Medimagazin logo

Gönüllü Türk doktorlar Afganistan'a gitti

Ümit Hekimleri Derneği (ÜHDER) üyesi 37 gönüllü doktor, ücretsiz sağlık taraması yapmak üzere Afganistan'a gitti. 3 bin 500 kişiyi muayene edecek hekimler, ücretsiz sağlık malzemesi ve ilaç dağıtımı da yapacak.
Gönüllü Türk doktorlar Afganistan'a gitti
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol
Ümit Hekimleri Derneği (ÜHDER) üyesi 37 gönüllü doktor, ücretsiz sağlık taraması yapmak üzere Afganistan'a gitti. 3 bin 500 kişiyi muayene edecek hekimler, ücretsiz sağlık malzemesi ve ilaç dağıtımı da yapacak.Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı (TİKA), Kimse Yok mu Derneği ve Ümit Hekimleri Derneği tarafından Afganistan'da yapılacak bir haftalık sağlık taraması için 23 erkek ve 14 bayan doktor yola çıktı. Afganistan'a gitmek üzere Atatürk Havalimanı'na gelen doktorların oldukça heyecanlı olduğu gözlendi.

Afganistan'da 3 bin 500 kişinin sağlık taramasından geçirileceğini söyleyen ÜHDER Genel Sekreteri Orhan Coşkuner, "Branşlara göre doktorlarımız hastanelere gidecekler. Aynı zamanda bilgi paylaşımı olacak. Doktorlarımız bazı yerlerde konferanslar verecek ve Afgan doktorlarla ameliyatlara girecek. Aynı zamanda hemşirelerin eğitilmesi, doktorlarla tanışılması sağlık şartlarının yakından görülmesi uzun vadeli sağlık programlarının planlanması için çalışmalar yapılacak" diye konuştu.

Aynı zamanda Afganistan'a 1 buçuk ton sağlık malzemesi olarak ilaç götürüldüğünü belirten Coşkuner, "Doktorlarımız, dost ve kardeş ülke olan Afganistan'la bu zor günlerinde hiç değilse sağlık alanında bazı şeyleri paylaşmak istiyorlar" şeklinde konuştu.

Türk ve Afgan dostluğunu pekiştirmek amacıyla yola çıktıklarını anlatan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doktor Yıldız Tanrısever, "İnşallah güzel şeyler yapacağımızı umuyoruz. En azından Türk Afgan dostluğunu pekiştirmek adına sağlık hizmeti götürüyoruz ve gönülden gönüllüyüz. Orada ne ile karşılaşacağımızı bilmiyoruz. Yürekten iyi şeyler yapacağımızı, mesleğimizin güzel taraflarını orada Afgan halkı ile paylaşacağımızı düşünüyorum. Biz de çok heyecanlıyız. Biz sağlıkçıyız. Sağlık hizmetini yapmak için din, dil, ırk ve milliyet ayrımı gözetmeden yola çıktık" ifadelerini kullandı.

Afganistan'a giden ekipte, iç hastalıkları, çocuk sağlığı ve hastalıkları, kadın hastalıkları ve doğum, genel cerrahi, çocuk cerrahisi, çocuk psikolojisi, onkolog, diyaliz hekimi, diş hekimi, eczacı, ebe, radyolog ve laborant gibi branşlarda uzmanlar bulunuyor. (CİHAN)

Zaman
gönüllü
türk
doktorlar
afganistan'a
gitti
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir