Medimagazin logo

Doktorları koşullar öldürdü

Erzurum Bölge Hastanesi'nde 14 ayda 3 doktorun ölmesini inceleyen TTB'nin tespiti: Ağır koşullar madde bağımlısı yapıyor.
Kaynak: RADİKAL - MİNE TUDUK
Doktorları koşullar öldürdü
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde (BEAH) 14 ay içinde üç doktorun art arda ölümünü Türk Tabipleri Birliği (TTB) inceledi. Sonuç şöyle: “Ölümler arasında bağlantıyı net bir şekilde kurmak mümkün değil. Çalışma koşul ve şartları ağır olarak büyük bir özveriyle görev yapan hekimler mutsuz. Birçoğu geleceğe yönelik kaygı duyuyor. Bu durumda bazıları eğer yatkınlıkları da varsa, bağımlılık yapan birtakım ilaçlara kolaylıkla ulaşmaları nedeniyle, ilaç ya da madde bağımlısı olabiliyor.”

Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yaşanan doktor ölümleriyle ilgili TTB Merkez Konseyi 2. Başkanı Prof. Dr. Özdemir Aktan ve gözlem heyeti BEAH Başhekimi, Erzurum Tabip Odası Genel Sekreteri Dr. Nihat Çimen, hastanede görevli hekim ve yöneticilerle görüştü.

20 Nisan’da ölen kalp damar cerrahisi doktoru 26 yaşındaki Dr. Muhammet Fındık’ın ölüm nedenin belli olmadığı, intihar olup olmadığının araştırıldığı heyete açıklandı.

‘Aynı tartışmalı ilaç’
Erzurum BEAH’ta görevli 32 yaşındaki acil tıp uzmanı Doktor Fatih Bilge ise 22 Nisan’da yaşamını yitirmişti. Mesai arkadaşları Dr. Bilge’nin kronik uykusuzluk çektiğini söyledi. İnceleme heyetinin başında olan Prof. Dr. Aktan “Son olarak hayatını kaybeden hekim arkadaşımız, anestezide kullanılan ve uyutucu etkisi olan ‘Proponol’ adlı ilacı yüksek dozda almış. Çalışma arkadaşları, Bilge’nin uyku sorunu yaşadığını ilacı bu yüzden kullanmış olabileceğini söylüyor. İddialara göre, Dr. Bilge bir süre önce ilaç bağımlılığı tedavisi de görmüş” diye konuştu.


14 ay önce ise aynı hastanede anestezi ve reanimasyon uzmanı olarak görev yapan 37 yaşındaki Dr. Buket Tasmacıoğlu’nun doktor arkadaşları da heyete Tasmacıoğlu’nun ‘Proponol’ü regl ağrıları çok yoğun olduğu için yıllardır kullandığını söylediler. Dr. Fatih Bilge ve Dr. Buket Tasmacıoğlu’nun ölümüne neden olduğu iddia edilen, anestezi ilacı ‘Proponol’ Michael Jackson’ın da uyumak için kullandığı, ölümüne neden olan ilaç olarak biliniyor.

‘Münferit değil’
Prof. Aktan incelemelerinin sonucunu şöyle ifade ediyor: “Üç doktorun ölümünün nasıl olduğunu söylemek zor. Çalışma şartları ve hasta hekim ilişkisi bozulmuş durumda. Sağlık çalışanları arasında depresyonun, psikolojik rahatsızlıkların, yoğun çalışma şartları sebebiyle fiziki rahatsızlıkların arttığını ve tüm bu etkenlere bağlı olarak madde kullanımında artış olabileceğini söylemek mümkün.

Sağlık çalışanlarının, anestezi ve bağımlılık yapacak tipteki ilaçlara ulaşımını engellemek için alınan tedbirler maalesef yeterli değil. Hekim ve sağlık çalışanları ilaca kolay ulaştıkça, kişide bir yatkınlık da varsa kolaylıkla bir bağımlılığa dönüşüyor” diyor.

En zor branşlardaydılar
Özellikle acil servis ve cerrahide çalışan doktorların koşullarının çok ağır olduğunu belirten Prof. Aktan: “Anestezist olan doktor ve kalp damar uzmanı doktor cerrahi bir branşın içinde yer alıyor. Acil tıp uzmanıysa en haraketli alanda görev yapıyordu” diyor.

doktorları
koşullar
öldürdü
Yorum (11)
h.e.
Acil tıp büyük cerahi branşlar riskin en yoğun olduğu maddi manevi doyumun ise en az olduğu yerler, o resimde duran başhekime soruyorum: Acaba bu doktorların sorunlarından haberdar mıydı?, Sorunlarını çözme adına neler yaptı?, Mesnetsiz hasta ve hasta yakını şikayetlerini şirin görünmek adına doktora suçlama yapmış mıydı?(Türkiyede genelde böyle olur)Yoksa münferit bir olay (ölümün neresi münferitse) demekle yetinecek mi? Doktorlar geleceğini göremiyor artık. Sıkıntılar gün geçtikçe artarak çoğalıyor.Ne bakanlık ne de TTB gerekli desteği sağlayamıyor. Günü kurtarmak çare değil arkadaşlar geleceği kurtarmak gerekli...
0
Cevapla
Karamehmet YILDIZ
Söz konusu ilacın adı "PROPOFOL" olsa gerek, sanırım haberde yanlış yazılmış. İlaç sadece IV yoldan kullanılır, bir başka yoldan kullanılan formu yoktur. İlaç, anestezi indüksiyonu ve idamesi dışında sadece küçük cerrahi işlemlerde sedasyon amaçlı kullanılıyor. Bir miktar analjezik özelliği de var ancak tek başına analjezik olarak kullanılmaz. Söz konusu ilacın Dismenore ya da uykusuzluk sorununda kullanıldığını hiç duymadım. Kullanılsa da bu kadar analjezik etki ne yarar sağlar bilemiyorum. Tüm IV anestezikler gibi konforlu bir bilinç kaybı ve yeterli dozda kullanıdığında solunum depresyonu yaptığı için suicide amaçlı kullanılması mümkün. Okuyucuların bilgisine...
1
Cevapla
esra doğru
TTB de nekadar çabuk araştırma yapmış ve aynı istediği gibi bir sonuç bulmuş.. daha önce konu ile ilgili olan yazılarda dr lardan birinin başlangıçtan beri bu alışkanlığı bırakamadığından bahsetmişti.. bence işin içinde farklı bir durum vardır.. 10-12 yıldır bu işin içindeyim,asistanlığımda 5-6 acil nöbeti tutuyordum branşım göz olmasına rağmen.. herkesin şartları ağırdı ama kimse bu yolu seçmemişti..
0
Cevapla
Ekrem Y.
Doktorları bu koşullara iten, umutsuzlaştıranlarda elbette çekeceklerdir. Allah'tan bulsunlar. Doktorlara karşı Yaptıkları herşeyde ve konuşmada kin, haset, nefret duyguları kokmaktadır.
0
Cevapla
dr ekşi
propofol ve dr ölümleri ile ilgili sabah gazetesinin yorumu '' bu ilaç doktorlar arasında sık olarak kullanılan bir ilaç'' arkadaşlar bizleri bir tek eroinman ilan etmemişti yandaş medya fakat eroinmanda olduk. kimsede sabah gazetesine tepki vermedi yada ben duymadım. yazıklar olsun sizsiniz eroinman. siz gazete yazarları asıl siz her türlü naneyi yiyorsunuz
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir