Medimagazin logo

Doktorlar muayenehane eylemine gidiyor

Doktorlar, Sağlık Bakanlığı’nın muayenehane yönetmeliğine tepkili. Yönetmelik nedeniyle pek çok muayenehanenin kapanacağını savunan tabip odası Pazar günü eylem yapacak.
Kaynak: NTV - ÖZGE BİRIŞIK
Doktorlar muayenehane eylemine gidiyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

İSTANBUL - 'Ayakta Teşhis ve Tedavi Yapılan Özel Sağlık Kuruluşları Hakkında Yönetmelik''te yapılan değişikliklerle, muayenehanelere fiziki standartlar için verilen süre 3 Ağustosta doluyor.

 

Yönetmeliğin durdurulmasına yönelik Danıştay'dan karar çıkmazsa muayenehaneler 4 ağustos'ta kapatılacak.

 

Doktorlar, Sağlık Bakanlığı'nın muayenehanelerle ilgili bu yönetmeliğini protesto etmek için pazar günü İstanbul Taksim’de yürüyecek.

 

İstanbul Tabip Odası Başkanı Taner Gören yönetmelikle ilgili olarak, “Gerçekte oluşturulması imkânsız kurallar getirildi. Bunu yerine getirmeyenlerin muayenehanelerinin kapanması tehlikesi ortaya çıkmış durumda. Muayenehane açmak hemen hemen imkânsız hale geldi” dedi.

 

Yönetmelikte muayene odası, asansör ve tuvalet kapılarının genişliği hakkında düzenlemeler yer alıyor.

 

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. İbrahim Sözen, düzenlemelerin doktorları ciddi şekilde zorlayacağını söyledi. Sözen, “80 cm girişi olan muayenehane içindeki muayene odamızdan 80 cm olan bir tekerlekli sandalye geçebiliyor, ancak hâlihazırdaki yönetmelik buranın da 110 cm girişe sahip olmasını istiyor. Asansörlerden biri standart, 72 cm girişi var, Türkiye’deki asansörlerin çoğu 70-75 cm. Ancak yönetmelikle asansör için 80 cm isteniyor. Bu apartmanın ortak kullanım alanı, değiştirmek mümkün değil, bütün bunlar bizleri ciddi şekilde zorlamakta” diye konuştu.

 

"4 Ağustos’a kadar istenen tüm değişiklikleri yapmak imkânsız" diyen doktorların başka eleştirileri de var. Doktorlar, “Binaların iskân ruhsatının olması isteniyor ki herkesin bildiği gibi Türkiye’de birçok binanın ruhsatı zaten yok. Yönetmelik aynı zamanda 2 veya daha fazla hekimin aynı muayenehanede çalışmasını engelleyici hüküm getiriyor. Doktoru bir muayenehanenin bütün masrafıyla tek başına bırakmak doktoru zorlayacak, bu durumun hastaya yansıması da daha pahalı olacak” şeklindeki eleştirileri ile yönetmeliğe tepki gösteriyor.

 

İstanbul Tabip Odası Başkanı Taner Gören, düzenlemeler için meslek odalarına danışılması gerektiği görüşünde. Gören, “Bizim isteğimiz bu alanda düzenlemeler yapılması ancak bunların uzmanlık derneklerinin de içinde olacağı bir komite tarafından yapılmasını talep ediyoruz. Bu olmadığı sürece meslektaşlarımız gerçekten mağdur olacaklar” diye konuştu.

doktorlar
muayenehane
eylemine
gidiyor
Yorum (7)
ali savas
KAMUDA ÇALIŞMAYAN SERBEST TABİPLERİN MUAYENEHANE AÇMASINA ENGEL OLUNMAMALIDIR. HEM UNİVERSİTE (VEYA DEVLET HASTANESİ) ÇALIŞIP HEM MUAYENEHANEDE ÇALIŞMAK UYGUN DEĞİLDİR: VATANDAŞ DA İSTEMİYOR. SAYIN SAĞLIK BAKANI İLE BU KONU KONUŞULMALIDIR.
0
Cevapla
doktorcuk
ttb, mecburi hizmet ile ilgili kılını bile kıpırdatmıyor. bırakın eylem yapmayı, öneride bulunmayı,son 3 yılda 3 tane açıklaması bile yok. muayene işletme hakkımızı da savunalım, ama diğer tüm haklarımızı da savunalım. mecburi hizmet ile ilgili durum ne alemde hiç bir bilgi yok? ttb de kendine dokunulunca bağırıyor. plasebo ve pseudo örgütten öteye gidemeyen topluluk.
0
Cevapla
B.A
yanlış yapmayın. Bu ülkede muayenehanecilik bitmiştir. İsteyeceğiniz şey temel hekim ücretleri ve hakları olmalı. Muayenehaneciler tabipler birliğinin yaptığı önceki etkinliklere sırt çevirdi. Nasıl olsa bizim tuzumuz kuru dediler. Şu andada yalnız olduğunuzu bilmelisiniz. Ya tek yürek olursunuz yada birkaç çapulcu gibi meydanlarda bağırırsınız. Öyleki sesinizi kendiniz bile duyamazsınız.. Çünkü medya sizden 5 sn bile bahsetmeyecek. Tv lerde magazin haberleri sizin eyleminizden daha önemli olacak. Allah sonunuzu hayretsin
0
Cevapla
DOKTOR
B.A.YA AYNEN KATILIYORUM.HÜKÜMET BİLİNÇLİ OLARAK MUAYENEHANECİLİĞE SON NOKTAYI KOYMUYOR. AYNEN 'TÜRBAN'GİBİ İSTİSMAR EDİYOR.BİZLER 'MUAYENEHANE' DEDİKÇE BU OYUNA ALET OLUYORUZ.MUAYENEHANECİLİĞİN PRATİKTE BİTTİĞİNİ,BİTİRİLDİĞNİ BİLİYORUZ. BÜTÜN GREVLERDE,TARTIŞMALARDA HAKLI TALEPLERİMİZ DURURKEN,KONU DÖNÜP DOLAŞIYOR MUAYENEHANE KONUSUNDA DÜĞÜMLENİYOR.AYNEN HÜKÜMETİN İSTEDİĞİ GİBİ...ARTIK BU DÜĞÜMÜ ÇÖZMELİYİZ.YOKSA...
0
Cevapla
onuncuköydenyazan
DOKTORLARA NEDEN ZULÜM UYGULANIYOR?..BELLİ BİR NESLİN BİR KISMININ YAPTIĞI YANLIŞLIK VE AHLAKSIZLIKLAR (Kİ SİYASİLER,BAKANLAR, MİLLETVEKİLLERİ VS ÇOK DAHA FAZLASINI YAPMIŞTIR)BAHANE EDİLEREK, HENÜZ BU YANLIŞLIKLARIN HİÇBİRİNİ YAPMAMIŞ YENİ NESİL DOKTORLARA NEDEN ZULMEDİLİYOR?NEDEN MÜZAKERE YOLU TERCİH EDİLMİYOR?BİR KİŞİ ÇIKIP MAKUL BİR İZAH GETİRSİN!YETER ARTIK!...
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir