Medimagazin logo

Erzincan, Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kavuşacak

Yapımına 1990 yılında Üniversite Hastanesi olarak temeli atılan ve ödenek yetersizliği sebebiyle yaklaşık 15 yıl inşaatı duran Eğitim ve Araştırma Hastanesi 20 yılın sonunda tamamlandı. Eski Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ı katılımı ile Pazartesi açılışı yapılacak olan Sağlık Bakanlığı Erzincan Üniversitesi Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Erzincanlılara ilk etapta poliklinik hizmeti verecek.
Erzincan, Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kavuşacak
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

 

Hastanenin 1990 yılında Atatürk Üniversitesi tarafından 400 yataklı Üniversite Hastanesi olarak inşaatına başlanıldığını, fakat inşaatın yüzde 20 seviyesindeyken yaklaşık 15 yıl beklediğini vurgulayan Sağlık Müdürü Dr. Mesut Turan, "2004 yılında Sağlık Bakanlığı binayı teslim aldı. 2005 yılında binanın ikmal projesi yapıldı. 2007 yılında inşaatına başlandı. 2010 yılında inşaat tamamlanarak teslim alındı. Hastane 41 bin metre kare kapalı alana sahip, oturur alını 7 bin 500 metre kare, arsa alanı ise 30 bin metre karedir. Hastanemiz 235 yataklı oldu. 47 poliklinikte hizmet verecek. Şuanda 1 yıldır hastanemizin fiziki gerçekleşmesi tamamlandı. İçerinin bütün ihtiyaçları giderildi. Şuan itibariyle poliklinik hizmetleri ile başlandı. Gelecek aylarda da tam teşekküllü olarak hizmete açılacaktır. " diye konuştu. 
 
Erzincan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlyas Çapoğlu ise Erzincan'a kazandırılan eğitim ve Araştırma Hastanesinin önemli bir eksiği gidereceğini vurgulayarak, kaliteli bir hizmet anlayışı ile hastanenin Erzincanlılara hizmet edeceğini kaydetti. 
 
HASTANE İHTİYACA CEVAP VERECEKTİR 
 
Sağlık Bakanlığı Erzincan Üniversitesi Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin Erzincan için yıllardır beklenin ihtiyaca cevap vereceğini ve bir kamu hizmeti sunacağını ifade eden Vali Abdülkadir Demir, "İnşallah en güzeli ile Erzincanlılara bu hizmet ulaşacak. Bu hizmeti de buraya sunmak için Sayın Ulaştırma Bakanımız Binali Yıldırım Pazartesi günü İzmir'den bir heyet ile Erzincan'a gelecektir ve açılışta bulunacaktır. Pazartesi aynı zamanda Sun Express Erzincan-İzmir uçuşlarına haftada bir gün olmak kaydı ile başlayacaktır. Gelen heyette bu açılışımızda bulunacak. Gelen işadamlarımızda Erzincan'a yatırım kararı alanlar var. İlimizi gezeceklerdir. " dedi. 
 
Erzincan'A MADEN SUYU TESİSİ KURUYOR 
 
Türk Kızılayı Genel Merkezinin Erzincan'a maden suyu tesisi kuracağının müjdesini veren Vali Abdülkadir Demir, "Erzincan'da Kızılay Genel merkezi maden suyu tesisi kurma noktasında bir çalışma yapıyor. Yeni bir su bulundu ve bu tesisin sembolik bir temel atma törenini yapacağız. Kızılay'ın üst düzey yöneticileri ilimize gelecektir. " diye konuştu. Yapımı tamamlanan Afet Koordinasyon Merkezinin açılışının da Pazartesi günü yapılacağını belirten Vali Demir, "İlimiz deprem riski olan iller arasındadır. Acil afet çok parçalı hizmet sunuyordu. Burada Erzincan'daki bütün acil afetle görevli bütün birimler bir araya gelecektir. Acil afet kurtarma, Kızılay kurtarma ve bu konu ile ilgili bütün kurumlar bir araya gelecektir. Lojistik bir merkez ve çadır dikim merkezi oluşturulacaktır. " şeklinde konuştu. Erzincan için çok önemli olan bu kamu açılışlara vatandaşları davet eden Vali Demir, "Erzincanlıların katkı vermelerini, orada bulunmalarını ve bu heyecanı birlikte paylaşmak istiyoruz. " dedi. 
 
Valilik Toplantı Salonunda düzenlenen toplantıya, Vali Abdülkadir Demir'in yanı sıra Belediye Başkanı Yüksel Çakır, Erzincan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlyas Çapoğlu, ilgili kurum müdürleri katıldı.
erzincan
eğitim
ve
araştırma
hastanesi'ne
kavuşacak
Yorum (10)
Osman D
Çok gereksiz bir yatırım ve proje. Bir kere bir yerde kaliteli sağlık hizmeti vermek için orada mutlaka eğitim hastanesi olması gerekmiyor. İkincisi, Erzincan'ın nüfusu bir eğitim hastanesini kaldıracak kadar büyük değil. Burada şehrin kısıtlı bu nüfus yapısı ile hangi asistanı eğiteceksiniz? Üçüncüsü hadi diyelim inat ettiniz açtınız öğretim üyesini nereden bulacaksınız? Şu anda gelişmişlik açısından bu ilden kat kat daha ileri doğu illerinde kurulan üniversite ve eğitim hastaneleri bile kadrolarını tamamlayamışken bu girişim bence halkı kandırmaktan başka bir şey değil. Yazık harcanan paralara. Saygılarımla.
0
Cevapla
anlayışı kıt dr
her ile üniversite, her ile eğitim araştırma hastanesi kurulması mantığı neden ve kimden çıkmıştır..... bu nedir biri bana anlatabilirmi????
0
Cevapla
sdryplk
heryere açsınlar eğitim araştırma hastanesi yarım yamalak eğitim aistan kimin umrunda halk hizmet alsın yeter sistemi olmayan hergün değişen bi sistemsizlikle devam edilsi.Erzurumda varken niye oraya açıldığını anlamış değilim zaten.Klinik şefi bulunamayan biçok bölüm sonra geçici ordan burdan görevlendirmeler başka bir eğitim araş hast asistan olarak çalışıyorum ve bunları yapanlra hakkımı helal etmiyorummmm
0
Cevapla
Burak BUYRUK
Sevgili hekimler ya da başkaları...Hazmedemeyişnizi anlamıyorum! Erzincan Merkezde 100binden fazla insan yaşıyor ve araştırma hastanemiz gereklidir! Erzuruma her acil durumda hasta yollamamak adına, şehirlerimizin markalaşması ve sağlık yönünden gelişmesi adına çok hoş bir olay. Siz avrupayı mı örnek alırsınız, afrikayı mı? Bu nası bi bakş açısı? Rantın büyükşehirlerde toplanması olayı bitmiştir artık! ErzinCANlanacak :)))
0
Cevapla
murat
Burak BUYRUK (Öğretmen)anladigim kadari ile secim gazi almissiniz..iliniz-miz erzincanin toplam nufusu 2008 rakamlari ile 210 645 kisi..ilimizde ilceler dahil gorebildigim kadari ile 10 civari devlet hastanesi mevcut.arti ilinizde bilmem biliyormusunuz ama bir de universite mevcut..ah evet evet bildiniz tip fakultesi de var universitenin.adi da yanilmiyorsam mengucek gazi devlet hastanesi imis..ne guzel bir gecede universite hastanesi olmus..bir eksiginiz egitim arastirma hastanesi kalmis.eski ssk lari egitim arastirma hastanesi yapiyorlardi bir gecede.cok lazimsa illa istiyorsaniz yapin 4 oda bir bina.1 bashekim odasi 1 muhasebe 1 poliklinik 1 oda da bos kalsin caniniz sıkılınca gelip doktor doversiniz. aksam yatarken niyet edin. iste bakin ertesi gun sizin de bir egitim arastirma hastaneniz oldu..saka bir yana gercekten ulkemde bu isler bole yuruyor..koy tabelayi ..3-5 gazeteci cagir.bol fotograf cektir bir kurdele kes..tamamdir..ne gerek varsa?
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir