Medimagazin logo

Ege Bölgesi'nde tıp fakültesi olmayan tek şehir de fakülte istiyor!

UŞAK Kent Konseyi Başkanı Dr. Zafer Aydın, sosyal paylaşım sitesi twiter'da 'Uşak Tıp Fakültesini İstiyor' başlıklı hashtag oluşturup bir haftada 50 bin kullanıcıya ulaştı. Sağlık Bakanlığı'nın nüfusu 750 binin altındaki şehirlere tıp fakültesi açmama şartının olduğunu dile getiren Aydın; Uşak nüfusunun diğer kentlerin kendilerine yakın ilçeleriyle 700 bini bulduğunu, tıp fakültesinin büyük bir ihtiyaç olduğunu söyledi.
Kaynak: HÜRRİYET
Ege Bölgesi'nde tıp fakültesi olmayan tek şehir de fakülte istiyor!
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Ege Bölgesi'nde tıp fakültesi olmayan tek kentin Uşak olduğunu ifade eden Kent Konseyi Başkanı Dr. Zafer Aydın, "Uşak maalesef Ege Bölgesi'nde kenara köşeye atılan il oldu. Ege Bölgesi'nde tıp fakültesi olmayan tek şehiriz. Uşak halkı üçüncü basamak sağlık hizmeti alabilmek için İzmir, Denizli, Afyon gibi şehirlere gitmek zorunda kalıyor. Bizde farkındalık oluşturmak ve sesimizi duyurmak adına böyle bir girişimde bulunduk. Bir hafta önce başlattığımız paylaşım şimdiye kadar 50 bin üzerinde kullanıcı tarafından hem beğenildi hem de yorum aldı" dedi.

Uşak nüfusunun diğer kentlerin kendilerine yakın ilçeleriyle 700 bini bulduğunu söyleyen Aydın, "Sağlık Bakanlığı'nın nüfusu 750 binin altındaki şehirlere tıp fakültesi açmama şartı var. Bu nedenle Uşak'a tıp fakültesi açılmıyor. Ancak Yozgat ve Burdur gibi Uşak'ın nüfusunun altında olan illerde tıp fakültesi mevcut. Uşak'ın nüfusu 350 bin. Ancak, Kütahya'nın Gediz, Simav, Denizli'nin Çivril, Manisa'nın Selendi ve Kula gibi ilçelerinden Uşak'a hasta akını olmaktadır. Bu ilçeleri de eklersek Uşak'ın sağlık hinterlandı 700 bini bulmaktadır" diye konuştu.

HASTALAR ÇEVRE İLLERE GİDİYOR
Kentte tıp fakültesi olmadığı için üçüncü basamak sağlık hizmetinin verilemediğini söyleyen Dr. Zafer Aydın, "Üçüncü basamak sağlık hizmeti alabilmek için günde üç otobüs yani yaklaşık 100 ila 150 hasta İzmir'e gitmek zorunda kalıyor. Bu sadece İzmir rakamı. Bir o kadar da Afyon, Denizli, Eskişehir gibi başka şehirlerde tedavi olmak zorunda kalıyor. Ayrıca her gün üç ambulans yine acil olarak İzmir'e gitmektedir. Bu hastaların gitme gelme orada kalma masraflarını düşünürsek ciddi rakamlar ortaya çıkmaktadır. Kent Konseyi olarak biz diyoruz ki Uşak Tıp Fakültesi'ni hak ediyor" dedi.

ege
bölgesi'nde
tıp
fakültesi
olmayan
tek
şehir
de
fakülte
istiyor!
Yorum (2)
bozeren
oranın nesi eksik? bir tek oranın başı kel mi?
0
Cevapla
op.dr
Öncelikli hedef her ile bir tıp fakültesi.Sonrasında ise büyük ilçelerden başlamak üzere her ilçeye tıp fakültesi açılmalı malum doktor açığımız var...
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir