Medimagazin logo

Doktor hasta iyileşirse para alacak

Yaptığı muayene ve ameliyat sayısına göre maaştan çok performans ücreti alan doktorlar için bir dizi karar alındı.
Kaynak: BUGÜN GAZETESİ - HASAN BOZKURT
Doktor hasta iyileşirse para alacak
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Bundan böyle doktorun tedavi ettiğihasta bir ay içinde aynı rahatsızlıktan başka bir hasteneye giderse hekimin performans puanı düşecek ve aldığı para kesilecek.

 

MEDİMAGAZİN'İN NOTU:

BAKANLIKTAN BU HABERE YALANLAMA GELDİDoktorların maaşın üç katı oranında ortalama 6-7 bin lira olarak aldıkları performans ücretleri baştan aşağı değişiyor. Yeni düzenlemeyle, hastanın iyileşip iyileşmediğine göre hekime puan verilecek. Hastanın kısa sürede hastaneden taburcu olması doktorların aldığı parayı arttıracak. Tedavi uyguladığı hasta 1 ay içinde aynı rahatsızlıktan başka bir hastaneye giderse o hekimin performans puanı düşecek ve aldığı para kesilecek.

ŞİFA BULMASI ÖNEMLİ

İlaç ve tedavi  harcamalarının 35 milyar lirayı aşması üzerine Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın başkanlık ettiği Ekonomi Koordinasyon Kurulu'nda sağlık alanına ilişkin önemli kararlar alındı. Kurulda doktorların performans sistemine çeki düzen verilmesi kararlaştırıldı. Yaptığı muayene ve ameliyat sayısına göre maaştan çok performans ücreti alan doktorların, hastayı iyileştirme kriterine geçilmesi kararlaştırıldı. Sağlık Bakanlığı'nın son şeklini vereceği yeni sistemde, yapılan işlem sayısından çok hastaların şifa bulması ve çabuk taburcu olması önemli olacak.

Sağlıkta kalite yönetimi uzmanlarının önerdiği yeni sistem, 35 bin hastanın yılda 50'den fazla hastaneye gitmesinde sadece hastalık hastalığının etkili olup olmadığına da açıklık getirecek. Doktorların uyguladığı tedavilerin sonuç vermemesinden yakınan hastaların aynı rahatsızlıktan başka hastane ve başka doktora gidip gitmedikleri incelenecek. Yeni puanlamalarda hastanın hastane hastane dolaşma dönemini bitiren doktorlar daha çok para kazanacak. Bütçeden gereksiz yere doktora yapılan performans ödemeleri de bu sayede azaltılacak.
 
GEREKSİZ AMELİYAT ARTTI

İncelemelerde daha çok para kazanmak için bazı hekimlerin ve hastanelerin faturaları şişirdiği tespit edildi. Bazı doktorların performans almak amacıyla gereksiz yere apandisit ameliyatı, sezaryen doğum yaptıkları raporlara yansıdı. Örneğin katarakt ameliyatlarının, kalp anjiyolarının yüzde 25'inin gereksiz yere yapıldığı belirlendi

İhtiyaca göre ilaç

Yeni düzenlemede üzerine gidilen bir başka konu da doktorlara 'gerekli ilaç' yazdırmaya yönelik düzenlemelere gidilmesi oldu.  Gereksiz ilaç yazan doktorlara negatif performans uygulaması getirilecek. Hastanın ihtiyacına göre ilaç yazılmasına yönelik uygulanacak negatif performansta yaşanabilecek karışıklığa karşı ilacın hangi durumlarda gerekli hangi durumlarda gereksiz olduğunu Sağlık Bakanlığı belirleyecek.

doktor
hasta
iyileşirse
para
alacak
Yorum (93)
şahin öztürk
Performans sisteminiz çok komik durumlara düştü sayın yöneticiler..Hiç güleceğim yoktu valla..Allah müstehakınızı versin..hah hah.. buda olur mu ya..
0
Cevapla
st
ne kadar da zekice bir düşünce. bu sefer olacak inşallah.
0
Cevapla
deniz
yazının ilk paragrafında yazdığı üzere 6-7 bin lira döner hiç almadım. 3 bini anca buluyor..hastanenin tüm yükünü uzmanlar cekmesine rağmen akademik ünvana sahip olanlarr 9-10-13 binleri alıyor..Sayın medimadazin iyi araştırın kimin ne kadar aldığını herkesi aynı kefeye koymayınn..
0
Cevapla
çetin öcal
kimse 6-7 bin lira performans almıyor,2000 lira kadar maaş veriyorsunuz uzman dr unuza 2000-3000 lirada performans.bunda bile gözünüz varsa ne diyim gözü olanın GÖZÜ ÇIKSIN.insanlar dr ların çuvalla para kazandığını sanıyorlar.ben kaç aydır kredi borcumu bile ödeyemiyordum,devletten istifa ettim,özelde hem çalışma şartları hemde maaşlar çok daha tatmin edici.devletin dr una sağlayamadığı şartları özel pekala sağlıyabiliyor.
0
Cevapla
ismet aydoğdu
"Doktor hasta iyileşirse para alacak" Salihli Devlet Hastanesi Salihli nüfüsunun neredeyse on katını bir yılda muayene ediyor. Buda gururla Medimagazinde yayınlanmıştı. Eskiden bakanlarımız yılda şu kadar hasta muayene ettik diye övünürlerdi. Bende eski SSK'dan sorumlu bakan Yaşar Okuyana yazı yazdım. ABD'de yılda 90 bin hasta hekim, hemşire, eczacı, hasta bakıcı hatalarından ölüyor, bu sayı Türkiyede kaçtır acaba diye. Lütfedip cevap bile yazmadı. Bizde hasta güvenliği deyince, kapıdaki güvenlik personeli anlaşılıyor. Devlet uyandı. Yalnız bu işten malin hastaları tedavi edenler zarar görecek. Ölüm riski yüksek olan hastaları tedavi eden veya ameliyatı yapan hekimlerin işi zor olmasına rağmen, kazançları düşecek. Benim fikrim; performans hasta sayısına değil, tanıya göre verilmeli. Örneğin; Akut lösemi hastasını 30 gün yatırıp, her türlü komplikasyonla uğraşan hekimin riski gibi kazancıda yüksek olmalı. Saygılarımla
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir