Medimagazin logo

"Hastanelere yangın güvenliğiyle ilgili kaynak aktarılmalı"

Bursa Tabip Odası Başkanı Doç. Dr. Kayıhan Pala Bursa’da aynı gün 2 hastanede çıkan yangınla ilgili açıklama yaptı
"Hastanelere yangın güvenliğiyle ilgili kaynak aktarılmalı"
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

BURSA- Bursa Tabip Odası Başkanı Doç. Dr. Kayıhan Pala, Uludağ Üniversitesi (UÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi ve Ali Osman Sönmez Onkoloji Hastanesi'nde aynı gün çıkan yangınların, tedbirin önemini ortaya koyduğunu söyledi. Pala, Sağlık Bakanlığı'nın acil olarak devlet hastanelerine yangın güvenliğiyle ilgili kaynak ayırması gerektiğini kaydetti.

 

Pala, yaptığı yazılı açıklamada son bir yılda Bursa'daki hastanelerde çıkan yangınlarda 9 vatandaşın hayatını kaybettiğini dile getirdi. Yangınlara rağmen şehirde bütün hastaneleri kapsayan yangın güvenliğine ilişkin bir toplantı gerçekleşmemesini eleştiren Pala, tüm hastanelerin yangın güvenliği alanındaki durumunun tartışılacağı bir toplantı yapılmasını önerdi.

 

Tıp Fakültesi Hastanesi'nin çatısında çıkan yangın sırasında gerek yangına müdahale edilmesi gerekse de hastaların taşınması sırasında tüm hastane yöneticileri ve çalışanlarının özveriyle çalıştığına dikkat çeken Pala, "Bursa, özellikle Tıp Fakültesi'ndeki yangın sırasında önemli bir sınav vermiştir. Yangınların söndürülmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. Bursa'daki yangınlar, yangına hazırlığın ve yangın güvenliğinin önemini bir kez daha ortaya çıkarmış bulunmaktadır. Hastanelerin yangınla ilgili risklerinin azaltılmasının yanında çalışanların yangına hazır olmasını sağlamak için eğitimler düzenlemek ve tatbikatlar yapmak gerekmektedir. Bursa'daki kamu hastanelerinin gerek deprem gibi doğal afetler gerekse de yangın gibi insan kaynaklı afetler olmak üzere risk değerlendirmeleri yapılmalıdır." değerlendirmesini yaptı. Pala, Fakültedeki yangının taşeron bir firma tarafından yapılan çalışma sırasında çıktığını belirterek, taşeron firmalarla çalışmaların gözden geçirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

 

"YANGIN ALGILAMA SİSTEMİ BULUNMUYOR"

 

Ali Osman Sönmez Onkoloji Hastanesi yangınındaki ilk bulguları da değerlendiren Pala, Sağlık Bakanlığının acil olarak devlet hastanelerine yangın güvenliğiyle ilgili kaynak ayırması gerektiğini kaydetti. Bu hastanedeki yangının şans eseri çalışanlar tarafından fark edildiğini vurgulayan Pala, şunları kaydetti: "Hastanede yangın/duman algılama sistemi bulunmamaktadır. Yangının kısa sürede kontrol altına alınarak elektrik panolarına sıçramaması önemlidir. Yangının kontrol altına alınmasında, hastaların taşınmasında ve yangından birkaç saat sonra hastanenin hizmetlerine devam etmesinin sağlanmasında gerek hastane yöneticilerinin gerekse sağlık çalışanlarının büyük katkısı olmuştur. Hepsine teşekkür ediyoruz."

hastane
yangın
uludağ tıp
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir