Medimagazin logo

Hastalığı ile buluş yaptı

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Alaattin Şen, 'kolit' hastası olduktan sonra başlattığı ve kapsamını genişlettiği çalışmaları sonucunda, tıp literatürüne geçecek bir buluşa imza attı
Kaynak: YENİŞAFAK
Hastalığı ile buluş yaptı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

. Prof. Şen ve ekibi, kolit hastalarının kolorektal kansere yakalanma risklerini artıran 3 ayrı geni tespit etmeyi başardı.

Çalışma hakkında gazetecilere bilgi veren Prof. Dr. Şen, 13 yıl önce kendisine kolit teşhisinin konulmasının ardından, hastalığın nedenleri üzerinde çalışmaya başladığını, 11 yıl önce de çalışmalarını derinleştirdiğini anlattı.

TIPTA BİR İLKE İMZA ATTI

Ege Üniversitesi ile yapılan işbirliği doğrultusunda kolit hastalarından alınan kanların laboratuvarında incelemeye alındığını ve 13 ayrı genin kolit hastalığıyla ilişkisinin araştırıldığını ifade eden Şen, 4 ayrı gene sahip kolit hastalarının, kolorektal kanserine yakalanma olasılıklarının yüksek olduğunun tespit edildiğini belirtti.

Şen, bu genlerden birinin önceden yapılan çalışmalarla tespit edildiğini, ancak 3 tanesinin ilk kez kendi çalışmaları sonucunda ortaya çıkarıldığını ifade ederek, 'Dünya tıp literatürüne girecek bir araştırmaya imza attık' dedi.

hastalığı
ile
buluş
yaptı
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir