Medimagazin logo

Geçmişten bugüne Sağlık Bakanları....

Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın, Türkiye tarihinde en uzun görev yapan ikinci Sağlık Bakanı olduğu belirlendi.
Geçmişten bugüne Sağlık Bakanları....
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol
Yeni kabinede tekrar Sağlık Bakanlığına getirilen Prof. Dr. Recep Akdağ, Türkiye'de bu göreve 4. kez atanan ilk Sağlık Bakanı oldu. Akdağ, Türkiye'nin 49. Sağlık Bakanı olarak görev yapacak.
 

Türkiye'nin ilk Sağlık Bakanı Dr. Adnan Adıvar, 3 Mayıs 1920-10 Mart 1921 tarihleri arasında görev yaptı.

 

Adıvar'dan sonra aynı bakanlığa atanan Dr. Refik Saydam ise Türkiye'nin bu görevi en uzun süre yapan Sağlık Bakanı unvanına sahip.

 

10 Mart 1921-20 Aralık 1921, 30 Ekim 1923-21 Kasım 1924 ve 4 Mart 1925-25 Ekim 1937 arasında 3 dönem Sağlık Bakanlığı yapan Saydam, 3. bakanlığı döneminde bu görevi kesintisiz olarak 12 yıl süreyle yerine getirdi.

 

Prof. Dr. Türkan Akyol, 1971 yılında 26 Mart-13 Aralık tarihleri arasında yaklaşık 8 ay süreyle Türkiye'nin ilk kadın Sağlık Bakanı olarak görev yaptı.

 

Dr. Refik Saydam, Dr. Kemal Demir 3'er; Dr. Sadi Konuk, Dr. Behçet Uz, Dr. Vefa Tanır ve Dr. Yıldırım Aktuna ise Sağlık Bakanlığı'na 2'şer kez atandı.

 

18 Kasım 2002'den beri aralıksız Sağlık Bakanlığı yapan Akdağ, bu göreve 4. kez atanan ilk Sağlık Bakanı unvanına sahip oldu.

 

İşte Cumhuriyet tarihinden bu yana Sağlık Bakanları....

 

geçmişten
bugüne
sağlık
bakanları....
Yorum (4)
Dr.M.K.
Meslektaşlarına düşman olma konusunda bir sıralama yapsaydınız keşke! Gerçi yapmanıza bile gerek yok; muhtemelen tek kişilik bir sıralama olur!!!
0
Cevapla
Ishak Ruhavi
Ey TTB, bu liste bilmem size bir sey anlatiyor mu? Refik Saydam'i saymazsak, zira o tek parti doneminin, tek adamlarinin 'secilmis biraderiydi', Cumhuriyet tarihinin en uzun sure Bakanlik yapan adamiyla karsi karsiyasiniz. Nedamet getirin, aklinizi basiniza alin, hekimlerin kazanimi icin Saglik Bakani ile diyalog yollarini arayin. Siyasette Bakan olmak 'boru' degil, hele ki 4. defa olmak. Listeye bakarsaniz, 'madar-i iftihariniz' sadece 11 gun Bakanlik yapmis ve son sirada. Once aday adayligi asamasini gececeksin, sonra milletvekili secileceksin, sonra Bakan olacaksin, sonra tekrar atanacaksin, sonra tekrar atanacaksin. sonra Bakan olmak icin sira bekleyen yuzlerce milletvekili, onlarca hekim milletvekili arasindan tekrar Bakan olarak atanacaksin. Birakin artik bu Akdag dusmanligini. Isin oluru nedir ona bakin, yoksa kaybeden yine hekimler ve saglik calisanlari olacak...
1
Cevapla
Hakan Göl
Başlama ve bitiş tarihlerinden anladığım kadarıyla bu insanlar ABD de sağlık bakanlığı yapmışlar galiba.
2
Cevapla
Dr Jane Doe
Hakan Göl elinize sağlık. Aynı şeyi düşünüyordum ki sizin yorumunuzu okudum.
1
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir