Medimagazin logo

Doktorlara kolaylaştırılmış yabancı dil sınavı: TIPDİL

TUS'a giren adayların zorlandığı yabancı dil sınavıyla ilgili bir süre önce düzenlemeye giden Sağlık Bakanlığı, bundan sonra sınavı "Tıp Dil" adıyla Ankara Üniversitesine yaptıracak.
Doktorlara kolaylaştırılmış yabancı dil sınavı: TIPDİL
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

 Tıpta Uzmanlık Sınavı'na (TUS) giren adayların zorlandığı yabancı dil sınavıyla ilgili bir süre önce düzenlemeye giden Sağlık Bakanlığı, bundan sonra sınavı "Tıp Dil" adıyla Ankara Üniversitesine yaptıracak.

Bu yıl ilk kez gerçekleştirilecek "Tıp Dil" için başvurular 16 Temmuz Cumartesi gününe kadar sürecek, sınav ise 31 Ağustos tarihinde sadece Ankara'da yapılacak.

ÖSYM tarafından yapılan Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı'nda başarı oranının yüzde 14-15'ler civarında kalması nedeniyle harekete geçen Bakanlık, adayların yabancı dil seviyesinin bundan böyle Ankara Üniversitesi TÖMER'in yapacağı "Tıp Dil Sınavı"nda ölçülmesine karar verdi.

Adayların 40 lira ödeyerek başvurabileceği sınavda, 150 dakika verilerek 80 soru sorulacak. 50 puan almanın yeterli olacağı sınav, 5 yıl boyunca geçerli olacak.

Yılda iki kez Nisan ve Eylül TUS'ları öncesi yapılacak Tıp Dil sınavına, Tıpta ve Diş Hekimliğinde Uzmanlık Eğitimi Sınavı'na girebilme hakkına sahip doktor, eczacı, kimyager ve veterinerlerle diş hekimleri başvurabilecek.

"Tıp Dil" için başvurular, 16 Temmuz'a kadar sürecek, sınav ise 31 Ağustos tarihinde 10.00-12.30 saatleri arasında sadece Ankara'da yapılacak.

tıp dil
tipdi̇l
tus için ingilizce
tus ingilizcesi
Yorum (1)
DR.TOGAN
Bugün türkiye’de doçent olmanın ve uzman tabip olmanın kapısı.. ÖSYM nin yaptığı yds sınavıdır. Antalya’da bir garson İngilizce anlar ve konuşur.. Ama bu garson YDS sınavına girse 10 puan alamaz.YDS sınavından 60 alan da o garson kadar İngilizce konuşamaz.. Niye ? Çünkü dil bilme ayrı.. dil bilimi ayrıdır. ÖSYM.. YDS sınavını dil bilme sınavı değil..dil bilim sınavı şeklinde.. İngilizce doktora sınavı şeklinde, gramer bilgisini ölçme şeklinde yapmaktadır. hakkaride ameliyat yapacak bir cerrahın “okuduğu bir medikal metni anlaması…bir toplantıda aklından geçenleri ifade edebilmesi” yeter… Gelin görün ki :..ÖSYM hazretleri kasıla kasıla emir buyuruyor “..sen önce İngiliz dil bilimcisi olacaksın..!..sonra ne olursan ol..!..” Bu hayatın pratiğinden uzaktır..! Bu sınava İngiliz girse çakar..! Sağlık Bakanını tebrik ediyoruz.. Hekimleri YDS yi dayatarak İngiliz kraliçesinden kına bekleyenlere de “….geçmiş olsun!...” diyoruz..!
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir