Medimagazin logo

Doktorlara 'kupa terapisi' eğitimi başladı

Halk arasında “hacamat” olarak bilinen, Sağlık Bakanlığı’nın da “tamamlayıcı tıp” olarak tanımladığı Kupa Terapisi eğitimleri Üsküdar Üniversitesi’nde başladı. Eğitime uzman doktorlar katılıyor.
Kaynak: MİLLİYET
Doktorlara 'kupa terapisi' eğitimi başladı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Davranış Bilimleri ve Sağlık alanında Türkiye’nin ilk ve tek tematik üniversitesi olan Üsküdar Üniversitesi’nde kupa terapisi eğitimlerine başladı.

Üsküdar Üniversitesi bünyesinde kurulan Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulama ve Araştırma Merkezi (GETIPMER) ve BİLHASDER tarafından ortaklaşa düzenlenen Kupa Terapi eğitiminin birinci ayağı 20-21 Şubat 2015 tarihlerinde gerçekleştirildi. Eğitimlerin ilkine 40’a yakın uzman hekimin katıldı.


Eğitim programının ilk dersi ise Şırnak AKP Milletvekili Meclis Sağlık Komisyon Üyesi Dr. Mehmet Emin Dindar tarafından verildi. Dr. Dindar, eğitime katılan uzman doktorlara Sağlık Bakanlığı’nın tamamlayıcı tıpla ilgili yaklaşımına ilişkin bilgiler aktardı.

50 saat uygulamalı olarak verilecek derslere katılarak sertifika alacak hekimler, geleneksel ve tamamlayıcı tıp tedavisi kapsamında başvuran hastalarına bu tedavi yöntemini uygulayabilecek.

Kupa Terapisi nedir?

Kupa Terapisi (Hacamat); sağlığı korumak veya hastalıklardan kurtulmak için vücudun belirli noktalarına veya ihtiyaç halinde hemen her yerine kupa kapatmaya ve kan almaya dayanan bir tedavi yöntemidir.

kupa terapisi
hacamat
eğitim
Yorum (1)
dr. şahin yozgatlı
beni guldürdüngüz, Allah da sizi guldürsüng. hacamat diyollar hacı! tabipler bu gidişle hacamat işine girmek zorunda kalacak, o anlaşılıyor. ama ilk nereden, kimden alınır bilemem.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir