Medimagazin logo

Doku ve organ nakli yapabilecek cerrah yetiştiriyorlar

Rekonstrüktif Mikrocerrahi Derneği çatısı altında Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Plastik Cerrahi Kliniği tarafından düzenlenen “23. Temel Mikrocerrahi Kursu” kapsamında Adana’ya gelen kendi branşında tanınmış cerrahlar, araştırıcılara özel laboratuarlarda birebir dersler vererek doku ve organ nakillerinde uygulanan tekniklerde pratik kazanmalarını sağladı. Kurs kapsamında kentimize gelen ve kendiside Adanalı olan Yrd. Doç. Dr. Başar Kaya, doku ve organ nakillerinde kullanılan mikrocerrahi uygulamalarını kursiyerlere öğreterek birçok doktor tarafından bu uygulamaların yapılmasını yaygınlaştırdıklarını söyledi.
Doku ve organ nakli yapabilecek cerrah yetiştiriyorlar
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

ADANA-Plastik Cerrahi, Ortopedi, Çocuk Cerrahisi, Genel Cerrahi, Kulak-Burun-Boğaz (KBB) gibi kliniklerin uzman veya son sene asistanlarından oluşan 27 katılımcıya doku ve organ nakillerinde yaygın olarak kullanılan mikrocerrahi eğitimi veren eğitimcilerden bir olan Yrd. Doç. Dr. Kaya, Çukurova Üniversitesi’nin verdiği destek ve imkânlarla bu kursun 23.’sünü düzenlediklerini söyledi. Yrd. Doç. Dr. Kaya konuşmasına şöyle devam etti:

“Son yıllarda popilerize olan doku ve organ nakillerinde kullanılan ana tekniklerden biri olan mikrocerrahinin daha çok yaygınlaştırılması ve daha çok doktor tarafından yapılabilir hale getirilmesi amacıyla bu kursu gerçekleştirdik. Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanlığı Anatomi Laboratuarında 27 kursiyerle çalışıyoruz. Bu kurs sırasında biz daha önce elde ettiğimiz tecrübeleri bugün burada bizimle çalışacak olan kursiyer arkadaşlarımıza aktaracağız.


Amacımız tıbbın zor dallarından bir tanesi olan mikrocerrahi damar uygulamalarının daha çok kişi tarafından yapılabilmesi ve ülkemizde eksikliğini hissettiğimiz doku ve organ nakil vakalarının daha çok tecrübeli elle buluşmasını sağlamak.”

 

doku
ve
organ
nakli
yapabilecek
cerrah
yetiştiriyorlar
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir