Medimagazin logo

Doktora damardan takip

Sabah'ın hastanelerdeki yolsuzluk haberi SGK'yı harekete geçirdi. SGK Başkanı Acar, 3 ayaklı denetim sistemine geçeceklerini belirterek, "Çapraz kontrol yapacağız" dedi
Kaynak: SABAH - METİN CAN
 Doktora damardan takip
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Sabah'ın hastanelerdeki teşhis ve tedavi yolsuzluğu haberi ses getirdi. SGK Başkanı Fatih Acar, konuyla ilgili haberler üzerine inceleme başlattıklarını açıkladı. Acar, ayrıca yakın zamanda tüm hastanelerde 3 ayaklı yeni bir denetim mekanizmasının hayata geçirileceğini, bu sistemde hastaların avuç içi kimlik bilgilerinden üst düzey yazılımlara kadar birçok yeni teknoloji kullanacaklarını söyledi. 2 milyon hastaya mektup yazarak hastanelerin ve ilaç şirketlerinin tuzaklarına düşmemeleri konusunda uyarıda bulunacaklarını ifade eden Acar, "Hastaların ilaç kullanımı ve hastane uygulamaları konusunda daha bilinçli olması konusunda bilgelendirici ve yol gösterici bir kitap çalışmamız var. Bunları özellikle hastane kapılarını sık çalan ailelerle paylaşacağız" diye konuştu.

FATURA 47 MİLYARA DAYANDI
SGK olarak sağlıkla ilgili son yıllarda yaptıkları önemli değişim ve açılımlarla vatandaşa daha iyi hizmet verdiklerini belirten Acar, "Sağlıkta yapılan önemli değişimlerle bu süreçte sağlık harcamalarımız 10 milyar liralardan bugün geldiğimiz noktada 47 milyar liraya kadar çıktı" dedi. Bazı özel hastanelerin yaptığı uygulamaların ahlaki olmadığını belirten Acar, şu bilgileri verdi: "Hepsini bunun içinde değerlendirmiyorum ama zaman zaman bazı özel hastanelerde, üzücü manzaralarla karşılaşıyoruz. Bunu, yapanları ortadan kaldırmamız lazım." Bu kapsamda sağlıklı kişilerin kuruma usulsüz hastane faturası kestirmelerinin önüne geçmek için başlattıkları avuç içi okuma sisteminin pilot uygulamalarında ciddi başarı yakalandığını belirten Acar, "20 ilde uygulanıyor. Yakında tüm özel ve üniversite hastanelerinde sisteme geçmiş olacağız. Bu konuda altyapıyı tamamladık. Devlet hastanelerinde ise ileride uygulamaya geçilecek" şeklinde konuştu.

HASTANEYE GİTMEDEN AMELİYAT OLAN VAR
Özel hastanelerle ilgili yapılacak yeni çalışmaların suiistimali önleyeceğini de anlatan Acar, "Sağlık karneleri kaldırıldı. Ama maalesef suiistimaller oldu. Hastaneye gitmeden TC kimlik numarasını kullanmak suretiyle kuruma fatura eden hastanelerle karşılaştık. Bu nedenle avuç içi damar uygulaması getiriyoruz. Yani bir vatandaş hastaneye gitmeden tedavi edilmiş gibi gösterilmeyecek. Ayrıca bu sistemi çok özel yazılımlarla da destekledik. Kişiye bu sayede gereksiz hangi teşhis ve tedavi yapıldığı da çapraz sorgulama yöntemi ile ortaya çıkardı" diye konuştu.

SABAH GÜNDEME GETİRDİ
SABAH sağlıkta ilaç ve reçete vurgununun bir benzerinin teşhis ve tedavi sürecinde de yaşandığını yakın zamanda haberleştirmişti. Buna göre karnı ağrıyan endoskopiye, öksüren tomografiye, böbrek problemi olan ise MR dahil 4 ayrı teste tabi tutuluyor. Devlete yüklenen fatura ise 10 milyarı buluyor.

doktora
damardan
takip
Yorum (20)
DR.CEM
daha önce sayın başbakan ve sağlık bakanı doktorlara karşı o kadar acımasızca konuştularki neticesi bu ülkede doktorlar vataşlar tarafından katledildi..şimdi sağlık bakanı hatasını birazcık olsun anlamış galiba bu şiddeti nasıl durduracak diye yollar arıyor..ama son zamanlarda bu ihaleyi sgk başkanı almış gibi gürünüyor...2 milyon hastaya mektup yazarak hastanelerin tuzaklarına düşmemeleri konusunda uyarıda bulunacaklarını ifade ediyor sgk başkanı Acar...veya hastaneye uğramadan amelyat olan hasta var diyor..bu işi gerçekten bilerek yapan hastane varsa gerek devlet hastanesi gerekse özel neyi bekliyorsunuz o zaman niye bu hastaneleri kapatmıyorsunuz.bunları kapatmak veya en ağır cezalar vermek gerekmiyormu? bunları yapacağınıza yok hastanelerin dolayısıyla doktorların tuzaklarına düşmeyin diye vatandaşa mektup yollayacakmışsınız..yani vatandaş hastaneyemi yoksa tuzakhaneyemi gidiyor bilmeyecek dolayısıyla tuzakhaneye gideceğini düşünecek o tuzakhane içinde çalışan tüm sağlık çalışanlarını da vatandaşın güzünde birer tuzakçı gibi göstermiyormusunzu acaba sayın sgk başkanı acar....bundan sonra vatandaş tuzakçı doktor düvdüm tuzakçı doktor öldürdüm söylese hiç şaşırmayalım...
0
Cevapla
Dr.Cevdett
İnsanı düzelt(doktoru) ki devlet düzelsin.Hiçbir ahlaki bağlamı olmayan, ne kadar kayıt, ne kadar kesim- o kadar para diyerek insan bedenini üzerinden para kazanılan bir meta haline dönüştüren acımasız performans sistemi oldukça suistimallerin önüne geçilemez.Sayın Acar hep özel hastanelere abanmanın bir anlamı yok, birazda devlet hastanelerindeki incelemelerinizi yoğunlaştırın. Sonuçta hastane önündeki kuyruklar özel hastaneler sayesinde yok oldu, ne çabuk unuttunuz.Zamanında oluk oluk para akıtıldığı için bu kadar özel hastane türedi, yalan mı?
0
Cevapla
leyla adaklı
az önce kendim için bir özel hastaneye gittim,inanılır gibi değil,adım başı para kesiyorlar sabahtan beri 175 milyon ödedim,öğleden sonra tekrar gidicem bakalım ne kadar daha ödeyeceğim .vallahi şok oldum.1 uzmana muayene oldum 35 tl,bir profa yönlendirdi 100 tl,bir test şstedi 35 tl
0
Cevapla
selim
Ben çok merak ediyorum bu yolsuzluğu yapan acaba hangi hastaneler ve hangi hekimler, eğer gerçekten böyle bir yolsuzluk varsa ve ispatlayabiliyorlarsa neden bu hastaneler ve hekimler teşhir edilip anlaşmaları iptal edilmiyor?
0
Cevapla
unal eraltuğ
Bu ülkede ortopedist kökenli el cerrahları hakarete ve tacize uğramışlardır. Mal praktis davalarına maruz kalmışlardır. Tazminat davalarında sürünürlerken kimse yanlarında olmamıştır. Ben artık ZONE 2 fleksor tendon keilerini acilde dikmek istemiyorum.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir