Medimagazin logo

Doktorların İmzaları Elektronik Ortamda...

Sağlık Bakanlığı’nın bir yıl önce güvenilirliği en üst düzeye çıkarmak ve kağıt kullanımını azaltmak üzere uygulamaya başladığı E-imza sistemi artık İzmir Kuzey Kamu Hastaneleri’ne bağlı tüm hastanelerde kullanılmaya başlandı. Daha önce Adalet Bakanlığı, Valilik ve Kaymakamlık gibi kurumlarda kullanılan E-token sistemi şimdi tüm hastanelerde ve tüm doktorlarda…
Doktorların İmzaları Elektronik Ortamda...
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

2015 yılında Tübitak ve Sağlık Bakanlığı arasında E-imza Sistemi için yapılan çalışmalar ile başlayan süreç başarı ile tamamlandı ve 2016 yılı itibariyle Bakanlığa bağlı tüm hastanelerde E-imza kullanılmaya başlandı.

 

İzmir Kuzey KHB Hastaneleri’nin tümünün digital hastane olması için çalışmalarının devam ettiğini belirten İzmir Kuzey KHB. Genel Sekreteri Doç. Dr. Ahmet Emin Erbaycu “Süreç, imzalanması gereken belgelerin ve bilgilerin sisteme girilmesiyle başlıyor. Bu belgelerin kimler tarafından hangi sırayla imzalanması gerektiğinin tanımlanmasıyla imza süreci mobil ortamda işlemeye hazır hale geliyor. İmza gerektiren evrakların masadan masaya gezmesine son veren sistem ile kullanıcıların hayatı daha da kolaylaşıyor ve iş süreçlerini hızlandırıyor.” dedi.

 

E-token (E-imza) Nedir?

E-imza, başka bir elektronik veriye eklenen ve kimlik doğrulama amacıyla kullanılan elektronik veridir. Elektronik ortamda gerçekleşen işlemlerde kişilerin kimlik bilgilerinin doğruluğunu garantiler.

 

E-imza sistemini önemli kılan başlıca etmen yapılan işlemlerde güvenilirliği en üst seviyeye çıkarmaktır. Hukuksal açıdan E-imza ıslak imza ile aynı hukuki geçerliliğe sahiptir. Elektronik işlemlerde gönderilen bilginin yolda değişmediğinin, gönderen kişiye ait olduğunun ve inkar edilemeyeceğinin teminatıdır.

 

E-imza zaman ve maliyet konularında sağladığı faydaların yanı sıra kağıt, kartuş ve tonerlerden yapılan tasarruflarla çevreye de büyük katkı sağlamaktadır.

 

Onay işlemlerinde ıslak imzanın neden olduğu zaman kaybını ve kağıt kullanımıyla çevreye verilen zararı büyük ölçüde azaltan E-İmza Çözümleri sayesinde hem zaman tasarrufu hem de daha etkin ve güvenli bilgi alışverişi sağlanmaktadır.

 

Sistem Şöyle Işlemekte…

Öncelikle hastanelerden Tübitak’a sistemi kullanacak doktorun bilgileri gönderilmektedir. Gönderilen bilgiler e-token sistemine yüklenerek doktora özel e-token cihazı (flaş bellek) ve şifre oluşturulmaktadır. Doktora gönderilen cihaz ve şifre ile gereken program belleğe yüklenerek kişiye ait e-imza sistemi kullanıma hazır hale gelmektedir.

 

E-imza ile yapılacak işlemler her geçen gün artıyor …

E-imza sadece hastalarla ilgili resmi prosedürlerde değil, hasta epikrizleri ve raporlarda, ilaç siparişlerinde, laboratuvar raporlarının imzalanmasında, medikal muhasebe işlemleri gibi hastane içi idari işleyişte de hayatı kolaylaştırmaktadır.

 

Hemşirelere de E-imza

İzmir Kuzey Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği Hemşirelik Hizmetleri konusunda da kayıtları tümüyle elektronik ortama aktarmayı planlıyor ve bu konuda çalışmalar yapıyor. Hemşirelik Uygulamalarında e-token sistemine geçmek üzere kolları sıvayan Kuzey KHB Genel Sekreterliği, bağlı sağlık tesislerinden bir kaç pilot hastane seçmeyi planlıyor. Çalışmaların bitmesiyle sistemin çalışması ve verimliliği kontrol edilerek Kuzey KHB Genel Sekreterliği’ne bağlı tüm sağlık tesislerinde kullanılmaya başlayacak. E-token sistemi ile Hemşirelik Uygulamalarında da güvenilirliği en üst düzeye çıkarmak amaçlanıyor.

e-imza
e-token
Yorum (2)
Fikret
Tamamen angarya, iş yükünü artırıcı bir uygulama, hele hastanelerde kullanılan 10-15 yılık bilgisayarlar düşünüldüğünde herhalde bir reçete yazmak 10 dakika sürer
3
Cevapla
uzm dr
Sedece ben mi sorun yaşıyorum bilmiyorum. 2 haftadır e-imza için flash belleğim var. Sürekli sertifika hatası veriyor. Pes ettim sürekli elden recete yazıyorum. Çok kolaylık oldu, düşünenler aklı ile bin yaşasın
2
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir