Medimagazin logo

Görevi başında öldürülen doktor Ekrem Karakaya'ya veda

Konya'da görev yaptığı hastanede uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden kardiyoloji uzmanı Dr. Ekrem Karakaya'nın cenazesi memleketi Kayseri'nin Develi ilçesinde toprağa verildi. Cenaze törenine Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da katıldı
Kaynak: DHA - AA
Görevi başında öldürülen doktor Ekrem Karakaya'ya veda
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Karakaya'nın cenazesi Develi Devlet Hastanesi morgundan alınarak Yeni Mahalle'deki baba evine getirildi.

8 çocuklu ailenin üçüncü çocuğu olan Karakaya'nın kız kardeşleri, eşi ve yeğenleri, "Şehit Uzm. Dr. Ekrem Karakaya" yazan tabutun başında gözyaşı döktü.

Kız kardeşleri, "Sen bizim hem babamız hem ağabeyimizdin, sana daha doyamadık." diyerek ağladı.

Sağlık Bakanı da katıldı

Karakaya'nın naaşı, cenaze aracıyla Cumhuriyet Meydanı'na getirildi. Buradaki törene Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Nazif Yılmaz, Kayseri Valisi Gökmen Çiçek, İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Develi Belediye Başkanı Mehmet Cabbar, doktorlar ve vatandaşlar katıldı.

İlçeye gelen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, evin önündeki taziye çadırını ziyaret etti. Tören sırasında cenazeye katılan Sağlık Bakanı alkışlı protesto edildi.

Burada konuşan ağabey Mehmet Murat Karakaya, kardeşinin sadece kardiyolog olmadığını, rahatsızlığı bulunan herkesle yakından ilgilendiğini dile getirdi.

İlçedeki tüm hastaların kardeşine başvurduğunu anlatan Karakaya, şunları kaydetti:

"Simam biraz kardeşime benzediği için ilçede gezerken insanlar ayağa kalkardı. Yaklaşınca, 'Lütfen oturun, ben Ekrem değilim.' derdim. Dün belki de Ekrem'in saldırıya uğradığı saatlerdi, bir ağabey balkondan seslendi, 'Anjio oldum, haberin var mı hocam?' dedi. Ben de kesin beni Ekrem zannetti dedim, 'ben Ekrem değilim, geçmiş olsun.' dedim. Ekrem Kayseri'de, Develi'de, Karabük'te, Konya'da böyle tanınıyordu. Rabbim rahmetiyle muamele eylesin, cennetiyle müşerref eylesin. Tıp camiasını anlıyorum, doktor kardeşlerimiz, Sağlık Bakanımız burada, biraz önce Cumhurbaşkanımızla konuştuk. Gerekli önlemler alınacak inşallah. Sizin hassasiyetinizi anlıyoruz. Sadece bir şey istirham ediyorum, burası cenaze ortamı. Tüm dostlardan, doktor arkadaşlardan, Develi halkından ve misafirlerden Ekrem kardeşimizi rahmeti rahmana uğurlarken tekbirlerle uğurlayalım. Geldiniz, Allah razı olsun, lütfen Ekrem'i bu şekilde yolculuğuna uğurlayalım."

Konuşmanın ardından cenaze namazı kılındı. Sağlık Bakanı Koca'nın da omuz verdiği tabut, askeri törenle cenaze aracına konuldu. Karakaya'nın naaşı Şehir Mezarlığına defnedildi.

Karakaya'nın Elif ve Sena adında 4 ve 5 yaşlarında iki kız çocuğu olduğu öğrenildi.

Çevik kuvvet ekiplerinin güvenlik önlemi aldığı törene çok sayıda doktor, önlüğüyle katıldı.

Karakaya'nın vefat etmeden önceki hafta sonu Kayseri'ye geldiği, sonrasında bayramda görevli olduğu için Konya'ya döndüğü belirtildi.

Sağlık Bakanı: "Terörle verdiğimiz sınavı hep birlikte sağlıkta şiddet için de vereceğiz"

Develi ilçesinde düzenlenen cenaze töreninin ardından açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı, teröre verilen sınav gibi sağlıkta şiddet için de vereceklerini kaydetti.

Bakan, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: "Bugün tarifsiz bir acı yaşıyoruz. Başkasını yaşamını korumak için yemin eden bir hekimimizin canına kıyıldı. Bir baba, bir evlat, bir eş, bir hekim kardeşimizi hayattan kopardılar. Cahilce katledildi. Şehidimiz Dr. Ekrem Karakaya'ya Allah'tan rahmet diliyor, ailesine, yakınlarına, sağlık camiasına başsağlığı diliyoruz. Terörle verdiğimiz sınavı hep birlikte sağlıkta şiddet için de vereceğiz. Hiçbir hekim arkadaşım, hiçbir çalışan arkadaşım asla yalnız olduğunu hissetmemeli.

"Sağlıkçılarımıza kalkan her el toplumumuzun, halkımızın canına kast etmiş oluyor"

Devlet iradesinin, bütün gücüyle yanımızda olduğunu bilelim. Vatandaşlarımıza, halkımıza, özellikle hekim arkadaşlarımıza, sağlık çalışanlarımıza daha çok saygı ve özellikle önemli bir tutum bekliyorum. Sağlık çalışanlarımıza, hekim arkadaşlarımıza kalkan her el toplumumuzun, halkımızın canına kast etmiş anlamına geliyor. Milletimizin başı sağ olsun."

 

 

doktor
cenaze
ekrem karakaya
kayseri
Yorum (3)
hasan
insanoğlu ölümsüz bir varlık değildir. hekimin müdahale ettiği her ağır hasta yaşayacak diye birşey yoktur. psişik bozukluğu olanlardan ve silahlı aşiret mensuplarından hekimler korunmalıdır. aksi halde çalışacak hekim kalmaz. nitekim bazı fakültelerden bile hekimler ayrılmaya başlamıştır.
26
Cevapla
Has Odabaşı
haberi okuduğumda aklıma hemen bir algoritma geldi ama medimagazin adminlerinin 300 karakter engelini şimdilik aşamadım. sadece şunu paylaşayım: işini her daim hızlıca düzgün yapması beklenip aksilikte hızlıca her türlü hesabı sorulan nötrofil eşdeğeri ey cemaat-i tohturiyn! yaradan kabul eylesin!
2
Cevapla
Dr.mikro
tabuta şehit yazıyorsanız yasal gerekliliğini de yerine getireceksiniz. pandemi dönemimde bile görevi başında kaybettiklerimiz görev şehidi sayılmadı.çok üzgün ve kırgınız...
11
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir