Medimagazin logo

Hastaneye gelen her 3 hastadan 1'i acil, Acil hastanın da yüzde 80'i yeşil!

Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu Başkanı Ali İhsan Dokucu, acil sağlık hizmetlerinde yeşil alan uygulamasına ilişkin, "Acil servislere gelen ancak acil olmayan hastaların katkı payı vermesi gibi bir uygulama söz konusu. Yoksa herhangi şekilde müdahale edilen, kaza geçiren, ciddi sorun yaşayan bir hastanın ücret vermesi söz konusu değildir" dedi.
Hastaneye gelen her 3 hastadan 1'i acil, Acil hastanın da yüzde 80'i yeşil!
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

ANKARA-Dokucu, Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumunda düzenlediği basın toplantısında, Sağlık Bakanlığının Ocak 2012'de acil sağlık hizmetlerinin verilmesiyle ilgili bir genelge yayımladığını anımsattı.

Bu hizmetlerin acil servislerde yerine getirildiğini ifade eden Dokucu, burada, hastaların, geliş nedeni ve muayene bulgularına göre "sarı, kırmızı ve yeşil" olarak üç renkte sınıflandırıldığı bir yapılanmanın bulunduğunu bildirdi.

Buradaki yapılandırmadan hareketle, 2012 tarihli genelgeyle, acil sağlık hizmetlerinin bir kısım hastalarından ücret alınmasının söz konusu olduğunu belirten Dokucu, "Bakanlığımızın son genelgesi, bunlarla alakalı noktayı bir miktar daha değiştiriyor. Burada yeşil hasta olarak belirtilen hasta grubunun tamamından katkı payı alınmasıyla ilgili emri söz konusu" diye konuştu.

-"Acil sağlık hizmetlerinden ücret alınmaması halihazırda geçerlidir"

Bu konunun sadece Sağlık Bakanlığının değil Sosyal Güvenlik Kurumunun uygulamalarıyla irtibatlı bulunduğunu dile getiren Dokucu, şöyle devam etti:

"Çünkü acil sağlık hizmetlerinden ücret alınmaması, genel geçer bir kuraldır ve halihazırda da geçerlidir. Acil servislere başvuran tüm hastaların kabulü, laboratuvar ve klinik olarak değerlendirilmesi, hastalığının sonuçlandırılması, Bakanlığımızın hastanelerinde, özel hastanelerde ve üniversitelerde devam eden bir süreçtir. Bunda bir değişiklik söz konusu değil. Bir kısım hastaların kabulü, bir kısmının reddi söz konusu değil. Ancak gelen hastaların değerlendirildikten sonra 'yeşil hasta' olarak kabul edilen gruptan katkı payı alınması şu anki genelgeyle karara bağlanmıştır."

-"Sarı ve kırmızı hastalar, yoğun yeşil hata baskısından mağdur"

Dokucu, geçen yıl itibarıyla Kamu Hastaneleri Kurumuna ayakta başvuran hasta sayısının günlük 766 bin, acil servislere gelen hasta sayısının ise 232 bin olduğunu söyledi.

Gelen her 4 hastanın birden fazlasının acil servislerde değerlendirildiğini anlatan Dokucu, bunların önemli kısmının mesai saatinden sonraya, 22.00-23.00 saatleri arasına yığıldığını belirtti.

Bu anlamda bakıldığında "zaman yönetimi sorunu" ile karşı karşıya olunduğuna işaret eden Dokucu, "Gerek acil servislerimizin yapısı gerekse hasta profili dikkate alındığında özellikle sarı ve kırmızı hastaların bu yoğun yeşil hasta baskısından dolayı mağdur olduğu, bir kısım hastaların da sağlık hizmetini yerinde ve etkin şekilde almamakla risk altında olduğuna dair bir değerlendirme yapıldı. Bu minvalde alınmış yeni ölçüdür bu.

Mesela Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesinin geçen yıl itibarıyla acil serviste günlük hasta sayısı 2 bin 200. Aynı hastaneye 4 bin 700 poliklinik geliyor. Dolayısıyla yüzde 34'lerde bir hasta grubunun acilden girmesi söz konusu. Bunların ne kadarı gerçek anlamda acil, ne kadarı sarı veya kırmızı alanda diye baktığımızda, yüzde 70-80'inin yeşil hasta olduğunu, bu hastaların aslında gündüz mesai saatlerinde de polikliniğe başvurabileceğini gözlemlemiş durumdayız."

"Yeşil hastaların" mesai saatlerinde gelerek benzeri muayene ve tetkiklerden geçmesi durumunda da aynı ücretlendirmeyle karşı karşıya kalacağını dile getiren Dokucu, "Aslında bu anlamda bir uygulama farklılığı içinde değiliz. Acil servislere gelen, acil olmayan hastaların katkı payı vermesi gibi bir uygulama söz konusu. Yoksa herhangi bir şekilde müdahale edilen, kaza geçiren, ciddi sorun yaşayan bir hastanın ücret vermesi söz konusu değildir" diye konuştu.

-"Özelde 12, ikinci ve üçüncü düzey hastanelerde 5 lira"

Belli süre devam eden bel ağrısı, nezle, grip, kulak akıntısı yaşayan hastaların yeşil alan, havale, trafik kazası, kalp krizi geçiren hastaların kırmızı alanda bulunduğunu bildiren Dokucu, acil servise geldiğinde müdahale edilen, tıbbi tedavinin zaman aldığı, gözlemde kalan hastaların herhangi ödemeyle karşı karşıya kalmayacağını belirtti.

Katkı payına ilişkin bilgi veren Dokucu, "Gündüz ve herhangi özel hastaneye başvuran kişi nasıl 12 lira katkı payı veriyorsa özel hastanenin acil servisine başvurursa yine aynı parayı verecek. İkinci ve üçüncü düzey hastanelere başvururlarsa da 5 lira katkı payı verecek. Vatandaşımız herhangi sebeple hastanelerde para ödemeyecek. Daha sonraki aşamada eczaneye gittiğinde bu paranın ödenmesi söz konusu, şu anda polikliniklerde uygulandığı gibi" ifadesini kullandı.

hastaneye
gelen
her
3
hastadan
1'i
acil
acil
hastanın
da
yüzde
80'ni
yeşil!
Yorum (16)
sa
Ağzına sağlık genel müdürüm,bakanım
0
Cevapla
erol akgün
Neden bu insanlar acil servise geliyor diye hiç sordunuz mu? Para almak çok yanlış. İnsanlar günde 10-12 saat çalışıyor, bu ülkede.. Mecburen acile gelmek zorunda. Bu çözüm hiç bir işe yaramaz. Daha akıllıca başka çözümler bulunmalı...
0
Cevapla
ismail çeçen
saygıdeğer meslektaşlarım, bu sorun her zaman vardı,ancak son yıllarda özellikle bu hükümetin tüketime yönelik sağlık teşvikleri,consimerizasyon denilen tüketimi özendirmeye yönelik teşvikleri hasta sayısını arttırmıştır,İlk başlarda sağlık bakanlığı siyasi kaygılardan vatandaşın başvurusundaki bu artışı daha önce sağlık hizmetlerine ulaşmadaki engellerin kaldırılmasına bağlayarak geçiştirmiştir,hem hasta sayıları hem harcamalar hızla artmıştır,diğer taraftan artmış poliklinik sayıları ve çalışma saatlerinin ters olması ,acil personelinin baskılanması,dünya çapında sağlık hizmeti verdiği martavalını kamu spotlarıyla vatandaşın kafasına yerleştirmesi,sonuçta merkezi randevu sisteminin tıkanması herkesi yani her 3 kişiden birini acillere yönlendirmiştir,acil personelide gerçek hastalara hizmet etmekten alıkonulmuştur,şimdi ise dikkat ederseniz bakanlık acile gelişi sınırlamak niyeti,nde değil, alınacak 5 tl bunu sınırlamaz,personelin ağır iş yükünü azaltmaz,sadece bakanlık bu gerekçelerle vatandaştan alacağını gerçekleştirir,
0
Cevapla
volkan
burada şöyle bir sıkıntı var. 2 kez başıma geldi 1.'de gastroenterit akşam 23 gibi başlayan şiddetli bulantı-kusma ve ishal doğal olarak sabahı bekleyemeyeceğim için acile gittim tedavi-tetkikler sonuçta YEŞİL alan hastası oldum. 2. de ise nefrolitiazis ağrıdan iki büklüm olmuş acile geldim tetkik-tedavi sonuç YEŞİL alan ..... örnekler çoğalabilir.yani her şey Ali İhsan beyin anlattığı gibi olmuyor. Bir nezle-grip-kulak akıntısı ile G.enterit, nefrolitiazis'in aynı yerde yani yeşil alanda bir arada olmaması gerekir
0
Cevapla
a.köse
acile g.enteritle gelen dr arkadaş belliki acillerde hiç çalışmamış.22 yılacilde çalışmış biri olarak hergün deprem hergün savaş sel felaketi olmuyorsa dünyanın hiç bir yerinde normal hastanın yarısı kadaracil olmaz. acile gelen yeşil alan hastasının gündüz polıklinik hastasının ödediğinin en az 2 katı ödemeliki gerçek acillere bakılabilinsin
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir