Medimagazin logo

Doktordan doktora <b>"ilk" </b>tepkisi

Meme kanserinde kullanılan letrozol adlı etken maddenin Türkiye&#8217;de ilk kez tüp bebek tedavisinde kullanılacağı yönündeki haberlere Türk doktorlardan &#8216;Amerika&#8217;yı yeniden keşfetmeye gerek yok, bu yöntem Türkiye&#8217;de zaten uygulanıyordu&#8217; tepkisi geldi
Doktordan doktora <b>"ilk" </b>tepkisi
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol
Meme kanserinde kullanılan letrozol adlı etken maddenin Türkiye’de ilk kez tüp bebek tedavisinde kullanılacağı yönündeki haberlere Türk doktorlardan ‘Amerika’yı yeniden keşfetmeye gerek yok, bu yöntem Türkiye’de zaten uygulanıyordu’ tepkisi geldi.

ANNELİK hayali kuran kadınların umudu tüp bebekle ilgili önceki gün gazetelerde çıkan bir haber aileleri sevindirse de konunun uzmanı doktorları sinirlendirdi. Tedavide yeni bir uygulama iddiasıyla yayınlanan haberde ABD’de meme kanseriyle ilgili başarılı çalışmalara imza atan Türk doktor Kutluk Oktay’ın letrozol etken maddeli ilaçları ‘Türkiye’de ilk kez tüp bebek tedavisinde kullanmaya başlayacağı’ iddia ediliyordu.

‘PROTOKOLLERDEN HABERDARIZ’

ÇAPA Tıp Fakültesi Kadın Doğum Anabilim Dalı’ndan Prof. Dr. Erkut Attar ‘Türkiye’de özellikle yumurtlamaya bağlı kusurların tedavisinde, aşılama ve bu yöntem uzunca bir süredir kullanılıyor. Hemen hemen bütün merkezlerde tedaviye yanıt vermeyen ve yumurtalık rezervi düşük olgularda bu protokoller uygulanıyor; konuyla uğraşan birçok uzman da bu protokollerden haberdar’ dedi.

‘ARAŞTIRMALARIMIZ YAYINLANDI’

NEW York Medical College Üreme Sağlığı Departmanı Başkanı Prof. Dr. Oktay’ın letrozol’ü yeni bir tüp bebek tedavisi yöntemi olarak Türkiye’de uygulayacağı şeklindeki ifadelere tepki gösteren Prof. Dr. Attar şunları söyledi: Letrozol kısırlığa yol açan endometriozis’in tedavisinde de deneniyor ve başarılı sonuçlar elde edildi. Ancak bu, yeni bir şey değil! Kaldı ki endometriosiz ile ilgili bu çalışmalar da ilk defa Chicago Northwestern Üniversitesinden Prof. Serdar Bulun tarafından yapıldı!. Hatta biz de Çapa Tıp Fakültesi’nde bir çalışma yaptık ve uluslararası dergilerde de yayınlandı.

‘Hastalar olumsuz etkileniyor’

TÜP bebek tedavisi görecek aileleri her duydukları yöntemi uygulamama konusunda uyaran Prof. Erkut Attar ‘Bu ülkede, özellikle üreme tıbbı konusunda birilerinin çıkıp da elinde sihirli bir değnekle uzaydan geliyormuş izlenimi yaratması tıp etiği açısından doğru bir yaklaşım değil.

Bu tür yaklaşımlar maalesef hastalarımızın umutlarını da olumsuz yönde etkiliyor. Kısırlık sorunuyla boğuşan, maddi ve manevi yönden zaten yıpranmış bu insanların kafasını karıştırmaya ve onları ‘kurum adı vererek’ yönlendirmeye kimsenin hakkı olmadığını düşünüyorum’ diye konuştu.

ÖZLEM YURTÇU-STAR
doktordan
doktora
<b>"ilk"
</b>tepkisi
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir