Medimagazin logo

Doktorlardan 'çok hasta bakma' şikayeti

Manisa Tabip Odası Başkanı Dr. Derya Pekbayık, Türkiye'deki sistemin doktorları çok hasta bakmak zorunda bıraktığını, sağlıkta dönüşüm programının bütünü ile değişmesi gerektiğini söyledi.
Doktorlardan 'çok hasta bakma' şikayeti
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Manisa Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği'nin il genelindeki verilerine göre, yılın ilk 10 ayında 4 milyon 875 bin hasta muayene edildi. Manisa'da uzman hekim ve pratisyen hekim sayısının, toplamda 833 olduğunu açıklayan Manisa Tabip Odası Başkanı Dr. Derya Pekbayık, hekimlerin üzerinde 'çok kısa zamanda çok hasta bakma baskısı' bulunduğunu iddia etti. Dr. Pekbayık şöyle konuştu:

"Sağlıkta dönüşüm projeleri sonucu Türkiye, Avrupa Birliği ülkeleri arasında en çok hekime başvuru yapılan ülkelerden biri. Hasta bir hekimden memnun kalmaz ise diğerine gidiyor. Dolayısı ile birçok hasta, hastaneler arasında dolaşıyor. Merkezi Hasta Rendevu Sistemi üzerinden alınan randevular ise 5 dakika arayla veriliyor. Hastanın hemen içeri girip hızla muayene olması gerekir. Bu da sağlıkta gelişmişliğin göstergesi değildir."

'HASTAYA AYRILAN SÜRE ÖNEMLİ'

Sağlıkta dönüşüm programının bütünü ile değişmesi gerektiğini savunan Dr. Pekbayık, her hekim için hastaya ayrılan sürenin arttırılması gerektiğini belirterek şöyle devam etti:

"Hasta başına ayrılan zamanın daha uygun olması gerekir. Bir hekimin günlük bakabileceği hasta sayısı bellidir. Bizim ülkemizde hekim hastaya ulaşırsa, sağlıkta iyi bir noktaya gelmenin temel bir kriteri gibi algılanıyor. Tabii ki de hekimin hastaya, hastanın hekime ulaşması önemli ancak, hastaya ayrılan süre kaliteli sağlık hizmeti alması açısından daha değerlidir. Sistem bizden bu süreyi kısmamızı istiyor ve 'çok hasta bakın' diyor. Böyle bir yaptırım var."

saglikta donusum
manisa
manisa tabip odasi
dr. derya pekbayik
hasta bakma baskisi
hasta basina ayrilan zaman
Yorum (2)
bozeren
ne gaa hasta, o gaa döner. :)
2
Cevapla
dr
Levent kırcanın parodisindeki gibi, 5 çanlı steteskopla muayene etmeli.
2
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir