Medimagazin logo

Doktorların ihmali pahalıya patladı: 7 milyon TL tazminat ödendi

İrlanda'da bir çocuğun oyuncak pili yuttuktan sonra doktorların bir haftadan uzun bir süre röntgen çekmediği ve teşhis koymamasının ardından harekete geçen aileye 188 bin Sterlin (yaklaşık 7 milyon TL) tazminat ödendi.
Kaynak: cumhuriyet.com.tr
Doktorların ihmali pahalıya patladı: 7 milyon TL tazminat ödendi
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

25 Temmuz 2018'de henüz 13 aylık olan Aaron Sikorski, İrlanda'nın Tuam kentindeki evinde oynarken oyuncak pili yuttu.

Aaron'un annesi Marlena Sikorski, öksürmeye başlayan ve kusmadan önce rahatsızlanan oğlunun bir şey yuttuğunu düşünerekten doktora götürdü.

Doktor, Aaron'un bir şey yutmadığını söyleyerek, herhangi bir teşhis koymadı. Aaron, tekrardan başka bir doktora götürülerek, yüksek ateş, kusma ve yeme güçlüğü nedeniyle hastaneye sevk edildi.

Yapılan incelemeler sonucunda 3 Ağustos'ta Aaron'un göğüs röntgeni çekildi ve pili çıkarmak için ameliyat edildi. Aaron, yemek borusunda yapılan rekonstrüktif ameliyatın ardından üç hafta yoğun bakımda kaldı.

Aaron'un ilk gittiği doktor tarafından vücudunda yabancı bir cisim olabileceği ihtimalinin göz ardı edildiği iddia edildi.Bunun üzerine annesi Marlena, oğlunun tedavisiyle ilgili sorunlar nedeniyle hastaneye ve aile hekimine 188 bin Sterlin (yaklaşık 7 milyon TL) tazminat davası açtı.

Hastane, mahkemede Aaron hakkında tedavi süreciyle ilgili ihmalleri kabullenerek, "Aaron'un 2018 yılında bizden gördüğü muamele için size içten özürlerimizi sunmak istiyoruz. Sizin ve ailenizin yaşadığı sıkıntı ve endişeden dolayı üzüntü duyuyoruz. Size (annesine) ve ailenize gelecek için içtenlikle en iyi dileklerimizi sunuyoruz" ifadelerini kullandı.

Hakim Justice Coffey, aile tarafından tazminat isteğine yönelik para miktarının adil olduğu hükmüne vardı.

irlanda
doktor
tazminat
cocuk
Yorum (2)
Deli Dumrul
orası ingiliz ekolü: bizim için sıradan (ama temel tetkik olduğu kitaplarda sabit) olan 2 yönlü grafi çekilmesi için 10^8 saat düşünmeleri gerekir: kuralları aşırı katı bu yönde..............
3
Cevapla
mahir kaynak
turkiye kadar mr,ct tekiklerini hoyratca kullanan baska bir ulke var mi acaba hele ozeller devleti soyacagiz diye caya corbaya tomo.
2
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir