Medimagazin logo

Doktor ve eczacılara yurt genelinde yeni operasyon gelebilir

Sahte reçeteyle alınan pahalı ilaçları PKK ile birlikte birçok ülkeye pazarlayan çetenin üyeleri sorguda. 109 zanlının ifadeleri sonrası yeni operasyonlar gelebilir.
Kaynak: YENİ ŞAFAK
Doktor ve eczacılara yurt genelinde yeni operasyon gelebilir
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Sahte reçete ve sağlık raporlarıyla aldıkları yüksek fiyatlı ilaçları yurtdışına gönderen çeteye yönelik önceki gün düzenlenen operasyonda 109 zanlı gözaltına alındı. İstanbul Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince İstanbul merkezli 32 ilde 266 adrese düzenlenen eşzamanlı operasyonda gözaltına alınan şüphelilerin emniyetteki işlemleri devam ediyor. 50'den fazla firariyi arama çalışması ise devam ediyor.

Örgüt üyelerinin, sahte reçete ve raporlarla aldıkları kanser, kemoterapi, psikoterapi alanlarının da aralarında bulunduğu yüksek fiyatlı ilaçları kaçakçılar ve terör örgütü PKK üzerinden Irak ve Suriye'ye gönderdikleri, bu ilaçların bir kısmının da kaçakçılar üzerinden Hindistan, Özbekistan, Tacikistan, Bangladeş ve Pakistan gibi ülkelere yollandığı ifade ediliyor.

Psikoterapi alanında kullanılan ilaçların, PKK tarafından canlı bomba eylemcilerini ikna amaçlı kullanıldığı da biliniyor. Aralarında çok sayıda doktor, eczacı ve hemşireler de bulunan zanlıların sorgusuna, soruşturma savcıları bizzat katılıyor. Savcıların aldığı ifadeler ve yaşanan her gelişme, Sağlık Bakanlığı'na da anlık olarak iletiliyor. İfadelerin ardından yurt genelinde operasyonların genişleyebileceği belirtiliyor.

40 milyonluk 110 bin kutu

Dev operasyonda ele geçirilen 40 milyon lira değerindeki 110 bin kutu ilaç, İstanbul Emniyeti'nin Kumkapı'daki deposunda basına gösterildi. Güvenlik güçleri çeşitli depolardaki 5 kamyonluk ilaca önceki gün el koymuştu.

sahte reçete
operasyon
pkk
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir