Medimagazin logo

Erzurum Şehir Hastanesi'nde doçentliğe yükselen 4 doktor cübbelerini giydi

Erzurum Şehir Hastanesinde, akademik çalışmalarını tamamlayarak doçentliğe yükselen 4 doktora cübbe giydirildi.
Kaynak: AA
Erzurum Şehir Hastanesi'nde doçentliğe yükselen 4 doktor cübbelerini giydi
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Hastaneden yapılan açıklamaya göre, Çok Amaçlı Konferans Salonu'nda, doktor öğretim üyeliğinden doçentliğe yükselen 4 doktora cübbe giydirme töreni düzenlendi.

Bingöl'de şehit olan Özel Harekat Polisi Birol İli ve tüm şehitler için saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı okunmasıyla başlayan törene, İl Sağlık Müdürü Gürsel Bedir, Erzurum Şehir Hastanesi Başhekimi Dr. Öğr. Üyesi İbrahim Hakkı Tör, hastane yöneticileri ve çalışanları ile doçent olan doktorların aileleri katıldı.

İl Sağlık Müdürü Bedir, burada yaptığı konuşmada, doktorluk mesleğinin önemine vurgu yaparak, "İçinde bulunduğumuz zaman itibarıyla aldığımız önlemler çerçevesinde siz değerli çalışanlarımızın üstün gayret ve çalışmaları neticesinde bir normalleşme sürecine girdik. Pandemi sürecinde insanlarımıza sağlık hizmetini en üst derecede vererek çalışan tüm arkadaşlarımı tebrik ediyorum. Dünyadaki en saygın ve kadim mesleklerden biri doktorluktur. Sonsuza kadar da öyle olacaktır. Hayatımızın her anında doktorlarımıza ihtiyacımız vardır. Malzemesi insan olan mesleğinizde, her türlü duyguyu barındıran insanlarla çalışmalarınızda başarılar diliyorum." ifadelerini kullandı.

 

 

Başhekim Dr. Öğr. Üyesi Tör ise doktorlar ve sağlık çalışanlarının insan hayatının kıymetini en iyi bilen kişiler olduğunu belirtti.

Zor bir görevleri olduğunu anlatan Tör, şunları kaydetti:

"Bir canı kurtarmayı bütün insanlığı kurtarmakla eş değer sayan anlayışın sahipleri olarak milletimiz uğruna zaman ve koşul mefhumu gözetmeksizin gece gündüz çalışmakta, zor ve meşakkatli bir görevi icra etmekteyiz. Milletimize verdiğimiz sözümüz o dur ki, bizler insanımızı yaşatmak için hiçbir fedakarlıktan kaçınmadan görevlerimizin başında olmaya devam edeceğiz ve bu uğurda insanlığın hizmetkarı olacağız."

Şehir Hastanesinde kalp ve damar cerrahisi, patoloji, dahiliye, çocuk hastalıkları, biyokimya ve mikrobiyoloji, yeni doğan, beyin cerrahı, genel cerrahi, üroloji, ortopedi, anestezi, enfeksiyon hastalıkları, acil tıp ve nükleer tıp dallarında akademik personelin görev aldığını anlatan Tör, hastanenin sağlık alanında teknolojik üstünlüğünün çok üst boyutlarda olduğunu ve ilerleyişlerinin teknolojik ilerlemenin yanında doktorların akademik yükselişleriyle de devam ettiğini kaydetti.

Tör, doçentliğe yükselen doktorları tebrik ederek, sözlerini şöyle tamamladı:

"Erzurum Şehir Hastanesi, pandemi süreci atlatıldıktan sonra bölge halkına ve yurt dışından gelen turist hastalara daha iyi hizmet vermek için bünyesine kattığı, kanseri nokta atışı ile tedavi eden tomoterapi, yürüme yetisini kaybetmiş hastaların yürümesini kolaylaştırıcı robotik yürüme ve cerrahi müdahalelerde doku zedelenmesini en az seviyeye çekerek ameliyatlar yapan Davinci Robotu cihazları ile Türkiye'de ve yurt dışında söz sahibi olan hastaneler içerisine girdi."

Konuşmaların ardından doçentliğe yükselen doktorlara hocaları tarafından cübbe giydirilerek hediyeler verildi.

Şehir Hastanesinde 4 doktorun daha akademik unvan almasıyla 8 profesör, 9 doçent ve 13 doktor öğretim üyesi olmak üzere akademik ünvanlı doktor sayısı 30'a yükseldi.

erzurum şehir hastanesi
doktor
doçent
cübbe
tören
Yorum (8)
Özgür Kurtul
artık düz uzmandan çok doçent , profesör var, düz uzmanlar daha çok kıymete binecek bu gidişle.
45
Cevapla
A.Y.
Önceden özellikle cerrahi alanlarda doçent olana kadar en az 8-10 yıl boyunca birçok doktor yetişitirme şarı haricinde , o dalda birçok uzman hekim yetiştirmek gerekirdi, yurtdışında 2-3 yıl öğrenim görmek ve özellikle ana bölümünün bir alt dalında ayrıca ileri derecede eğitim almak gerekirdi. Şimdi ne güzel oturduğun yerden hatta özel kliniğinde ,özel hastanelerde çalışan birisi bile evvelki emeklere göre kıyaslanamayacak kolaylıkta doç-prof oluveriyor. Bunlara bu imkanları verenler, acaba bunların akademik kariyerlerine güvenip kendilerinin veya yakınlarının sağlığını emanet edebilirler mi?
10
Cevapla
Tarık Deniz
Çocuk Kalp Damar Cerrahi Yan Dal Uzmanlık eğitimi Doçent olmak kadar zordur. Aynı süre içinde tıp fakültesinde doçentlik dosyası hazırlanabilir. Hocalarımız her ikisini de başarmış. Hayırlı uğurlu olsun.
5
Cevapla
enver celik
peynir ekmek gibi doc prof unvani dagitiyorlar. unvan var ama ici bos
25
Cevapla
İsmail Kasım
Çoğu kişi bu kpnuda aynı yanlış kanaate sahip. Doçentlik ve profesörlük eğitim ile ilgili kavramlatdır. Bu sıfatları alacak kişilerin iyi bir eğitimci olması gerekir. Keşke bizde de Harvard Tıptaki gibi bu ünvanları almak isteyenlerden "kendi uzmanlık alanında bir eğitim metodu bulma veya eğitimle ilgili çalıima yapma şartı" aransa da neişe yaradığı belli olmayan ve sadece yerli bilimsel dergiciliği hiç seviyesine indirmeye yarayan SCI gibi şartlar olmasa. Tekrar ediyorum doçent veya profesör olmak dalının en iyi doktoru olmak değil eğitimcisi olmak anlamına gelir. Ne yazık ki ülkemizde bu sıfatlar para ile eşleştirildikleri için insanlar bu ünvanlara sahip olmak istiyorlar.
4
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir