Medimagazin logo

Hastalar teşhisi koydu: ‘Otopark Yetmezliği'

Bilkent Şehir Hastanesi’nin inşaatı, Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne gelen hastaların kullandığı otoparkı yuttu. Engelli, yaşlı ve yatalak hastalarını özel otomobilleri ile hastaneye getiren vatandaşlar, araçlarını park edebilecekleri otoparkın küçük, diğer boş alanların ise çok uzak olduğunu savunarak, “Hastaneden fazla otopark stresi yaşıyoruz” dedi.
Kaynak: HÜRRİYET - Doğahan GİRİTLİOĞLU
Hastalar teşhisi koydu: ‘Otopark Yetmezliği'
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin otopark alanı, Bilkent Şehir Hastanesi’nin inşaat alanına dahil oldu. Bölgede oluşan otopark sorunu, hasta ve hasta yakınlarının tepkisini çekti. Yerine bina inşa edilen otopark alanının ortadan kaldırıldığını belirten vatandaşlar, uzak mesafede bulunan ve küçük kalan otoparkın yetersiz olduğunu, araçlarını çevredeki boş arazilere park edip, hastaneye ulaşmanın ise kendileri için işkenceye dönüştüğünü savundu. Bölgedeki inşaat çalışmalarının da trafiği aksattığını kaydeden vatandaşlar, “Yetkililer soruna bir an önce çözüm bulmalı” diye konuştu.

1 KİLOMETRELİK MESAFE

Hastaneyi 15 günde bir kullanmak zorunda olduklarını belirten bir hasta yakını, “Annem alzheimer hastası. Bu yüzden hastaneye sık geliyoruz. Annemi hastanenin önünde bırakıp, aracımı otoparka götürsem, 1 kilometrelik mesafeyi yürüyüp geri gelince onu bulamama tehlikem var. Kontrole geldiğimiz günlerde annemi aracın içinde bırakıp, tahlil sonuçlarını kendim alıyorum. Bir keresinde çevredeki insanlardan annemi arabada bıraktığım için büyük tepki gördüm. Kimseye derdimi anlatamadım, ancak başka çarem yoktu, buradaki sorun çözülmeli” dedi.

YÜRÜMEKTEN HASTANELİK OLUYORUZ

Hastanedeki yoğunluğun, otopark sorunu ile birlikte içinden çıkılmaz bir hal aldığını belirten vatandaşlar, “Havalar soğudu, hastaneye yürürken hastanelik oluyoruz. Bir yakınımızı ziyarete gelmeye korkar olduk. Başkent’in en önemli hastanelerinden birinde vatandaşlar böyle bir eziyetle karşılaşıyor. Ankara’ya yakışmıyor” diye konuştu.

ACİL SERVİS DOLMUŞ HATTI

İnşaat çalışmaları nedeniyle bölgedeki trafiğin, Acil Servis önünden aktığına dikkat çeken vatandaşlar, “Trafik sıkışıp, araç akışı durduğunda ambulanslar 200 metre ötedeki Acil Servis’e ulaşamıyor. Acil kapısı aynı zamanda dolmuşların yolcu indirme-bindirme yeri olmuş durumda. 112 Acil Servis ambulanslarının yolcu indiren dolmuşları beklediklerine tanık oluyoruz. Acil durumdaki biri hayatını kaybetmeden bölgedeki sorun halledilmeli” dedi. Koltuk değnekleriyle yürüyerek, hastaneye ulaşmaya çalışan bir vatandaş şunları söyledi: “Beni hastaneye getirecek kimse olmadığı için tek başıma gelmek zorunda kaldım. Zar zor aracımı kullanabildim, ancak hastaneye ulaştığımda otoparkta yer bulamadığım için 1 kilometre uzağa park edip, koltuk değnekleriyle yürümek zorunda kaldım”dedi.

otopark sorunu
bilkent sehir hastanesi
ataturk egitim ve arastirma hastanesi
Yorum (2)
Mücahit Altuntaş
Acaba bu kadar büyük hastane yaparken bölgenin trafiğinin nasıl olacağı , alternatif ulaşım hatlarının olması gerektiği , özel ambulans yollarının çoktan yapılması gerektiğinin farkında mıyız? Eğer farkında isek yukarıdaki yazının konusu ne ? Biz hasta ziyaretine giden ülkeyiz.Bölgedeki metro ağının çok hızlı ve etkili çalışmadığı da malum.Metro ağ şebekesinin zayıf olduğu ve bölgede nüfusun ve kamu binalarının da çok hızlı arttığı malum. Açıklamalara göre hızlandırılan süreç ve 2016 Ağustos ayında açılışını yapacak, belki 30 Ağustos ve 29 Ekim gibi tarihlerde de hizmet planlanan hastanenin acaba alt yapı ve ulaşım işleri tamamlandı mı ? Avrupa'nın en büyük dünyanın da tek parça halinde en büyük hastanelerinden biri olacağı söylenen 3600 yataklı hastanenin , çalışanlarıyla ve ziyaretçilerle birlikte en az ek 8-10 bin araç artışını kaldırabilecek alt yapısı var mı ? Yetkililer bu konuda ne diyor ? Tesis ve hastane açmak tüm alt yapı bileşenleriyle düşünülebilirse sağlıklı olabilir. Öyle değil mi ? Dr.Mücahit Altuntaş İç hastalıkları uzmanı 09 Aralık 2015
6
Cevapla
vatan
otopark sorunu bütün türkiyede mevcut. Bu sorunu hastane yönetiminin çözmesini beklemek doğru değil. Belediyeler ancak çözebilir.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir