Medimagazin logo

Gözlükçüler zor durumda

<p> Anadolu Gözlükçüler ve Optisyenler Federasyonu Başkanı Taylan Küçüker, Çalışma ve Sasyol Güvenlik Bakanlığı&#39;nın gözlükçü ve optisyenler için yeni bir reform değeri taşıyan çalışma yapmalarını istedi</p>
Gözlükçüler zor durumda
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

SİVAS (İHA) - Anadolu Gözlükçüler ve Optisyenler Federasyonu Başkanı Taylan Küçüker, Çalışma ve Sasyol Güvenlik Bakanlığı'nın gözlükçü ve optisyenler için yeni bir reform değeri taşıyan çalışma yapmalarını istedi.

Yazılı bir açıklama yapan Küçüker, Sivas'ta 2, Türkiye'de ise 400 optisyenlik müessesesinin kapandığını ileri sürerek, "SSK, Bağ-Kur, Emekli sandığı kurumlarının birleşmesi ile Sosyal Güvenlik Kurumu kuruldu.
Bu çok doğru ve geç kalınmış bir uygulamadır. Sağlıkta dönüşüm projesi ile sağlık hizmetleri yaygınlaştırılırken, ülkemizde sağlık harcamaları katlanarak büyümüştür. İlaç giderleri 11 katrilyon, tedavi hizmetleri 12 katrilyon, gözlük 150 trilyon civarındadır. Sağlık harcamalarında ilaç yüzde 42, tedavi ve hastane giderleri yüzde 55 kadardır. Diğer sağlık hizmetleri katlanarak artarken, gözlük ödemeleri 2004'ten itibaren sürekli tasarruf gerekçeleri ile aşağı çekilmiştir" dedi.

Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK) yılda 3,5 milyon gözlük satın aldığını anımsatan Küçüker, "En büyük alıcı SGK mudur? Ekonomik kriz ve fiyatların anlaşılmaz şekilde sürekli aşağı çekilmesi, meslektaşlarımıza işyerlerinin kapılarına kilit astırmaya başlamıştır. Sektör olarak çok zor ve sıkıntılı bir süreçten geçiyoruz. İlimizde 2, Türkiye'de 400 gözlükçü işyerini kapatmış. Bu kan kaybı tedbir alınmazsa artarak süreceği endişesini taşıyoruz. Türkiye'de gözlük kullanma oranı yüzde 15, gelişmiş batı ülkelerinde ise yüzde 60 civarındadır. Gözlük olmadan öğrenme, eğitim olmaz. Toplumun eğitim ve kültür seviyesi ciddi zarar görür. Batı'da bu problem, kökeni el sanatları olan gözlükçülük, optometri ilmi ile bütünleşmiş ve koruyucu göz ve görme sağlığı hizmetlerine dönüşmüştür. İnsanlar çok hızlı, ucuz ve kolaylıkla görme testine ulaşmaktadırlar. Bunun bir faydası da kör olmaya neden olan hastalıkların zamanında teşhis ve tedavisine imkan vermektedir" diye konuştu.
Küçüker, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın bir çalışma yapmasını da isteyerek, "Gözlükçüler olarak bizler de AB'ye aday olan ülkemizde optometri eğitiminin başlatılmasını çok geç kalınmış olarak görüyor ve istiyoruz. Oda ve birlik yasamızın TBMM'den geçmesi, sorunlarımızın çözümüne köklü katkı sağlayacağı kanaatindeyiz" dedi.

gözlükçüler
zor
durumda
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir