Medimagazin logo

Devlet memuru da zincire girdi, uygulamanın yapıldığı illerdeki başhekimler Medimagazin'e konuştu

Sevk zinciri uygulaması Isparta, Denizli, Bayburt ve Gümüşhane illerinde başladı. Son olarak Yeşil Kart sahipleri ve Devlet Memurları&#8217;nın da katılımıyla artık bu illerde tüm kesimler sevk zincirine sahip oldu. Sevk zinciri hastanelerde yoğunluk açısından azda olsa rahatlama getirirken, yoğunluk bu seferde aile hekimliklerine kaydı. <br /><br /><b><br />Mete Generaloğlu/Ankara-MEDİMAGAZİN<br /><br />Sevk zinciri uygulamasının başladığı bazı illerdeki hastane başhekimleri uygulamayı Medimagazin&#8217;e değerlendirdi
Devlet memuru da zincire girdi, uygulamanın yapıldığı illerdeki başhekimler Medimagazin'e konuştu
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol
Sevk zinciri uygulaması Isparta, Denizli, Bayburt ve Gümüşhane illerinde başladı. Son olarak Yeşil Kart sahipleri ve Devlet Memurları’nın da katılımıyla artık bu illerde tüm kesimler sevk zincirine dahil oldu. Sevk zinciri hastanelerde yoğunluk açısından azda olsa rahatlama getirirken, yoğunluk bu seferde aile hekimliklerine kaydı.


Mete Generaloğlu/Ankara-MEDİMAGAZİN


Sevk zinciri uygulamasının başladığı bazı illerdeki hastane başhekimleri uygulamayı Medimagazin’e değerlendirdi.

Denizli Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Ramazan Canural
Sevk zinciri uygulaması SGK hastaları olarak başladı. SGK hastaları içerisinde de memurlar yoktu. Yeşil Kart sahipleri ve Devlet Memurları 12 Kasımdan itibaren sevk zincirine tabi değillerdi. Ancak 1 Ocak tarihinden itibaren dahil oldular. Böylece Isparta, Denizli, Bayburt ve Gümüşhane illerinde artık memurlar ve yeşil kartlıların da katılmasıyla bütün kesimler sevkli oldu.

Bunun hastanemize yansıması özetle şöyle ifade edilebilir. Özellikle yeterli sayıda aile hekimi olmadığı için birinci basamakta bir sıkışıklık yaşanmakta. Denizli genelinde 261 civarında aile hekimi var. Oysa bu sayının yaklaşık olarak 315 civarında olması lazım. Kısacası 50-60 aile hekimimiz daha olsaydı, birinci basamakta oluşan yoğunluk yaşanmayabilirdi. Aile hekimleri eskiden 45-50 hasta bakarken, uygulamanın başlamasıyla günde 90-100 hastaya bakmaya başladılar. Bu sayı yeşil kart sahipleri ve memurlarında eklenmesiyle daha da artmış olacak. İkinci basamaktaki yoğunluk biraz birinci basamağa aktarılmış oldu. Hastaneler şuanda yüzde 25-30 daha az hasta bakıyorlar. Dolayısıyla biz başhekimler olarak hastanelerin gelirlerini de düşünmek zorundayız. Konuya bu açıdan da bakmamız gerekiyor. Gelirlerimizde de yüzde 25- 30 azalma oldu. Bunu da vurgulamak lazım.

Vatandaşın beklentisi istediği yere gidebilmekti. Alıştığı istediği zaman istediği yere gidebilmekti. Bu uygulama gelince bazı vatandaşlar ister istemez karşı çıkıyorlar. Ancak bir sağlık çalışanı olarak benim düşüncemi sorarsanız yapılan uygula doğru. Bu işi bilen herkes gibi bende sevk zinciri olmalı diyorum. Her isteyenin, her istediği yere gitmesi de çok akılcı bir yaklaşım değil.

Isparta Gülkent Devlet hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Halil Beydilli
Sevk zinciri uygulamasının başladığı 1 Kasım tarihinden bu yana yaklaşık olarak yüzde poliklinik sayımızda 30 oranında bir azalmamış oldu. Yatış hizmetlerinde ise bir değişiklik yok. Ama poliklinik hizmetleri başına bilindiği gibi bize paketten 20-30 TL para veriliyordu. Eskiden bunun maliyeti bize 10 Tl ise şimdi 15-20 liraya yükseldi. Çünkü gelen hasta süzülmüş olduğu için daha fazla tetkik yapıyorsunuz. Hem poliklinik sayısının düşmesi, hem de tetkik oranının yükselmesi bizim gelirimizi yaklaşım yüzde 30 oranında gelirimizi düşürdü. Hekim arkadaşlarımızın performansları düştü. Döner sermaye miktarları, şimdi eski ayların faturalarını kestiğimiz için Kasım, Aralık aylarında idare etti ama, Ocak ayından sonra zamla birlikte oldukça sıkıntılı olacak gibi. Eski performanslarına ulaşamayacaklar. Tabi hastanenin gelirleri düştüğü için önümüzdeki dönem için yapmış olduğumuz planlamalarımızı, alımlarımızı ihalelerimizi de olumsuz olarak etkilenecektir.

Bakanlık hastanelerin bu açıdan yaşadıkları sıkıntıyı görüp, bundan sonra i paket fiyatlarını yüzde 25-30 artırırsa bu kayıp karşılanmış olur.

Yoğunluk aile hekimlerine kaymış durumda. 70-80-100 hasta bakan aile hekimi biliyorum. Bunun 30- 40 tanesi muayene gerisi hep sevak. Tabi bu oran değişebiliyor. Bunların koruyucu sağlık hizmeti vermesi, diğer hizmetleri vermesi zor. Çünkü köyleri olan oralara gidip gelmesi söz konusu. Özelikle taşra teşkilatlarında sıkıntı olacak.

Sevk zincirinin pozitif yönünü şöyle söyleyebiliriz. Süzülmüş hasta geldiği için, hekimlik bazında arkadaşlarımızın hasta sayısının azalması çalışmalarını biraz daha kolaylaştırmış oluyor. Örneğin eskiden 60 hasta bakıyorsa, şimdi 30 hasta bakıyor. Hastasına daha fazla vakit ayırabiliyor. Bu gibi yönleri de var.
devlet
memuru
da
zincire
girdi
uygulamanın
yapıldığı
illerdeki
başhekimler
medimagazin'e
konuştu
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir