilmesi için daha önce de iş bırakma eylemi yaptıklarını ancak bunun idarede karşılık bulmadığını söyledi. Hekime karşı işlenen şiddet olaylarında, hükmün açıklanmasının geri bırakılması uygulamasının kaldırılması gerektiğini söyleyen Arıcıoğlu, hekimleri ailelerinden uzaklaştıracak şekilde geçici görevlendirme yönteminin de artık uygulanmamasını istedi.

Yoksulluk sınırının altında maaş aldıklarını dile getiren Arıcıoğlu, en az hakimler ve askeri hekimler kadar temel maaş talep ettiklerini aktardı. Performansa dayalı olmayan, güvenceli gelir istediklerini vurgulayan Arıcıoğlu, hastalara doğru tanı koyabilmek için en az 15-20 dakika muayene süresi ayırmaları gerektiğini belirtti.

'Hekimler, Hekim Kanunu'na tabi olmalı'

Hekimlerin taleplerini sıralayan Dr. Arıcıoğlu şöyle devam etti:

“Hekimlerin 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'na değil, bizlerin de görüşü alınarak çıkarılacak Hekimlik Kanunu’na tabi olmasını istiyoruz. Asistan hekimlerimizin neredeyse açlık sınırında maaşlar almalarını, 36 saat nöbet tutmak zorunda kalmalarını, Tıpta Uzmanlık Sınavı (TUS) ve Diş Hekimliği Uzmanlık Eğitim Sınavı’nda (DUS) asistan hekimlerin kaliteli eğitim alabilmeleri için belirlenen azami sayıların çok üzerinde kadro açılmasını ve hakkı ile eğitim alamamalarını kabul etmiyoruz. Aile hekimlerimizin esas görevi olan koruyucu hekimlik hizmetini verebilmelerinin sağlanmasını, izin için vekalet bırakma sisteminin kaldırılmasını, ceza yönetmeliğinin iptal edilmesini, aile sağlığı merkezlerinde personel eksikliklerinin bir an önce çözülmesini, nüfustan bağımsız temel maaş verilmesini, kronik hastalık takip sisteminin iptal edilmesini, cari giderlerin enflasyon oranında revize edilmesini, hizmet binalarının kamu tarafından tahsis edilmesini, kamusal hizmet veren aile hekimliği merkezlerinin elektrik ve su gibi harcama kalemlerinin kamu tarafından karşılanmasını talep ediyoruz.”

'Birim performans katsayısı kaldırılmalı'

Arıcıoğlu, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Diş hekimlerimiz için; dört el kuralına uygun olarak yardımcı verilmesini, hastalara kaliteli malzemeler ile hizmet sunulmasının sağlanmasını, diş hekimlerimizin girişimsel işlemleri yapabilmeleri için yeterli zamana sahip olmalarını ve bunun için de günde 10 Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) dışında hasta bakılmamasını, acil statüsü olmayan diş hekimliği için 24 saat nöbet uygulamasının kaldırılmasını, birim performans katsayısının kaldırılarak temel maaş almalarını talep ediyoruz. Bizler öldürülmemek, şiddete uğramamak, halkımıza hakkı ile sağlık hizmeti sunabilmek, geçim derdine düşmemek, ömür boyu çalışsak da ödeyemeyeceğimiz tazminatlar ile karşılaşmamak ve emekliliğimizde ek iş yapmadan rahatça geçinebileceğimiz bir maaş alabilmek adına, yetkililerin davul zurna ile açıkladıkları müjde verme tarihleri olan meşru iş bırakma hakkımızı kullanıyoruz.” 

Sivas'ta hekimler iş bıraktı

Diğer taraftan Hekim ve Sağlık Çalışanları Birliği Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası (Hekim Birliği) Sivas Şubesi üyesi bir grup doktor da özlük haklarının ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi amacıyla iş bıraktı.

Sivas Numune Hastanesi önünde toplanan doktorlar adına basın açıklamasını okuyan Hekim Birliği Sivas Şube Başkanı Sedat Özbay, hekimlerin sağlık hizmeti verdiği kamu kurumları içerisinde sözel, fiziksel ve psikolojik saldırıya uğradığını söyledi.

Doktorların zor sınavları geçerek, güç eğitim süreçlerini de içeren hekimlik eğitimini tamamladıklarını belirten Özbay, "Hayatımızı idame ettiremeyecek şekilde yoksulluk sınırının altında maaş almayı kabul etmiyoruz." dedi.

Hekimlerin özlük haklarının ve çalışma koşullarının iyileştirilmesini talep eden Özbay, "Taleplerimiz yönünde herhangi bir kararın da şu ana kadar icraata geçirilmediğini görmemiz nedeniyle anayasal dayanak olan meşru iş bırakma hakkımızı kullanıyoruz. Hekim Birliği Sendikası Yönetim Kurulunun kararına istinaden 17-18-26-27 Mayıs 2022 tarihlerinde iş bırakıyoruz." diye konuştu.

hekimsen
hekimbirligi
is birakma eylemi
adana
Yorum (10)
Ahmet Doktor
di̇ğer meslek mensuplari doktorlara gülüyor. böyle hak aramami olur. bi̇r gün i̇ş birak, sonra bi̇raz çaliş. ki̇m di̇kkate alir bi̇zi̇. birakacaksak doğru dürüst, süresi̇z i̇ş birakmamiz lazim . daha çok kendi̇mi̇ze güldürüyoruz. kesi̇nli̇kle bu grevlerle kendi̇mi̇ze zarar veri̇yoruz.
27
Cevapla
Erhan alta
istekler ütopik olmuş sabit ek ödemelerin merkezi bütçeden ödenmesi ve emeklilikte yansıması sut fiyatlarına %50-70 gibi yeni zam yapılması sabit ek ödemeler mahsuplaşma yapılmaması ( bu olur ise ballı kaymak olur ) talepler bu kadar makul olmalı utopik talepler yerine makul istekler olmalı
5
Cevapla
Dr
@ahmet doktor bize gülenler hayatlarında kaç kez is bırakmış.ögretmenler hakimler polisler askerler yada. herhangi bir memur grubu yokkkkkk kıskanıyorlar eğer yüzde yüz is bıraksak çok daha etkili olur tabiki 2 gün bırakmayan korkak güruh süresiz mi bırakacak.
8
Cevapla
mesleki dayanışma
bir fotoğraf 2 sendika 1000 hekimin çalıştığı hastanede açıklamaya katılan sayısı 30-35 bölünmüş parçalanmış hekimler bizi birleştirecek olan meslek örgütümüzdür çatımız evimiz orasıdır yönetim yanlış yapıyorsa seçimle geldi seçimle gider illa sendikada olacaksa bir tane yeter. rakip değil meslektaş
14
Cevapla
Yaşar Bülent
@mesleki dayanışma ttb'ye her fırsatta laf söyleyenler 30 kişiyi zor topluyor .ben hiçbir örgüt adı geçirmeden tek başıma daha fazla insan toplarım..
5
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir