Medimagazin logo

Hastaya bilgi vermeyen doktora dava

Varis tedavisinde ayağında leke oluşan Fulya İ. şikayetçi oldu. Savcılık takipsizlik verdi. Adli Tıp’ın ‘hasta aydınlatılmalı’ kararı üzerine doktora taksirle yaralama iddiasıyla dava açıldı
Kaynak: BUGÜN GAZETESİ - TOLGA ATAR
Hastaya bilgi vermeyen doktora dava
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

İstanbul’da Tango öğretmenliği yapan Fulya İ, 2009’da bacaklarındaki varislerden kurtulmak için Beşiktaş’taki bir tıp merkezine başvurdu. Ancak ilk seansta bacaklarında 15-20 adet nohut büyüklüğünde siyah yanık lekeleri oluştu. Genç kadın, soluğu savcılıkta aldı. Fulya İ, mesleğinin görselliğe dayalı olduğu ve estetik giyim gerektirdiğini ancak bunları yapamadığı için bunalıma girdiğini belirtti.

YAZILI BELGE YOK

Savcılık, sanık doktorun “Hastaya gereken bilgi verildi” ifadesi üzerine ilk aşamada takipsizlik kararı verdi. Ancak Adli Tıp Kurumu, “Semptomlar olağan olsa da doktorun hastasını aydınlatması buna dair yazılı bir belge alması gerekirdi’ şeklindeki görüş bildirdi. Bunun üzerine şikayet dosyası yeniden ele alındı. Prof. Dr. Özden Ç. hakkında “Taksirle yaralamaya neden olma” suçundan 3 aydan 1 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Tango öğretmeni olan Fulya İ, arkadaşının tavsiyesi üzerine gittiği tıp merkezinde Prof. Dr. Özden Ç.’nin 2 seansta sıkıntısından kurtulacağını, hiçbir risk olmadığını ve geriye herhangi bir iz kalmayacağını kendisine söylediğini kaydetti.

Bunun üzerine 13 Ekim 2009’da 450 TL ödeyerek kılcal damar tedavisinin ilk seansının yapıldığını belirten genç kadın, eve gittikten sonra bacaklarındaki yanıkları görünce doktoru aradığını, “Bunlar olağan sonuçlar dinlenirsen geçer” yanıtı aldığını ancak geçmediği gibi nohut büyüklüğünde 15-20 adet lekenin kaldığını ileri sürdü.

‘Usulüne göre yaptım’

Soruşturmada Patoloji Uzmanı Prof. Dr. Özden Ç, bugüne kadar hiçbir hastasının şikayetiyle karşılaşmadığını belirtti. Prof. Özden Ç, “Her şeyi usulüne uygun yaptım. Hastaya eve gitmesini, banyo yapmamasını ve hiçbir şey sürmemesini söyledim” dedi.” Savcılık, soruşturmada takipsizlik kararı verdi.

TAKSİRLE YARALAMA

Fulya İ, savcılık kararına itiraz etmesi üzerine üst kurum itirazı yerinde bulundu ve  dosya Adli Tıp Kurumu’na gönderildi. Adli Tıp Kurumu 3. İhtisas Dairesi hazırladığı raporda, şüpheli doktorun kusurlu bir davranışı olmadığını ancak hasta hakları kapsamında tedaviden sonra oluşabilecek komplikasyonlar konusunda hasta aydınlatıldığına dair yazılı bir belgenin bulunmadığını ifade etti. Bu rapor üzerine Prof. Dr. Özden Ç. hakkında ‘taksirle yaralamaya neden olma’ suçundan 3 aydan 1 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

 

hastaya
bilgi
vermeyen
doktora
dava
Yorum (16)
ırgat
sevgili dr arkadaşlar! kendi yakınlarınıza dahi muhattap dr bulmakta zorlandığınızın farkındamısınız...bilmem???
0
Cevapla
Atilla Çoruh
Patoloji uzmanının, ayak varislerinin tedavisi ile ilgisi nedir anlayamadım. Haberde bir hata mı var?
0
Cevapla
İlkim Soygür
bu haberde yanlışlık var herhalde? Patolog varis tedavisi yapar mı? böyleyse etik nerede kaldı?
0
Cevapla
uzmandr
bu olayla ilgili değil ama ideal şartlarda çalıştırılmayan doktordan idealini istemek sizce haksızlık değil mi? Doktora hergün 150 hasta muayene ettir,hasta olarak doktorun haline aldırmadan insafsızca 150 numaralı hasta olarak muayene ol ve doktorun sana bilgi vermesini bekle.yani bu boğaz köprüsünü 20 tl ye satın aldığını düşünen ve dolandırıldığını anlayınca (ava gidip avlanmaktır bu) ağlayan vatandaşın hali değil midir bu ?yani sevgili halkım, bir hekimin 150 hastaba kmasını kabul ediyor ve sizde 60.hastadan sonra o hekime kayıt olup muayene oluyorsanız, siz de bu zulme ortak oluyorsunuzdur. ŞİKAYET ETMEYE HAKKINIZ VAR MI?şapkamızı önümüze koyup düşünelim lütfen .
0
Cevapla
RKTR
Varis tedavisi sonrası bacakta lekeler olur. Bu kaçınılmazdır. Bana da oldu. Kızkardeşime de oldu. Anneme ve diğer yakınlarıma da oldu. Yüzeyel variste kendiliğinden de lekeler olabilir. Ama kimseye “ADAM YARALAMAK”tan dava açmadık. Bakınız, en küçük bir hayati risk taşımayan, hatta önemsiz bir işlemde bile neler olabiliyor ? 1 seneye kadar hapis. Ceza ertelense bile, adı “hapis aldı” olacak. Tabii, ardından tazminat. Seri katiller bile tek davadan yargılanırken, doktora çift dava. Milli Tıp Hukuku Formülü. Elbette, idealistler hariç, çoğu hekim ileride komplike vakalardan kaçmaya ya da bir yerlere şutlamaya başlayacaklar. Hatta bu başladı bile. Aslında artık idealistler de kaçıyorlar. Bana hasta yakınları tarafından “Neden hastamıza hiç kimse müdahale etmiyor, neden siz etmiyorsunuz, neden kadıncağız oradan oraya gidiyor, vs vs...” diye sorulduğu zaman, artık hiç tereddütsüz anlatıyorum ülkemizdeki Milli Tıp Hukuku Formülü’nü, hatta başıma gelenleri. Bilsinler.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir