Medimagazin logo

Hastalar artık doktorları daha çok dava ediyor

Adli Tıp Uzmanı Nur Birgen, Türkiye'de tıbbi uygulama hatalarıyla ilgili dava süreçlerinde artış yaşandığını söyledi, “2004’de hekim hatalarını dava eden hasta sayısı 600 iken bugün 12000'leri buldu” dedi.
Hastalar artık doktorları daha çok dava ediyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

ANTALYA - Adli Tıp Uzmanı Nur Birgen, ''Yeni Ceza Kanunu yürürlüğe girdikten sonra hekimlerin yargılanmasına yol açıldığı düşüncesiyle insanlar haklı ya da haksız olduğunu gözetmeden suç duyurusunda bulunuyorlar'' diye konuştu.

ABD'de yapılan bir araştırmaya göre bu ülkede açılan 5 davadan 1'inde hekimlerin suçlu bulunduğunu ve tazminat ödediklerini dile getiren Birgen, ''Türkiye'de çok dava açılıyor ama yüzde 25 civarında tıbbi uygulama hatası tespit ediliyor. İnsanlar aslında gereksiz yere dava açıyorlar'' dedi.

Bakılan hasta sayısının fazla olması nedeniyle hasta ile hekimin yeterince iletişim kuramadığına dikkat çeken Birgen, hastaların çevrelerinden fazla etkilenerek dava sürecine başvurduğunu söyledi. Açılan tazminat davalarındaki artışa dikkat çeken Birgen, ''Tazminat davalarındaki artışı ben ekonomik nedenlere de bağlıyorum. Biraz daha zenginleşebilir miyim kaygısı ile hareket edilebiliyor'' dedi.

EN ÇOK KADIN DOĞUM UZMANLARI ŞİKÂYET EDİLİYOR
Yapılan şikâyetlerin yüzde 35'ini cerrahinin oluşturduğunu vurgulayan Birgen, bu alanda daha çok kadın doğum uzmanlarının, dahiliye de ise çocuk ve kardiyoloji uzmanlarının dava edildiğini söyledi.

Yargıtay'ın son yıllardaki uygulamalarında, hastanın çok ciddi şekilde bilgilendirilmesi, bilgilendirme sonrasında onama formuna imzayı atmış olmasının araştırıldığını kaydeden Birgen, uzmanlık derneklerinin standart onama formu oluşturmasının, onama sürecindeki sıkıntıyı giderilebileceğini söyledi.

Hekimlerin zaman darlığı nedeniyle hastayı yeterince bilgilendiremediğinden şikayet ettiklerini vurgulayan Birgen, hekime yönelik açılan davaların 5-10 yıl sürebileceğini kaydetti.

hastalar
artık
doktorları
daha
çok
dava
ediyor
Yorum (15)
OPDR HAMMAL
600 den 12000 e 20 kat ... İŞTA GERÇEK SAĞLIKTA DÖNÜŞÜM BU... İŞTE BUDUR ABİ YAAA...
0
Cevapla
ayşe kart
Sağlıkta dönüşümün geldiği nokta biz hekimler için hiçte iç açıcı değil.Canı sıkılan gidip bizi şikayet ediyor.Bizim ise bütün bu olanlar için yanımızda olan hiç bir mercii yok.Mutsuz umutsuz durumdayız. 20 yıllık kdoğum uzmanıyım.Mesleğime severek ve isteyerek girdim halada çok seviyorum ama hastaları bu denli haksız yere başımızın üstüne çıkaranlara hakkımı hiiç ama hiiç helal etmiyorum.Biz seçilmiş beyinleri mutsuz edin bakalım yukarda ALLAH VVAR .
0
Cevapla
Dr Jane Doe
Sayın meslektaşlarım, ne yaparsanız yapın döner sermayeden fazla gelir alamayacaksınız, almamanız için sürekli düzenlemeler yapılıyor. Onun için, siz siz olun, günde 25- 30 üzerinde hasta bakmayın. Siz öyle yaptıkça hem gereksiz yoruluyor, hem riske maruz kalıyor, hem de gittikçe daha az bir gelire katlanmak zorunda bırkılıyor ve sömürülüyorsunuz.
0
Cevapla
mehmet aslan
Aynı yasa hakimler ve savcılar içinde çıkmıştı ama adalet bakanlığı hakim ve savcılar işini özgürce yapamaz, her aldığı karardan korkar hale gelir diyerek kişilerin sadece idareye dava açabileceklerine dair bir düzenleme yaptı, oysa bizim durumumuz ise ortada, ne diyeyim allah sonumuzu hayıretsin, bu bakanla zor....
0
Cevapla
şahin öztürk
hekime tek çare kalıyor..DEFANSİF TIP.....
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir