Medimagazin logo

Ek Ödeme Yönetmeliğinde kapsam dışı kalmışlardı: Kurum hekimlerinden gelir farkının giderilmesi talebi

Devlet hastaneleri dışındaki kamu kurumlarında çalışan doktorlar “Sağlık Bakanlığı Ek Ödeme Yönetmeliği” kapsamına alınmadı. Kurum doktorları, gelir farkının giderilmesini istedi
Kaynak: Cumhuriyet - Dilan Ayırkan
Ek Ödeme Yönetmeliğinde kapsam dışı kalmışlardı: Kurum hekimlerinden gelir farkının giderilmesi talebi
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Beyaz Reform kapsamında yayımlanan ‘Sağlık Bakanlığı Ek Ödeme Yönetmeliği’nin kapsamı dışında bırakılan kurum doktorları için Sağlık Bakanlığı tarafından hâlâ bir düzenleme yapılmadı.

Kamu kurum ve kuruluşlarında, Kamu İktisadi Teşebbüsleri’nde (KİT), mahalli idarelerde, mediko sosyal hizmetlerde görev yapan ve özlük hakları açısından farklı statülere tabi olarak çalışmakta olan kurum doktorları ile Sağlık Bakanlığı’na bağlı hastanelerde ve üniversite hastanelerinde çalışan doktorlar arasında geçmişte de var olan gelir farkı ciddi boyutlara ulaştı. 

Sağlık Bakanlığı’na bağlı hastanelerde çalışan doktorlar maaşlarının yanı sıra döner sermaye, temel ek ödeme ve teşvik ek ödemesinden faydalanıyor. Ancak kurum doktorlarının maaş dışında döner sermaye gibi ek gelirleri de bulunmuyor.

Kurum hekimlerine yönelik adaletsizlik giderilmeli

Kamu personeline yönelik koruyucu sağlık hizmetleriyle birinci basamak hizmetler dahilinde ayaktan teşhis, tedavi ve rehabilite edici sağlık hizmetleri veren kurum doktorları, atamalarının açıktan ve naklen atamayla Sağlık Bakanlığı tarafından yapıldığına dikkat çekti. Doktorlar “Kurum hekimleri, aynı işi yapmaları, aynı unvan ve kıdemde bulunmalarına rağmen sırf kadroları farklı kurumlarda bulunduğu için mağdur edilmişlerdir. Aynı işi yapanların aynı özlük haklarına sahip olmaları için kurum hekimlerine yönelik adaletsizliğin giderilmeli” ifadelerinin yer aldığı yazılı açıklama yaptı. 

Kurum doktorları, ek ödeme oranlarının yüzde 700’e çıkartılması ve maaşlarının Sağlık Bakanlığı’nda çalışan meslektaşlarının maaşlarına yaklaştırılmasını talep etti. 

Kurum hekimleri Ek Ödeme Yönetmeliği’nde kapsam dışı kaldı

 

kamu kurumlari
doktor
ek odeme yonetmeligi
kurum hekimleri
Yorum (4)
BeyinCerrahı
ortada adeletsizlik yok!!herkes işim rahat olsun ama çok çalışanla aynı parayım alayım derdinde..sistemin bütün yükünü 2.ve 3. basamaktaki hekimler çeksin,ama çay kahve içen adamda aynı parayı alsın..herkes neyin ne olduğunu az çok biliyor..
14
Cevapla
Kurumda Tatlı Su Hekimleri
kurum hekimliği neden var bir çoğu hekimliği bile unutmuş ama hastanede çalışan ile aynı parayı alayım derdinde. arkadaşlar kamu hastanelerine binlerce hekim atanıyor buyurun gelin ama siz ben böyle iyiyim rahatım bozulmasın ama hastanede anası ağlayan hekimle aynı parayı alalım diyorsunuz.
8
Cevapla
objektif görüş
kamuda çalışan aynı mezuniyette iki hekim arasında maaşta 5 kat fark olamaz.kurum hekimleri biraz daha rahat olabilir doğru ama herkes zamanını işte geçiriyor. x hekimi 1 saatini veriyosa diğeri 1 saatini orda geçiriyor. biri 15 alıyor, biri 70ler 90lar. ya biri yükseltilmeli ya biri düşürlmelidir.
14
Cevapla
Volkan
bir kişinin yaptığı iş ne kadar riskli ise aldığı ücrette o kadar yüksek olmalı.ben dahil hiçbir kurum hekimi hastanelerde çalışan hekimler ile aynı ücretleri talep etmez. ama aradaki fark çok açıldı. ben kurum hekimi olarak 15 yıldır maaş+enflasyon zammı dışında ekstra bir ücret almadım.
6
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir