Medimagazin logo

Enerjisini kendi üreten 'trijenerasyon sistemli' ilk kamu hastanesi açılıyor

Türkiye'nin, enerjisini kendi üreten yeni nesil 'trijenerasyon sistemli' ilk kamu hastanesi, Manisa Turgutlu'da yarın düzenlenecek törenle hizmete açılacak.
Enerjisini kendi üreten 'trijenerasyon sistemli' ilk kamu hastanesi açılıyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Sistem sayesinde hastane, yılda 2 milyon 529 bin lira tasarruf sağlayabilecek. Bu derece ekonomik verimliliğe sahip sistemin kendisini en fazla üç yılda amorti etmesi bekleniyor.

Sağlık Bakanlığı ile Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı #TOKİ# arasında imzalanan protokol çerçevesinde yapımı tamamlanan hastanenin açılışını Başbakan Recep Tayyip Erdoğan gerçekleştirecek. 300 yataklı hastane TOKİ tarafından inşa edildi. Hastanede, 'trijenerasyon sistemi' ile doğalgaz kullanılarak elektrik enerjisi üretilecek. Böylelikle hastanenin bütün elektrik, ısı ve kısmi soğutma ihtiyacı giderilebilecek.

Turgutlu Hastanesi, bu yönüyle kamu hastaneleri arasında bir ilk ve kendinden sonraki kamu yatırımları için örnek olma özelliği taşıyor. Sistem ile yılda yaklaşık 2.5 milyon liralık tasarruf sağlanacak. 300 yataklı hastane, bir yandan bölgede yaşayanların sağlığına, bir yandan da çevre sağlığına katkıda bulunacak.

 LİSANSSIZ ELEKTRİK ÜRETİMİNDE TÜRKİYE'DE İLK

Trijenerasyon Sistemi, elektrik, ısı ve soğutma üretimi yapılacak olan 3 ana bölümden oluşuyor. Doğalgaz ile çalışan bir jenaratör vasıtasıyla elektrik üretilecek olan sistemin ısı bölümünde sıcak su üretimi sağlanacak. Sıcak su üretimi, motor gövdesinden çıkan atık ısı ve atık gazlar kullanılarak yapılacak. Sistemde üretilen sıcak su ile absorbsiyonlu soğutucuyla soğutma hizmeti de sunulacak. Bu sayede elektrik enerjisi daha ekonomik şartlarda temin edileceği gibi, ısıtma ve soğutma hizmetleri de daha az maliyetle sağlanmış olacak. 1,2 mw kapasitesindeki sistem, lisanssız elektrik üretimi kapsamında da Türkiye'de bir ilk olma özelliğine sahip.

  YILDA 2.5 MİLYON LİRALIK TASARRUF

TOKİ'nin inşa ettiği hastanenin yıllık enerji giderleri ile sistemin üreteceği elektrik enerjisinin parasal değeri karşılaştırıldığında, 'trijenerasyon sistemi'nin hem çevre duyarlılığı yönüyle hem de ekonomik açıdan önemi ortaya çıkıyor. Hastane binasının yıllık elektrik, fuel oil ve doğalgaz gideri 4 milyon 231 bin lira, trijenerasyon tesisinin yıllık işletme giderleri ise 1 milyon 701 bin lira civarında.

HASTANE BİR YIL ÖNCE TAMAMLANDI

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ), hastanenin yapım süresinde de önemli bir başarıya imza attı. Yapım süresi bin 200 gün olarak planlanan hastane inşaatı, 400 gün önce tamamlandı. Hastane, Cumhuriyet tarihinde Turgutlu'da gerçekleştirilen en büyük devlet yatırımı olma özelliğini de taşıyor.

Sağlık hizmetlerinin daha modern şartlarda sunumu için de hastanede birçok ünite de mevcut. 300 yatak kapasiteli hastane 65'i tek kişilik, 126'sı çift kişilik olmak üzere 205 hasta odası, 14 süit oda, 13 özürlü hasta odasıyla toplamda 344 yatak kapasitesine ulaşıyor. 11 ameliyathanenin bulunduğu binada 33 kişi kapasiteli yoğun bakım ünitesi, 8 küvezli yeni doğan ünitesi ve 60 poliklinik bulunuyor. Hastane binasında 290 kişilik konferans salonu, 200 kişilik kafeterya ve 120 kişilik seminer salonu yer alıyor. Hastanede 9 hasta asansörü, 10 normal asansör, 2 servis ve 2 yük asansörü bulunuyor. Bina için 2'si çelik olmak üzere 10 yangın merdiveni, 5 ana merdiven tasarlandı.

enerjisini
kendi
üreten
'trijenerasyon
sistemli'
ilk
kamu
hastanesi
açılıyor
Yorum (1)
fatih
Hastanelere yapılan masrafın 100de 1 i hekimler için harcanmış olsaydı...
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir