Medimagazin logo

Evlilik raporu için eşinin de gelmesini isteyen aile hekiminin odasını dağıttı!

Manisa’da evlilik için istenen sağlık raporunu almak üzere başvurduğu aile hekiminin eşinin de gelmesi gerektiğini söylemesi üzerine sinirlenen genç, iddiaya göre bayan doktora küfürler yağdırarak odasını dağıttı.
Evlilik raporu için eşinin de gelmesini isteyen aile hekiminin odasını dağıttı!
1 Nolu Aile Sağlığı Merkezi'nde görev yapan aile hekimi Dr. Seval Erkal, kendi hastası olan B.U.’nun sözlü şiddetine maruz kaldı.
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Olay, Manisa’nın Şehzadeler ilçesinde öğle saatlerinde meydana geldi. Şehzadeler ilçesi 1 Nolu Aile Sağlığı Merkezi'nde görev yapan aile hekimi Dr. Seval Erkal, kendi hastası olan B.U.’nun sözlü şiddetine maruz kaldı. Evlilik için gerekli olan sağlık raporunu almak üzere aile hekimine giden B.U., doktorun raporu verebilmek için eşinin de olması gerektiğini söylemesi üzerine biranda sinirlenerek doktora küfürler yağdırmaya ve odasını dağıtmaya başladı. Korkuya kapılan Dr. Seval Erkal, panik halinde odadan kaçarak mesai arkadaşlarından yardım istedi. B.U. ise, Aile Sağlığı Merkezi'ndeki diğer personele de hakaretler yağdırıp uzaklaştı. Olayın hemen ardından polis Dr. Seval Erkal’ın ifadesini alırken, B.U.’yu arama çalışmalarına başladı.

 

 

Olayın ardından Aile Sağlığı Merkezi önünde basın açıklaması düzenleyen Türk Sağlık Sen Manisa Şube Başkanı Rıtvan Mutlu ve Aile Sağlığı Merkezi doktorları duruma tepki gösterdi. Mutlu, sağlık çalışanlarına şiddetin dur durak bilmeden devam ettiğine dikkat çekerek, “Bugün yine burada sağlık çalışanı arkadaşımız ve üyemiz Dr. Seval Erkal hanımefendiye kendisi de bir devlet memuru olan kişiden sözlü ve fiziksel bir saldırı durumu gerçekleştiğini üzülerek ifade ediyoruz. Maalesef bu gibi durumların önüne geçilmediği gibi bu saldırıyı gerçekleştiren kişinin hastalara şifa dağıtan, gecesini gündüze katarak çalışan arkadaşımıza hem de çok saçma sapan bir nedenle sözlü hakaret ve darp etme durumuna kadar gelmiştir.

Bu kişi doktor hanımdan evlilik raporu almak için gelmiş, kan tahlilleri yapıldığından sonuçların değerlendirilmesi ve bilgilendirilmesi için eşinin de bizzat gelmesi gerektiğini, sadece kendisinin gelmesinin yeterli olmadığını söyleyince önce küfür etmiş, sonra doktor hanımın üzerine yürümüştür. Doktor hanım kendisinden kaçmış ve diğer mesai arkadaşları yardımına gelince onlara da küfür etmiş, saldırıda bulunmuştur” dedi.
Aile hekimlerinin ve aile sağlığı çalışanlarının hafta sonu nöbeti de tuttuğunu hatırlatan Mutlu, “Hafta içi biraz daha kalabalık olan bu sağlık merkezleri hafta sonu tamamen güvensiz bir halde olup, arkadaşlarımızın can güvenliği ne yazık ki koruma altında değildir. Yıllardır söylememize rağmen bu konuda yeteri kadar hukuki düzenlemeye gidilmemesi, bu fiili işleyenlerin ellerini kollarını sallayıp dışarı çıkmaları taciz yapanlar için caydırıcı değil, bilakis teşvik eder mahiyettedir” şeklinde konuştu.

“Buradan hizmeti alan halkımıza da seslenmek istiyorum” diyen Mutlu şunları söyledi:

“O sözlü ve fiili tacizde bulunduklarınız bir gün sizin çocuklarınız da olabilir. Onların tek suçu sizleri bir an evvel sağlığınıza kavuşturmak istemeleridir. En değerli hazinemiz sağlığımızdır. Sağlığımızın korunmasında yanı başımızda olan sağlık çalışanlarına karşı saygılı olalım ve yaptıkları vazifelerine sahip çıkalım. Sayın Sağlık Bakanı; artık sağlık personeli çalışanlarına karşı yapılan bu saldırılara el atın. Sizin bakan olarak bir görevinizde sağlık çalışanlarına sahip çıkmaktır. Çalışanına sahip çık ki halkımıza daha verimli sağlık hizmeti sunulsun. Türk Sağlık-Sen Manisa Şubesi olarak her zaman olduğu gibi yine kurum yetkilileri değil, şiddete uğrayan kardeşlerimizin yanında biz varız, olmaya da devam edeceğiz. Bu darp olayının hukuki boyutunun sonuna kadar takipçisiyiz.” 

hekime şiddet
sağlıkta şiddet
manisa
aile heimi
Yorum (12)
r.yılmaz
Aile hekimlerine yapılan saldiri, riske gore rolatif fazla veya dernekleri gerekli bildiri yaptıkları icin böyle gözüküyor. Saldırganlara yaziklar olsun. Ortada net bir zulüm var ve bundan hekim kadar hastalar da olumsuz etkileniyor. Göz yumanlar, umursamayanlar da bir gün hesap verecek. Yani, kimse karli degil, hatta hekimler mazlum kalabildigi surece daha karli çıkacak. Ya digerleri...
13
Cevapla
ömer akpınar
Doktor hanım geçmiş olsun, eğer savcılığa suç duyurusunda bulunacaksanız ben size hemen mahkeme sonucunu söyleyeyim : hükmün ertelenmesi yani 5 yıl sonra aynı hasta tekrar size benzer suçu işleyebilir herhangi bir sakınca yoktur! Benim başlattığım bütün soruşturmalar da istisnasız böyle olmuştur üstelik sesli kamera kayıtları da var sıra gelmişken belirteyim eğer tazminat davası açarsanız misal 1000 tl harcama yaparsanız 1200 tl geri alıyorsunuz her koşulda hasta size yaptığıyla hiç ceza almıyor ama bu zavallı size değil bir hakime savcıya kolluk kuvvetine yapsın anında hapsi boylayabilir.
4
Cevapla
Dr. M.K.
Sonuç alınamadığı şeklindeki yorumlar kimseyi yıldırmamalı. Doğrudur; istenen ceza çıkmayabilir ama olsun giderek artan bir hassasiyet var ve bu hukuk çevrelerini de etkileyecektir. Konuyla ilgili cezalar kamuoyuna duyurulmalı ve bu şekilde davranmak isteyenlere minik de olsa göz dağı verilmelidir.
3
Cevapla
post enflamatuar
Şube başkanının dediği gibi "bu fiili işleyenlerin ellerini kollarını sallayıp dışarı çıkmaları taciz yapanlar için caydırıcı değil, bilakis teşvik eder mahiyettedir” Devlet saldırganlara teşvik primi veriyor. Bu tür kişiler size karşı fiziksel şiddet darb uygularsa siz de mutlaka bu kişileri darb edin. Kalıcı sakatlık oluşturmaya bakın sadece. Sizin ki meşru müdafaa olur. Hakim savc da ı olur ya burası Türkiye sizi de suçlu bulursa yine ceza almazsınız. Darba darb ile karşılık vermeyi Türkiye ceza kanunları zorunlu hale getiriyor. En azından psikolojiniz düzelir, rahatlarsınız. Bayan doktor durumunda ise yanındaki erkek personeller olaya müdahil olmalı. Otobüste olsun sokakta olsun sadece polis hakim savcı milletvekili asker hariç türkiye sınırları içerisinde istediğiniz kişiyi darbedebilir, eşek sudan gelinceye kadar darb edebilirsiniz, Devlet sizi affeder. Yalnız sizi de dövebilecek kişilerden uzak durmanız yeter.
7
Cevapla
ÖMEWR HAYYAM
DİKKATLİ OKUYUNUZ ! EVLİLİK RAPORU DİYE BİR RAPOR OLAMAZ, OLACAKSA EĞER BUNU PSİKİYATRİ VERMELİDİR, *** ADAMIN KOLU BACAĞI, PENİSİ, VAJENİ, GÖZÜ OLMAYABİLİR AMA EVLENEBİLİR, HEKİM RAPORUNA İHTİYAÇ YOKTUR, SADECE PSİKİYATRİK MUAYENE ELZEMDİR. *** ÇAM YARMASI GİBİ, İZMANDUT GİBİ ADAMLARA AKDENİZ ANEMİSİ TEŞHİSİNİN KONULMASI İÇİN, ZORLAMA YAPILMASI İSE TAM BİR SAÇMALIKTIR, ADAMIN HEMOGLOBİNİ 18GR/DL AMA ZORLA TAŞIYICILIK TARAMASI GİBİ ZIMBIRTILAR DAYATILIYOR. *** ÇİFTLERE ZORLA HIV, VE HEPATİT TARAMASI YAPILIYOR, ÇİFTLER DİYOR Kİ BEN RAZIYIM KARDEŞİM , TEST FALAN İSTEMİYORUZ DİYOR, OLMAAZZZZ ! , TEST YAPACAĞIZ DİYE İNSANLARI ZORLUYORLAR..... AYIPTIR İSRAFTIR ZORLAMADIR MALPRAKTİS YANİ... GEBELİK İÇİN SADECE PSİKİYATRİK MUAYENE GEREKLİDİR, GERİSİ ZULUMDÜR, KİŞİNİN YAPTIĞI KÜFÜR VE FİİLİ EYLEMLERİ KINIYORUM VEDE BUNUN DIŞINDA KALAN TEPKİSİNEDE HAK VERİYORUM.
8
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir