Medimagazin logo

Hastaneye komada gelen ve Hemolitik üremik sendrom teşhisi konan küçük Zeynep sağlığına kavuştu

Manisa'dan bir ay önce bilinci kapalı olarak getirildiği PAÜ Tıp Fakültesi Hastanesinde birkaç kez duran kalbi yeniden çalıştırılan, iki hafta idrarını yapamayan 1,5 yaşındaki Zeynep, taburcu edildi
Hastaneye komada gelen ve Hemolitik üremik sendrom teşhisi konan küçük Zeynep sağlığına kavuştu
Slayt Foto kaynağı: Uzm. Mehmet Aksakal
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

DENİZLİ-Manisa'dan bir ay önce bilinci kapalı olarak getirildiği Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Tıp Fakültesi Hastanesinde birkaç kez duran kalbi yeniden çalıştırılan, iki hafta idrarını yapamayan 1,5 yaşındaki Zeynep Ada Memiş, sağlığına kavuştu.

"Hemolitik üremik sendrom" teşhisiyle PAÜ Tıp Fakültesi Çocuk Nefroloji Bilim Dalı öğretim üyeleri Prof. Dr. Selçuk Yüksel ve Yrd. Doç. Dr. İlknur Girişgen başkanlığındaki ekip tarafından tedavisi tamamlanan küçük Zeynep, taburcu edildi.

Prof. Dr. Yüksel, gazetecilere yaptığı açıklamada, "Hemolitik Üremik Sendrom" hastalığının mikrop bulaşmış ve iyi temizlenmemiş gıdalardan kaynaklandığını, bu süreçte, önce zehirli ishal ardından şiddetli bir böbrek yetmezliği, yüksek tansiyon, koma, idrara çıkamama ve sonunda hayatın kaybedilmesine kadar giden risklerinin olduğunu söyledi.


Hemolitik üremik sendrom (HÜS) mikroanjiopatik hemolitik anemi, trombositopeni ve akut böbrek yetmezliği bulguları ile seyreder. Mortalite ve morbiditesi yüksek bir hastalıktır. Etiyopatogenezinde enfeksiyonlar, ilaçlar ve sistemik hastalıklar gibi çok sayıda farklı neden yer almaktadır. Olguların çoğu çocukluk çağında Shiga benzeri toksin üreten E. coli enfeksiyonuna (STEC) bağlı diyare ardından görülür. Son yıllarda tanımlanan atipik HÜS (aHÜS) adı verilen formu ise diyare ilişkili klasik HÜS olgularından klinik ve prognoz olarak farklı seyretmektedir


- "Başlangıçta birkaç kez de kalbi durdu"

Küçük Zeynep'in Manisa'dan ilk geldiğinde ağır komada, bilinci kapalı ve idrar yapamamaya bağlı tüm vücudunun şişmiş durumda olduğunu aktaran Yüksel, şunları kaydetti:

"Çok kez havale geçirmişti ve kendi solunumu olmadığı için solunum cihazına bağlamak zorunda kaldık. Başlangıçta birkaç kez de kalbi duran ve yeniden çalıştırılan hastamız tam iki hafta hiç idrar yapmadı. Etkin tedaviler ile hastamızın önce böbreğinin yeniden çalışması sağlandı, daha sonra bilinci yerine geldi ve solunum cihazından çıkarıldı. Yaklaşık 10 gün kadar serviste izlendikten sonra da tam iyileşme sağlanarak evine gönderildi."

Prof. Dr. Yüksel, bu hastalığın çocukluk çağının en tehlikeli hastalıklarından biri olduğunu, hastaların büyük bir kısmının ölüm ve kalıcı böbrek yetmezliğiyle karşı karşıya geldiğini vurgulayarak, şunları dile getirdi:

"Yaklaşık 6 ay önce Bodrum'dan gelen 1,5 yaşındaki Kumsal Meryem Aldemir de aynı hastalığa yakalanmış, PAÜ Çocuk Nefroloji Kliniğince başarı ile tedavi edilerek sorunsuz taburcu edilmişti. Hemolitik Üremik Sendrom hastalığı, iyi temizlenmemiş çiğ gıdalar ile iyi pişirilmemiş etlerden meydana gelmektedir. Halkımızın bu konuda gerekli hassasiyeti göstermesi gerekiyor."

hemolitik uremik sendrom
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir