Medimagazin logo

Doktorun kalbi risk altında

Philips’in araştırmasına göre kalp krizi riski en yüksek meslek sıralamasında doktorluk ilk sırayı alıyor. Şoförler ikinci sırada. Krizler en çok pazartesi oluyor.
Kaynak: Aksam.com.tr - TÜRKAN YILMAZER
Doktorun kalbi risk altında
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

İş hayatında yaşanan sıkıntılar ve stres kalp sağlığını olumsuz etkiliyor ve kalp krizi geçirme riskini de belirliyor. Kalp krizi riski en yüksek meslek grubu mensupları ise doktorlar. Philips’in kalp hastalarının profil analize üzerine yaptırdığı araştırma ilginç sonuçlar çıkardı.  

ERA Research & Consultancy tarafından yapılan araştırmanın, alanının uzmanı olan profesör ve doçentlerin görüşleri alınarak tamamlandığını vurgulayan Philips Sağlık Türkiye Genel Müdürü Esen Tümer, araştırma sonuçlarını açıkladı: 
“Sigara kullanımı, obezite, stres, genetik faktörler, hareketsizlik, yüksek kolesterol ve tansiyon gibi risk faktörleri arasında sigara yüzde 92 ile ilk sırada. Obezite yüzde 80’le 2’nci, stres yüzde 70’le 3’üncü, genetik faktörler ise yüzde 64’le 4’üncü sırada yer alıyor.  

Çalışma hayatı açısından risk faktörlerine bakıldığında, yüzde 100’lük bir oranla stresin tablonun en üstünde olduğunu görüyoruz.” 

PAZARTESİ SENDROMU 
Kalp krizi vakaları, en yoğun olarak yüzde 60’la pazartesi sabahları yaşanıyor. Vaka sayısı haftanın son günlerine gelindiğinde düşüş gösteriyor. Vaka sayısı en az cuma günü gerçekleşiyor.   
 

ŞOFÖRLERDE TEKLİYOR

Kalp hastalıkları açısından en riskli meslekler sıralamasında ilk sırayı yüzde 56 ile doktorlar alıyor. Yüzde 50’yle listenin ikinci sırasına yerleşen şoförlerin ardından sırasıyla (%36) pilotlar, (%30) yöneticiler ve (%28) sporcular yer alıyor.  Araştırmaya göre kalp hastalarının yüzde 60’ı düzenli sigara kullanırken, yüzde 53’ünün ailesinde genetik olarak kalp hastalığı bulunuyor.

doktorun
kalbi
risk
altında
Yorum (2)
Md
Bizim devlet büyükleri bu araştırmayı kabul etmez ne yani doktorluğun neresi riskli derler ve yıpranma payını ancak kendi gibilerine verirler...
0
Cevapla
aydin sinal
sigarayi biraksinlar,simdi yasak ama eskiden hastahanede doktor odalarina sigara kokusundan giremezdim,askerde ameliyat sirasinda sigara icen daha dogrusu icirilen cerrahlar gördüm tabiki bashekim ile beraber yasaklamistik.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir