Medimagazin logo

Genel sekreter: Şiddet bir hak arama yöntemi değil

Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Uz. Dr. Hüseyin Fidan, önceki gün Eskişehir Devlet Hastanesi Acil Servisi’nde görevli Uz. Dr. E.K.’nın darp edilmesiyle alakalı yaptığı açıklamada, şiddetin hiç bir şekilde hak arama yöntemi olamayacağını söyledi.
Genel sekreter: Şiddet bir hak arama yöntemi değil
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

ESKİŞEHİR-Sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin dünyada önemli bir mesele olduğuna dikkat çeken Fidan, “Vatandaşımızın başımızın üstünde yeri var. Vatandaşımızın her türlü ihtiyacını gidermeye çalışıyoruz. Hak arama yolu şiddet olamaz. Yerine göre bir sağlık konusunda vatandaşı rahatsız eden bir durum da meydana gelebilir. Biz bunun için başvuru yollarının hepsini açmış durumdayız. Şiddete başvuranlar hakkında tedbirleri de alıyoruz, alacağız. Buna asla müsamaha etmeyeceğiz" dedi.

Fidan, sağlık çalışanlarına şiddetin önlenmesi ile ilgili çeşitli tedbirler aldıklarını anlatarak şöyle konuştu:
“Öncelikle hastanelerimizin her bölümü güvenlik kameralarıyla izlenmektedir ve geriye dönük kayıtlar saklanmaktadır. Şiddet olayları esnasında müdahale etmek amacıyla hastanelerde beyaz kod ekipleri oluşturuldu. Bu ekipler şiddet olayı gerçekleştiğinde olay yerine ulaşıp önce saldırganı etkisiz hale getirip daha sonra olayı tutanakla kayıt altına alıyor. Kayıt altına alınan olaylar bakanlığımız ‘113 Beyaz Kod’ birimine intikal ettirilerek konuyla ilgili avukatlarımız tarafından hukuki süreç başlatılıyor. İlgili kanunlar gereği sağlık çalışanlarına yönelik her türlü tehdit, hakaret, fiili saldırı gibi durumlar suçtur ve cezaya tabidir. Bu tarz sağlık çalışanlarımıza yapılan saldırıların hukuki sonuçlarından örnek verecek olursak, görevli hemşireye görev başındayken hakaret ve tehditte bulunduğu iddia edilen kişi, açılan kamu davasında, ‘Kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret etmek’ suçundan 1 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırıldı.”

 

genel
sekreter:
şiddet
bir
hak
arama
yöntemi
değil
Yorum (6)
must
Vatandasimizin basimizin ustunde yeri varsa doktoru dovebilir, buna sukurki her turlu hizmetlerini gormuyoruz
0
Cevapla
Frankie Bellevan
ama bizim gibi geri kalmış ülkelerde etkili olduğu da bir gerçek. işe yaramasa,yaramadığına inansa vatandaşımız bu yöntemlere hiç başvurur mu? aziz milletimizin mutlaka bir bildiği vardır. sayın dr.hüseyin fidan söylediklerinizin ülkemizde hiçbir anlamı olmadığının eminim siz de farkındasınızdır. görev işte.. kolay gelsin.
0
Cevapla
seyfullah kılıç
sayın general secretary (amerikan olduk ya) buyurmuşlar "Şiddet bir hak arama yöntemi değil"!! olayın aslına vakıf değil maalesef. Vatandaş hak aramak için dayak atmıyorki. Evde karısına kızyor işinde patronuna kızıyor. En az ceza ile yırtabileceği sağlıkçılara sopa atıp rahatlıyor. hem üstüne üstlük sağolsun hakimlerimiz o cezalarıda erteliyor ve neden dayak yedin diye dr a 3000 tl gibi ceza kesiyor. elemanda arkadaşlarına havasını atıyor; hem güzel bir sopa çektim hemde 3000 tl ceza verdirdim diye.(okumuşsunuzdur haberi)maalesef General sekreterde aman yapmayın babında zırlıyor. Şaka gibi ama maalesef gerçek.
0
Cevapla
drburcu
tabi ki vatandaşın başımızın üstünde yeri var. 1 VATANDAŞ= 1 OY
0
Cevapla
CYLN
bu ceza alan şahısların ifşa edilmesi ve ulusal kanalarda ibretlik olması açısından yayınlanması gerekiyor.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir