Medimagazin logo

Dedesi için doktor olmayı seçti, ailesinden 5 kişiye ilham kaynağı oldu

Elazığ'da hipertansiyon hastası dedesi için doktorluk hayalini gerçekleştiren 49 yaşındaki aile hekimi Nesrin Aksoy'un, kendisini örnek alan 3 kardeşi ile 2 çocuğu da sağlık camiasına yöneldi
Kaynak: AA
Dedesi için doktor olmayı seçti, ailesinden 5 kişiye ilham kaynağı oldu
Nesrin Aksoy
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Aksoy, lise yıllarında hipertansiyon hastası dedesinin çektiği sıkıntılar ve o dönem tansiyon aletleri yaygın olmadığı için yürüyerek sağlık ocağına giderken yaşadığı zorluklardan etkilendi.

Dedesine yardım edebilmek için doktor olmaya karar veren Aksoy, bu yolda azmi ve kararlılığıyla 1990 yılında Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesini kazandı.

Başarısıyla ailesine örnek olan Aksoy, 2 kız kardeşinin hemşire, en küçük erkek kardeşinin doktor olmasına, 2 çocuğunun da sektörüne yönelmesine vesile oldu.

 

Hemşire kız kardeşiyle birlikte çalışıyor

Mustafa Paşa Mahallesi Aile Hekimliğinde 15 yıldır kız kardeşi hemşire Kevser Yılmaz ile görev yapan Aksoy, bugün hayatta olmayan dedesi için seçtiği mesleğinde 26 yıldır hizmet etmenin mutluluğunu yaşıyor.

Aksoy,  öğrenciyken ilk fırsatta tansiyonunu ölçtüğü dedesinin mutluluğunu unutamadığını belirterek, "Diplomamı aldığımda başta dedem, ninem olsun herkes çok büyük mutluluk yaşadı, çünkü artık ailede bir doktor vardı, onlara bakacak, onları tedavi edecektim." dedi.

"Ailede 2 doktor 2 hemşire tam bir aile hekimliği sistemini kurduk"

Aksoy, "Ailede hiç sağlıkçı yokken şu an 2 doktor 2 hemşire tam bir aile hekimliği sistemini kurduk, daha sonra çocuklarım da dahil oldu aramıza. Onlar da sağlık camiasına katıldı. Oğlum şu an İstanbul'da radyasyon onkolojisinde uzmanlığını yapıyor, kızım İstanbul'da tıp fakültesi 3'üncü sınıfta okuyor. Kardeşlerim ve çocuklarım da sağlık camiasının birer üyesi oldu." dedi.

Hemşire Yılmaz ise ablasının tıp fakültesini kazanmasıyla diğer kardeşlerinin de önünü açtığını, bu nedenle ona hep minnet duyduklarını dile getirdi.

Aile hekimliğinde 15 yıldır doktor olan ablasıyla hastalara hizmet etmenin mutluluğunu yaşadığını belirten Yılmaz, "Mahalle sakinleriyle de bir aile gibi olduk, bizi ailelerinden biri olarak görüyorlar. Göreve başladığımızda bekar olan insanlar evlendiler, çocukları oldu, çocuklarını aşıya, iğneye, muayene getiriyorlar." diye konuştu.

doktor
aile hekimi
nesrin aksoy
elazig
hemsire
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir