Medimagazin logo

Hacettepe Merkez Laboratuvarları yenilendi

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Merkez Laboratuvarı, tanı ve tetkik konularındaki başarılarını yenilenen ve geliştirilen yeni merkeziyle artıracak. Laboratuvar sayesinde genetik geçişli hastalıkların tanısı için daha önce yurt dışına gönderilen testler Hacettepe’de yapılacak.
Hacettepe Merkez Laboratuvarları yenilendi
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

ANKARA-Türkiye’nin dört bir yanından pek çok hastanın tedavi için ilk tercihi olan Hacettepe Üniversitesi, teşhis ve tedavideki hizmetlerini arttırmak için çalışmalarını sürdürüyor. Akademik yetkinliğin teknolojik yeniliklerle desteklendiği Hacettepe Üniversitesi, yenilenen Merkez Laboratuvarları ile Türkiye’nin önemli bir eksikliğini daha kapatacak.

 

Hacettepe Üniversitesi Merkez Laboratuvarları Klinik Şefi Prof. Dr. Filiz Akbıyık, dağınık halde bulunan farklı test gruplarını tek çatı altında toplayan son teknoloji ile yeni binasında hizmet verecek merkezin, Türkiye’de yapılamadığı için yurt dışına gönderilen pek çok test düşük maliyetle ve hızla yapabileceğini söyledi.

 

Genetik geçişli hastalıkların tanısına yönelik test panelinin genişletilmesiyle, yapılamadığı için ihmal edilen ya da yurt dışına gönderilerek pahalıya mal edilen testlerin artık sorun olmayacağını belirten Prof. Dr. Akbıyık, “Tanı ve tedavideki sorunların aşılması sayesinde kaliteyi artacak, hastalar çok daha kısa sürede ve çok daha ucuza tedavi olabilecek” dedi.

 

Öte yandan, kalite standartlarının üstünde bir çalışma için Merkez Laboratuvarları’nda yapılan tüm testler, İç ve Dış Kalite Programları ile değerlendiriliyor. Bu bağlamda, dünyanın en iyi referans laboratuvarlarından Rochester Mayo Klinik Laboratuvarları (USA) ile işbirliği yapan Hacettepe Üniversitesi Merkez Laboratuvarları, sürekli denetlenirken yeni yöntem ve testler geliştiriyor.

filiz akbıyık
hacettepe üniversitesi merkez laboratuvarları
genetik test
hacettepe
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir